Predsednica vlade Alenka Bratušek je med ukrepe, ki jih je v sredo predstavila ekonomsko-socialnemu svetu, vključila tudi krizni davek, ki bi vse bruto dohodke obdavčil med 0,5 in 5 odstotki. Na seji ESS-ja je skupaj z ministri pojasnevala predlagane spremembe na področju davkov.
Na udaru tudi pokojnine
Krizni davek naj bi bil vezan le na bruto prihodke in ne plače, kar pomeni, da bi ga upoštevali pri nagradah, sejninah, tudi pri pokojninah. Predlagano je bilo, da bi bila polovica povprečne bruto plače obdavčena 0,5-odstotno, povprečna plača enoodstotno, dvakratnik povprečne plače 1,5-odstotno, do trikratnika povprečne plače 2-odstotno, več kot trikratnik (nad 4.500 evri) pa že 5-odstotno. Povprečna bruto plača je v Sloveniji februarja znašala 1497,55 evra.
Dvig DDV-ja za 2 odstotni točki pomeni, da bomo plačali 10 % DDV-ja več, jasno?
— Rado (@RSustar) May 6, 2013
Prihaja krizni davek? Ok potem pa v iskanje banke z anonimnimi racuni v tujini...
— Primoz Jeroncic (@primozj) May 6, 2013
Z ukrepi za dosego ravnovesja
Krizni davek naj bi prizadel tudi zaposlene v javnem sektorju, vlada se želi dogovoriti s sindikati, kako privarčevati 158 milijonov evrov. Z ukrepi želi vlada v nacionalnem razvojnem programu in programu stabilnosti doseči ravnovesje med javnofinančno vzdržnostjo in gospodarsko rastjo, je razložil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik. Dodal je, da sta dokumenta zelo pomembna za povečanje zaupanja v Slovenijo.
Kriznidavek za telebane: Namesto znižanja stroškov države, se povečajo njeni prihodki na način, ki poveča stroške vsem ostalim.
— Matjaž Janša (@matjaz_jansa) May 6, 2013
Obrnjene napovedi dan pozneje
Toda že dan pozneje je vlada obrnila sredne napovedi in se odločila, da bo s 1. julijem zvišala DDV, z odločitvijo o kriznem davku pa bo počakala do novega leta. Hkrati je napovedala prodajo državnega deleža v 15 podjetjih. Poleg tega namerava uvesti tudi davek na nepremičnine, ustaviti zniževanje davka od dohodkov pravnih oseb ter zvišati sodne takse in davek na loterijo.
Dvig DDV, sprememba obdavcitve plac (kukr krizni davek), prenehanje znizevanja stopnje davka od dobicka...pa dejte mi ze mir!!!
— Luka Kolar (@lkklr) May 6, 2013
Daj ne, da so Hrvati z dvigom ddv imeli težave. Vem, nepomembno. Naša južna soseda je itak Botswana.
— Alen Lapanja (@AlenLapanja) May 6, 2013
Krizni davek (za zdaj) le grožnja
Za dvig DDV-ja namesto za uvedbo kriznega davka se je vlada odločila, saj ni začasen, ampak trajen ukrep, je dejala Bratuškova. Krizni davek tako ostaja grožnja oziroma rezerva, kot je dejala premierka, če se do konca leta s socialnimi partnerji ne bodo mogli dogovoriti glede znižanja odhodkov na področju javnih financ.
Kakšno dodano vrednost mi pravzaprav dobimo s plačilom DDV-ja?
— Safet Alibeg (@SafetAlibeg) May 9, 2013
#DDV Najhuje je za g. Maro, 89 let, iz naše ulice. Danes se je že 5 x razjezila, ker so davke zvišale. Ob vsakih poročilih znova. #skleroza
— Rastislav R. TEPINA (@lajnar_EU) May 9, 2013
Slovenija na vrhu glede korupcije
Že v torek pa je odjeknila vest, da je Slovenija postala neslavna rekorderka v korupciji in podkupovanju v gospodarstvu med svetovnimi državami. Izsledki raziskave svetovnega podjetja Ernst & Young so namreč pokazali, da je delež slovenskih menedžerjev, za katere je podkupovanje običajno, kar 96-odstoten. V podjetju so sicer opravili 3.459 anonimnih pogovorov v lokalnih jezikih, in sicer po telefonu, spletu ali osebno.
SLOVENIJA PRVA PRI KORUPCIJI VSAJ NEKJE SMO PRVI
— mario z. (@zajc848) May 7, 2013
Vsaj nekje je Slovenija v svetovnem vrhu, pri korupciji...zakaj?ker drzava ves cas jemlje najbolj revnim,ne pa tem,ki grabijo in grabijo:S
— Anja Kontrec (@AnjaKontrec) May 7, 2013
"Slovenci odlični v pljuvanju v lastno skledo"
Na izsledke raziskave se je odzvala izvršna direktorica Združenja Manager, Sonja Šmuc, ki je ocenila, da rezultati na eni strani kažejo, da "imamo nekatere resne težave in probleme, ki so zdaj postali očitni, od sistemske korupcije, mogoče nepopolnega obvladovanja korporativnega upravljanja in skladnosti v podjetju", na drugi strani pa "smo Slovenci odlični v pljuvanju v lastno skledo in poveličevanju problemov, s katerimi se srečujemo." Stanje po njenem mnenju zagotovo ni tako drastično slabo, saj je Slovenija v prejšnji raziskavi, ko so merili indeks korupcije v 174 državah, zasedla 37. mesto. Na novi lestvici ji družbo ob drugouvrščeni Keniji pri vrhu s stare celine delata še Hrvaška (90 odstotkov) in Ukrajina (85 odstotkov). Evropsko povprečje je sicer 39 odstotkov.
NLB bi morala zagrabiti priložnost in uvesti kratkoročne podkupovalne kredite #korupcija
— Klemen Balanč (@KlemenBalanc) May 7, 2013
Hej, kaj če v resnici sploh nismo prvi na lestvici, ampak je nekdo podkupil novinarja @welt :D #korupcija
— Matej Špehar (@MatejSpehar) May 8, 2013
Zdaj cel svet ve, da pri KPK nič ne delajo.. #dejstvo Še vedno prvi.
— Sofija Pika Simic (@Pika_So) May 8, 2013
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje