Prvi teden v marcu je že tradicionalno posvečen boju proti raku in predstavlja klic k ukrepanju, saj postaja rak v Evropi in drugod po svetu vse večji javnozdravstveni problem. Letos poteka pod geslom Storite kaj za svoje zdravje.
Trije presejalni programi
Slovenija ima tri državne preventivne presejalne programe za raka, in sicer Doro za rak dojk, Zoro za rak materničnega vratu ter program Svit za preventivo in zgodnje odkrivanje raka debelega črevesja in danke.
Polovica zboli za petimi najpogostejšimi oblikami raka
V Društvu za boj proti raku Velenje pravijo, da pri več kot polovici vse novih primerov raka na leto gre za pet najbolj razširjenih rakavih bolezni, in sicer za raka debelega črevesa in danke, pljuč, dojke, prostate in kožnega raka.
Podatke o obolevnosti za rakom v Sloveniji zbira že od leta 1950 Register raka za Slovenijo na Onkološkem inštitutu. Ta spremlja tudi podatke o preživetju bolnikov s to boleznijo. Slovenija sodi med države s srednje visoko stopnjo obolevnosti in umrljivosti za rakom. V obdobju 1996-2005 se je obolevnost v Sloveniji med moškimi povečala za 40 odstotkov, med ženskami za 35 odstotkov, umrljivost pa je pri moških večja za 11 odstotkov, pri ženskah pa za 14 odstotkov.
Moški obolijo na prostati, ženske na dojkah
Moški v Sloveniji najpogosteje zboli za rakom prostate, ki je nasledil do leta 2005 največkrat omenjenega pljučnega raka.
Pri ženskah v Sloveniji pa je - podobno kot v večini razvitih držav - še vedno najpogostejši rak dojk. Obolevnost za to vrsto raka se po podatkih Registra raka za Slovenijo povečuje od leta 1950. Za rakom dojk pogosteje zbolevajo ženske v osrednji in zahodni kot ženske v vzhodni Sloveniji. Zelo redko zbolijo za rakom dojk ženske pred 30. letom starosti, tri četrtine zbolelih žensk pa zboli po 50. letu starosti.
Pri obeh spolih se obolevnost veča pri raku debelega črevesa in danke, malignem melanomu ter drugih kožnih rakih, trebušni slinavki in ne-Hodgkinovih limfomih.
Različne starosti, različne vrste raka
Pri otrocih z rakom so leta 2005 v Sloveniji prevladovale levkemije in možganski tumorji, pri mladostnikih in mladih odraslih pa rak mod oz. rak materničnega vratu (po 25. letu). V starosti med 35. in 49. letom sta bila pri moških najpogostejša rak glave in vratu ter pljučni rak, pri ženskah pa rak dojk in materničnega vratu.
Rak debelega črevesa in danke je bil med najpogostejšimi pri ljudeh, starih 50-74 let; pri starejših od 75 let pa je bil pri moških najpogostejši rak prostate, pri ženskah pa je bil še vedno najpogostejši rak dojk, zatem pa rak debelega črevesa in danke ter želodčni rak.
A. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje