javni tribuni v CD-ju je sodelovalo 30 govorcev iz kar 74 civilnodružbenih organizacij, ki ponujajo svojo vizijo izhoda iz krize in mobilizirajo ljudi za proteste.
Odmevale so kritike do politične elite, ki da je izgubila stik z ljudstvom, saj da se je v preteklih 20 letih ukvarjala le s plenjenjem družbenega premoženja, bojem za oblast in je jemala državo za talca, po drugi strani pa da ni sposobna pri spopadu s krizo. Predsednik Društva slovenskih pisateljev Veno Taufer meni, da so slovenske oblasti v zadnjih 20 letih močno okrnile pravico naroda, da odloča o svoji usodi.
Leta 1989 je ljudstvo zahtevalo politični pluralizem, dobilo pa strankokracijo, je ocenil. Pritegnil mu je France Bučar, z besedami, da sploh nimamo ne parlamenta ne demokracije. Še več, sploh nimamo levice, je dodal zgodovinar Jože Pirjevec. Po mnenju Spomenke Hribar so vse oblasti do zdaj državo jemale za talko in poskušale vse druge narediti za sovražnike. Rešitev vidi v spremembi politične kulture.
Razpravljalci so poudarili tudi potrebo tudi po spremembi kulture medsebojnega obnašanja in etični prenovi države ter družbe, da bi prevladale vrednote solidarnosti in skupnega dobrega, ne pa individualizma ter pohlep po materialnem. Slišati je bilo več zahtev po zamenjavi celotne politične elite, oblikovanju nadstrankarske vlade ter oblikovanju parlamenta, ki vladajoči oblasti ne bi bil le v okras oz. podaljšek.
Vabljeni k ogledu prispevka Polone Balantič v Odmevih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje