Omenjeni poslanci so sejo zapustili, potem ko je poslanec Pavel Rupar (SDS) dejal, da bi poslankama Majdi Širca (LDS) in Majdi Potrata (SD) zaradi izjavljanja grdobij na račun drugače mislečih "odredil obvezni zakonski pregled mednožja, da bi ugotovil, katerega spola sploh sta."
Rupar se je poslankama pozneje opravičil, poslanci SD-ja in en poslanec LDS-a pa so se nato vrnili na sejo. Poslanci bodo v tretjem branju o besedilu odločali v sredo. V današnjem drugem branju so zavrnili vsa dopolnila LDS-a in SD-ja. Glede na večinsko podporo med vladajočimi strankami ga bodo verjetno tudi sprejeli.
Kaj prinaša zakon?
Predlog zakona sicer ureja registracijo zveze, določa pravice do preživljanja, ureja dedovanje skupnega premoženja in pravico do pridobivanja podatkov o zdravstvenem stanju. Partnerja bosta skupnost registrirala na upravni enoti z ustno in s pisno izjavo, nato pa jo bodo vpisali v posebni register istospolnih partnerskih skupnosti. Opozicija predlaga, da bi pri tem sodelovali tudi dve priči.
Svoje mnenje o istospolnih zvezah lahko izrazite na forumu.
Zakon brez zadržkov podpirajo v SDS-u, NSi-ju in SLS-u, pa tudi v DeSUS-u naj bi ga kljub nekaterim pripombam podprli.
Osem dopolnil
K zakonskemu predlogu je bilo vloženih osem dopolnil, od tega so jih sedem vložili v največjih opozicijskih strankah, LDS-u in SD-ju. Največ polemik je bilo zaradi določb, ki se navezujejo na način registracije in načina dedovanja.
SNS podpira register
Boštjan Zagorac, poslanec SNS-a, je dejal, da je zakon nastal pod pritiskom, in sicer z namenom, da se skupinici istospolnih zagotovi pravice, ki si jih je zaželela. V SNS-u po njegovih besedah podpirajo registracijo homoseksualcev, vendar se ne strinjajo z obsegom pravic, ki jim jih nudi zakon.
Širca: Zakon je hinavski
V LDS-u menijo, da je zakon poln pomanjkljivosti. Majda Širca je dejala, da gre za hinavski zakon, s katerim se bo vlada pohvalila, da je omogočila registracijo istospolnih skupnosti, a ta registracija omogoča le tiste pravice, ki so vladi všeč.
O proračunu v ponedeljek
Izredna seja državnega zbora o rebalansu letošnjega proračuna je bila takoj na začetku prekinjena in se bo nadaljevala v ponedeljek.
Prekinitev so zahtevali poslanci LDS-a, ki menijo, da razprava ni mogoča brez Janeza Janše. Predsedujoči seji Vasja Klavora je po kratki prekinitvi sporočil, da se bo seja nadaljevala v ponedeljek ob 10. uri. Takrat naj bi o rebalansu spregovoril tudi Janša, ki se danes mudi na vrhu EU-ja v Bruslju.
92 milijard primanjkljaja
Prvo obravnavo o rebalansu so poslanci opravili na četrtkovi izredni seji. Finančni minister Andrej Bajuk je ob predstavitvi dejal, da je rebalans potreben zaradi pokritja 70 milijard tolarjev prevzetih obveznosti, ki jih prejšnja vlada ni načrtovala.
Različni pogledi strank
Vlada in opozicija se razhajata pri oceni proračunskih prilivov, povečanju javne porabe in strukturi izdatkov. Opozicija tako vladi očita, da rebalans jemlje predvsem raziskavam in razvoju in da ne sledi ciljem lizbonske strategije in bolonjski deklaraciji. Vlada vse očitke zavrače.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje