Foto:
Foto:
Hrvaški predsednik Mesić: Državi sta si prijateljski.
V nacionalni stranki menijo, da bi se morala slovenska vlada ostro odzvati na dogajanje.

Po trditvah Zagreba je bila ladja na rutinski patrulji, kjer je ob pomoči helikopterja nadzirala plovila na območju, v sklopu zaščite teritorialnih voda in ERC-ja.

Plovilo naj bi se razmejitveni črti približalo na eno miljo in naj ne bi zaplulo v slovenske vode, kar je že včeraj potrdila tudi slovenska policija. Hrvaška stran je še zatrdila, da v Piranski zaliv ne pošilja vojaških, ampak le policijske čolne, in opozorila, da je v sredo slovenska pomorska policija prekoračila mejno črto za 1,6 morske milje v hrvaške vode.

Mesić: Prijateljska naroda
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je dejal, da Hrvaška v slovenske teritorialne vode nima razlogov pošiljati svojih vojaških ladij. Dodal je, da nima podatkov o tem, da bi se hrvaška vojaška ladja v četrtek nahajala v slovenskih teritorialnih vodah.

S tem se je odzval na izjavo slovenskega zunanjega ministra Iva Vajgla, ki je dejal, da je hrvaška topnjača prišla veliko preblizu slovenskim teritorialnim vodam in brez napovedi, ki je po Vajglovih besedah običajna v mednarodni praksi. Mesić je še povedal, da so Hrvati in Slovenci med seboj prijateljska naroda, med katerima je ostalo le malo odprtih vprašanj.

Policijski sindikat poziva k ureditvi razmer
Policijski sindikat Slovenije od države zahteva, da nemudoma pristopi k reševanju sporov na kopenski in morski južni meji, saj policisti nočejo dovoliti, da bi se mednarodni spori reševali na hrbtih slovenskih policistov. Meddržavne konflikte mora po mnenju sindikata reševati država, pri čemer pa mora, dokler spor ne bo razrešen, policistom dati jasna navodila in preprečiti, da bi se bodisi slovenskemu bodisi hrvaškemu policistu zgodilo kaj hudega.

SNS nezadovoljen z odzivom vlade
V SNS-u menijo, da se je slovenska vlada na včerajšnji incident v Piranskem zalivu odzvala neustrezno.

Po njihovem mnenju razlaga hrvaškega obrambnega ministra Branimirja Rončevića, da je šlo za običajno delovanje v okviru nadzora ERC-ja, kaže na očitno podcenjevanje Slovenije. Odziv slovenskega obrambnega ministra Antona Grizolda, ki Rončićeve razlage ni komentiral, ampak jo je zgolj vzel na znanje, naj bi takšno podcenjevanje opravičeval.

Nacionalna stranka zahteva, da Slovenija v okviru institucij Unije nemudoma sproži vse možne postopke za izločitev Hrvaške iz procesov približevanja EU-ju.