Predlagane rešitve, ki so jih oblikovali v LMŠ-ju in jih v DZ-ju vložili skupaj z Levico in NeP-om, niso uspele prepričati večine članov odbora.

Kot je v imenu predlagateljev v uvodu pojasnil poslanec LMŠ-ja Robert Pavšič, so želeli s predlogom popraviti položaj poklicnih gasilcev, ki so med epidemijo opravljali javno službo v prostovoljnih gasilskih društvih. Za njih namreč ne velja kolektivna pogodba za javni sektor, po kateri so sicer profesionalni gasilci med epidemijo prejeli dodatek za delo v rizičnih razmerah. Po navedbah Pavšiča je takih društev v Sloveniji šest, finančne posledice uveljavitev zakona pa so ocenili na okoli pol milijona evrov.

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Janez Žakelj je povedal, da vlada predlogu zakona nasprotuje. Med drugim zato, ker so v kratkem predvidena pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o drugačni ureditvi tega dodatka in na ministrstvu ocenjujejo, da bi bil interventni poseg na to področje pred zaključkom pogajanj neprimeren. Prav tako po njegovih besedah obstoječa zakonodaja na področju gasilstva že omogoča izplačilo dodatkov tej skupini gasilcev, kar da so že tri občine tudi storile.

"Ministrstvo za obrambo bo pa preučilo možnost, da se problematika, ki jo poudarja predlagatelj, bolj natančno zapiše v sistemskem zakonu, to je v noveli zakona o gasilstvu, ki je na ministrstvu v zaključni fazi priprave," je še dodal državni sekretar.

Krajša poslanska razprava je pokazala različne poglede na predlagane rešitve. Med drugim sta poslanca Zmago Jelinčič iz SNS-a in Marko Bandelli iz SAB-a opozorila, da je med epidemijo marsikdo neupravičeno prejel dodatke, obravnavana skupina gasilcev pa bi si jih zaslužila. Poslanec SDS-a Jožef Lenart pa je ocenil, da je predlog zakona sicer dobronameren, a je ob tem poudaril, da zadevo trenutno rešuje ministrstvo, ki ga v SDS-u tudi pozivajo, naj zadevo čim prej reši.

Člani odbora sicer nato niso podprli ne dopolnil predlagateljev, s katerimi bi odgovorili na večino pripomb parlamentarne zakonodajnopravne službe, ne celotnega zakonodajnega predloga. Glasovanje o slednjem je bilo sicer izenačeno s sedmimi glasovi za in sedmimi glasovi proti.

Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je že napovedal, da bodo predlog zakona ponovno vložili. "Le en glas je na odboru DZ zmanjkal za naš zakon, ki bi odpravil neenakopravnost in poklicnim gasilcem v prostovoljnih gasilskih enotah in gasilskih zvezah omogočil dodatek za delo v rizičnih razmerah. Predlog so podprle LMŠ, Levica, SAB, NeP in SNS," je še dodal v zapisu na Twitterju.