Zapor na Igu je edini v Sloveniji, ki je namenjen le ženskam. Nahaja se na vzpetini na obrobju te mirne vasi, in sicer sredi nepričakovano lepo urejene okolice.
21. julij 2007 ob 10.28
Ig pri Ljubljani - MMC RTV SLO
Konec maja je bilo v tem zavodu za prestajanje kazni, ki sprejme 79 ljudi, zaprtih 46 žensk, starih med 21 in 79 let, med njimi 35 obsojenk in 11 pripornic. »To je kar veliko število za ta zapor,« za MMC pojasnjuje direktorica zavoda Olga Uršič Perhavec, ki to funkcijo opravlja zadnje štiri mesece. Na Igu se namreč zavzemajo za princip individualizacije, kar pomeni, da pristojni (med njimi tudi strokovni delavec, medicinska sestra, paznik…) za vsako osebo posebej pripravijo individualni program obravnave na osnovi diagnostike v sprejemni pisarni. »Na ta način smo lahko pozornejši na drobne stvari,« pravi Uršič Perhavčeva in dodaja, da to v zaporih, kakršen je tisti na Povšetovi v Ljubljani, ki naj bi bil kar za 185 odstotkov prezaseden, ni mogoče.
Največ jih je sicer v tem ženskem zavodu zaprtih zaradi težav z nedovoljenimi drogami. Prav zato so zaposleni oblikovali posebno strategijo, s katero se na različne načine borijo zoper odvisnost od drog - z doseganjem abstinence (tudi z metadonom), zdravstveno vzgojo, motivacijskimi procesi, s katerimi vzpodbujajo dejavnost, ter psihosocialnimi programi. Zaposlenih v zavodu je 30, poleg paznikov in zdravstvenih delavcev tudi pedagog, psiholog, socialna delavka ...
Več režimov za prestajanje kazni V zavodu je več vrst režimov za prestajanje kazni. V zaprti režim po besedah Uršič Perhavčeve spadajo ženske, za katere sumijo, da bi lahko skušale zbežati oz. ženske pod vplivom drog. »Ta režim sprostimo, ko ugotovimo, da lahko zapornici zaupamo, ko na primer odvisnica z urinskimi testi potrjuje abstinenco.« Če v zaprtem režimu zapornici pripada le en 48-urni izhod na mesec, ji v odprtem režimu pripadajo štirje prosti izhodi (konec tedna). To je zelo velik motiv za ženske v zaprtem režimu, je prepričana direktorica. Na Igu poznajo tudi polodprti režim z dvema prostima izhodoma na mesec. Ta ima tako kot odprti režim še eno prednost - ženske se lahko prosto sprehajajo po parku zunaj stavbe. Od režima je odvisen tudi način poteka obiskov - ali je dovoljen obisk za pregrado ali brez nje.
V nekdanji graščini, za zidovi katere kazen prestajajo ženske iz vse Slovenije, občasno pa tudi tujke, se nahaja tudi pripor, kamor sodijo osebe, ki so še vedno v kazenskem postopku in so zaprte zaradi izmikanja obravnavam. Pripornice so vedno »pod ključem«, imajo točno določeno uro za sprehod, ki je mogoč le po notranjem dvorišču (in ne zunaj po parku) in so pod strogim nadzorom. Poleg tega so pripornice pod pristojnostjo sodišča in ne zapora in so popolnoma ločene od zapornic. Režimi in pripor so v zavodu tudi prostorsko razdeljeni na različne oddelke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje