Vlada je določila besedilo predloga zakona o potnih listinah in predloga novele zakona o osebni izkaznici. Po 13 letih je bil, kot pravijo na notranjem ministrstvu, čas za posodobitev zakona, v katerega je bilo treba prenesti tudi direktivo o evropski listini za vrnitev.
Ob tem pa so želeli izboljšati in narediti bolj življenjske tudi druge zadeve, pravi Alenka Colja, vodja Sektorja za registracijo prebivalstva in javne listine na Direktoratu za upravne notranje zadeve: "V strukturo naslova v potnem listu bomo dodali poštno številko in s tem skušali zagotoviti večjo uporabnost dokumenta. Prek portala e-Uprava bo lahko kdor koli preverjal, ali je dokument veljaven ali ne. Podpis iz dokumenta bo lahko uradna oseba primerjala s podpisom na pogodbah ali s soglasji lastnikov s prijavo prebivališča, s tem pa se bodo lahko odkrivali ponarejeni dokumenti in preprečevale namerne fiktivne prijave s ponarejenimi dokumenti."
Novost bo tudi ob prevzetju listine, saj bo, ko boste pri poštarju elektronsko podpisali prevzem, to samodejno preneseno v uradno evidenco listin, kar bo zmanjšalo delo upravnih enot na račun ročnih vnosov teh podatkov. Na letni ravni gre za več 100 tisoč dokumentov.
Pri osebnih izkaznicah pa je novost možnost izdaje elektronske izkaznice za državljane do dopolnjenega 12. leta in s tem tudi možnost sočasne uporabe kot kartice zdravstvenega zavarovanja.
Podražitev izdelave dokumentov
Čeprav besedilo še ni v parlamentarni obravnavi, pa sta se zaradi usklajevanja z inflacijo z novim letom obe listini podražili – potni list za približno dva evra, osebna izkaznica za približno evro.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje