Poleg nezaposlenih prihaja v humanitarne organizacije in centre za socialno delo tudi vse več tistih, ki (še) imajo službo, a ne dobijo redne plače, in taki, ki ob skromnih dohodkih več ne zmorejo poskrbeti za najnujnejše, kaj šele za plačilo položnic.
Število prosilcev denarnih pomoči narašča
Število vseh oblik socialnih pomoči narašča, zlasti izrednih, pravi vodja oddelka za denarne in socialne pomoči, starševsko varstvo in štipendiranje Danijela Cug in dodaja: "V okviru lajšanja materialnih stisk iščemo možnosti za brezplačne tople obroke socialno najšibkejšim."
Kriza vse večji pečat pušča žal tudi pri otrocih
Družinske stiske se vse bolj odražajo tudi pri otrocih. V Pomurju pa je premalo strokovnjakov za pomoč otrokom in mladostnikom, prav tako preventivnih programov nevladnih organizacij, ki bi jim omogočali kakovostno preživljanje prostega časa.
Ena svetlejših točk je dnevni center Kekec, ki deluje v okviru kriznega centra za mlade. Otroci in mladostniki lahko pridejo tja po kakšen nasvet, brskat na splet, naredit domačo nalogo ali pa zgolj poklepetat z vrstniki. Lani jih je tja redno prihajalo okrog 100.
Zaradi materialnih stisk vse več nasilja
Zaradi socialnih stisk pa v Pomurju strmo naraščajo tudi vse oblike nasilja, opozarjajo na murskosoboškem centru za socialno delo. Direktorica Nataša Meolic pravi: "V letu 2012 smo obravnavali 33 primerov fizičnega nasilja v družinah, lani pa kar 82. Vse več je tudi kombiniranih oblik nasilja. Največ povzročiteljev in žrtev nasilja pa je starih med 26 in 45 let. Številke so res skrb vzbujajoče, zato bomo v tem letu družinam namenili še posebej veliko pozornosti. Pri tem pa bodo potrebni tudi novi, inovativni pristopi, prilagojeni potrebam tako žrtev nasilja kot tudi povzročiteljem."
V porastu je tudi nasilje nad starejšimi, in to v vseh oblikah. Psihično, fizično, zlasti pa ekonomsko. Povzročitelji so predvsem najožji svojci. Vse več je namreč primerov, ko starostnik s svojo pokojnino preživlja veččlansko družino. Zaradi finančnih stisk pa svojci vse pogosteje iz domov za starejše jemljejo svoje bližnje, da lažje preživijo. Dejstvo je, da za številne starejše doma potem še zdaleč ni poskrbljeno tako, kot je bilo v domovih za starejše.
Cirila Sever, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje