Zaradi epidemije in s tem povezane odpovedi večjega števila vojaških vaj je vlada 11. aprila sprejela dopolnitev načrta z vajo Preskok 2020, s katero bo SV na različnih lokacijah v Sloveniji vzdrževal usposobljenost, operativnost in pripravljenost enot in poveljstev.
Poveljnik poveljstva sil SV Miha Škerbinc je na današnji predstavitvi vaje v vrhniški vojašnici poudaril, da gre za vajo z najkrajšim načrtovalnim časom v njegovi karieri. Vajo so tako načrtovali in začeli izvajati v zgolj 14 dneh, načrti za njen sklepni del pa celo šele nastajajo.
Na vaji bo sodelovalo okoli 2500 pripadnic in pripadnikov SV. Preverjali pa bodo zlasti pripravljenost SV in delovanje njegovih enot ter poveljevanja v kriznih razmerah in odzivnost sil za delovanje v podporo sistemu varstva pred naravnimi ter drugimi nesrečami. Kot je poudaril Škerbinc, je takšna vaja natančno tisto, kar sile SV v tem trenutku potrebujejo.
Sodelovanje z lokalnim prebivalstvom
V vojski bodo tesno sodelovali z lokalnim prebivalstvom, pri čemer je poveljnik poveljstva poudaril naklonjenost tistih predstavnikov lokalnih skupnosti in lastnikov parcel – na katerih nameravajo izvajati dejavnosti –, s katerimi so do zdaj stopili v stik.
Škerbinc je potrdil, da bodo del vaj izvajali tudi na območjih ob meji. Kot je dejal, ne more zanikati povezave vaje z nadzorom nad nezakonitimi migracijami. Ni pa podlage za to, da bi kdo lahko to vajo "mešal" z nalogami podpore SV policiji na južni meji. Če bi se na vaji zgodil stik med vojsko in migranti, bo prva o tem zgolj obvestila policijo. "Drugega mi ne počnemo," je zatrdil.
Sicer pa bodo posebno pozornost na vaji morali nameniti dejstvu, da delujejo v pogojih epidemije, zato bodo zagotavljali okrepljeno zdravstveno podporo. Strošek vaje bo po njegovih besedah 276.000 evrov, kar je manj v primerjavi z drugimi vajami. Razlog za to je zlasti v naravi vaje, ki temelji na taktičnih postopkih, ne bodo pa na njej streljali.
Delovanje med epidemijo
Poveljnik poveljstva je ob tej priložnosti povzel tudi delovanje SV med epidemijo novega koronavirusa. SV je ves čas zagotavljal prisotnost več kot 300 pripadnic in pripadnikov na 12 mednarodnih operacijah in misijah. Pripadnikom, ki bi se jim rotacija iztekla na začetku aprila, so jo, da bi se izognili širjenju okužb, podaljšali še za tri mesece, je spomnil.
Skrbeli so za ohranjanje zdravja v SV in ohranjali bojno moč, če bi se kriza nemara stopnjevala v vojaško ogroženost. Škerbinc je pohvalil tudi sodelovanje vojske s civilno zaščito v kriznih razmerah.
Hitra pomoč v BiH-u
Obenem pa se je v krizi po njegovih besedah pokazala posebnost SV. "Če nismo veliki, če nismo super opremljeni, smo pa hitri," je poudaril Škerbinc. Tako so na pomoč priskočili poveljniku evropskih sil na misiji Eufor v BiH-u in mu z obsežnim testiranjem pomagali vzpostaviti nadzor nad hitrim širjenjem okužb, na misiji Kfor pa zagotovili dezinfekcijsko ekipo.
Prav tako so svojo odzivnost pokazali v primeru potrebe po hitri evakuaciji okuženih slovenskih pripadnikov z misij v Maliju in na Kosovu. Skupno so sicer v SV našteli sedem okužb, pri čemer pa je šest pripadnikov po besedah Škerbinca covid-19 že prebolelo, eden pa je še v karanteni. Pri tem je poudaril, da ni bilo niti enega primera prenosa okužbe med pripadniki v času službe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje