Pri tistih proračunskih uporabnikih, ki bi imeli proračunske možnosti oz. bi jim letos kaj ostalo na plačnih postavkah, pa bi bilo izplačilo mogoče že letos, je v izjavi za javnost pojasnil notranji minister Gregor Virant.
Letos bi postrgali vse javne blagajne
Po njegovih besedah gre skupno za približno 100 milijonov evrov neto v vseh javnih blagajnah, od tega približno 60 milijonov evrov iz državnega proračuna, preostalo pa iz drugih blagajn, zdravstvene in občinskih. Polovico bi tako izplačali v prihodnjem letu, polovico leto zatem. Kot pravi, v letu 2014 sredstev ne bo enostavno zagotoviti, kar bodo reševali s prerazporeditvami in še večjim varčevanjem pri gmotnih stroških. S predlogom sta seznanjena tudi predsednica vlade Alenka Bratušek in finančni minister Uroš Čufer.
Rešitev skozi sprejetje zakona
Virant pravi, da bi to vprašanje še vedno radi uredili z zakonom, da bi veljalo za vse javne uslužbence enako in ne bi bilo prepuščeno odločanju vsakega vodje in javnega uslužbenca posebej. Posvetoval se je z več pravniki in po njegovih navedbah vsi pravijo, da bi bila takšna zakonska rešitev mogoča. Upoštevajoč že sprožene postopke na sodiščih, se namreč pojavljajo tudi razlage, da z zakonom teh tožb in zahtevkov ne bi bilo mogoče zadržati.
Je pa Virant danes prosil sindikate, naj ne pozivajo javnih uslužbencev k vlaganju pravnih sredstev, in tudi javne uslužbence, naj jih ne vlagajo. Poudaril je, da bo država dolg plačala, edini učinek tožb in izvršb pa bo, da bodo odvetniki služili na račun države.
Virant za hitro rešitev
Predlog zakona bodo sindikatom poslali danes, nato jim ga bo predstavil še v ponedeljek, ko se bodo sestali in ko Virant pričakuje njihov odgovor. "Predvsem bi rad, da se zadeva reši hitro, ker bi se radi izognili temu, da se vsujejo tožbe, izvršbe ipd., ker nas bo to veliko stalo," pravi.
Sindikati: To je boljša rešitev
V sindikatih s predlogom uradno še niso seznanjeni. Po prvih odzivih pa vsaj v delu sindikatov menijo, da gre dejansko za približevalni predlog, ki je boljši od prejšnjih. Kakšna bo njihova odločitev, bo jasneje v ponedeljek, ko se bodo nadaljevala usklajevanja.
Štrukelj: Le če zadaj ni pogojnikov
Predlog je dobra podlaga za dogovor, če za tem ne tičijo tudi kakšni pogojniki, ki bi od javnih uslužbencev zahtevali dodatna odpovedovanja, je najnovejši predlog za izplačilo tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj komentiral predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.
Predlog, ki ga je danes javnosti predstavil Virant, v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja po Štrukljevih besedah pozdravljajo, ker je "usmerjen v pravo smer in gre nasproti zahtevi sindikatov, da se sredstva za tretjo četrtino izplačajo čim prej v denarju".
Državnih obveznic sindikati ne bi
Vladna stran je kot mogoče rešitve v preteklosti predlagala prejem obveznic, nakazilo sredstev za dodatno pokojninsko zavarovanje in obročno izplačilo, po sestanku pa je bilo jasno, da se bodo pogovarjali le še o rokih oziroma obrokih izplačila. Vlada je takrat še predvidevala, da bi bil lahko prvi obrok izplačan v januarju 2015, medtem ko sindikati izplačilo pričakujejo še letos. Virant možnosti za to ne vidi in upa, da se mu bo s sindikati vendarle uspelo dogovoriti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje