Predsednica SD-ja Tanja Fajon je poudarila, da je Potrčevo delovanje ob osamosvajanju Slovenije presegalo strankarske in ozke politične interese, gonilni motiv njegovega dela je bil slovenski nacionalni interes. Foto: BoBo/Borut Živulović
Predsednica SD-ja Tanja Fajon je poudarila, da je Potrčevo delovanje ob osamosvajanju Slovenije presegalo strankarske in ozke politične interese, gonilni motiv njegovega dela je bil slovenski nacionalni interes. Foto: BoBo/Borut Živulović

Politik in pravnik Miran Potrč je umrl konec marca v 85. letu starosti. Dva mandata je bil delegat skupščine Socialistične republike Slovenije, v samostojni državi pa je bil petkrat izvoljen v DZ, iz parlamentarnih klopi se je upokojil leta 2011. Veljal je za enega najdejavnejših in najvplivnejših članov stranke SD in njenih predhodnic.

Kot je na žalni slovesnosti dejala predsednica SD-ja Tanja Fajon, je bil Potrč pripravljen na pogovor, v razpravah je bil natančen in strokovno pripravljen, razumen, a hkrati neomajen, ko je bilo treba zastaviti glas za temeljne demokratične vrednote. Spomnila je na njegov prispevek pri sprejetju ustavnih amandmajev, ki so ustvarili pogoje za razpis prvih večstrankarskih volitev, na podlagi ustavnopravne ureditve pa je bila ustvarjena pravna podlaga za osamosvojitev Slovenije.

Potrčevo delovanje v teh procesih je po njenih besedah presegalo strankarske in ozke politične interese, gonilni motiv njegovega dela je bil slovenski nacionalni interes. Kot je dejala, je bil Potrč upravičeno deležen spoštovanja vseh, ne glede na politično, strankarsko, versko ali drugo pripadnost.

Potrata: Upravičeno je veljal za človeka dialoga

Sorodna novica Umrl je politik in pravnik Miran Potrč

Nekdanja poslanka SD-ja Majda Potrata je med drugim spomnila, da je imel Potrč navado reči, da v politiki ni prijateljstev, so samo interesi. "Po njegovem bi se politiki morali zavedati, da za nepolitike velja, da je dovoljeno vse, kar ni prepovedano, za politike pa samo, kar je dovoljeno," je spomnila.

"Miran Potrč je bil sinonim za poslanca, zgled za to, kakšen mora biti politik. Pri svojem delu je težil k preseganju nasprotij, razlik v stališčih ni poglabljal, zato je upravičeno veljal za človeka dialoga, ki ne ruši človekovega dostojanstva," je poudarila.

Po mnenju Potrate bi moral Potrč prejeti državno odlikovanje in častno meščanstvo Ljubljane. "Morda pa je največ vredno to, da se ga številni ljudje spominjamo kot spoštovanja vrednega človeka, ki je politiki v čast. Take pa v njej vse bolj pogrešamo," je sklenila na koncu.

Pahor: Kot politični poštenjak je bil vselej deležen velikega zaupanja

Nekdanji predsednik republike in predsednik SD-ja Borut Pahor pa je spomnil na sodelovanje s Potrčem v času, ko je bil ta vodja strankine poslanske skupine, in na razlike med njima. "Kot voditelja stranke sva to napetost razlik spreminjala v ustvarjalno sproščenost, trdovratne predsodke pa v najbolj inovativne spremembe," je pojasnil.

Po njegovih besedah je Potrč pomembno vplival na strankino politiko, s svojo razsodnostjo je lahko preprečeval spodrsljaje, s svojo izkušenostjo, karizmatičnostjo in politično poštenostjo pa spodbujal pogumne odločitve.

"Tudi tisti, ki so njegovim stališčem ostro nasprotovali, so ga zelo spoštovali. Ni jih zagovarjal zaradi dnevnega političnega drobiža, temveč zato, ker je vanje sveto verjel. Ker je bil politični poštenjakar, je bil vselej deležen velikega zaupanja. V politiki pa ni nič več od tega," je še dodal Pahor.