Sečovlje, Sočerga, Starod, Dragonja, Dobovec, Jelšane in Gruškovje. (Fotografija je simbolična.) Foto: BoBo
Sečovlje, Sočerga, Starod, Dragonja, Dobovec, Jelšane in Gruškovje. (Fotografija je simbolična.) Foto: BoBo

Ker si bodo mnogi v državah, v katerih je telovo dela prost dan, privoščili krajši dopust oziroma podaljšan konec tedna, na prometnoinformacijskem centru opozarjajo na povečan promet iz Avstrije proti Hrvaški. Med drugim zastoji že nastajajo na avtocesti z Gorenjske proti Primorski, pa tudi na ljubljanski obvoznici.

Čakalne dobe so na več mejnih prehodih s Hrvaško: pri prečkanju meje na prehodih Sečovlje, Sočerga, Starod, Dragonja in Dobovec je čakalna doba za osebna vozila za izstop iz države do pol ure, na Jelšanah in Gruškovju pa eno uro, kažejo podatki Prometnoinformacijskega centra.

Letos praznovanje zaradi epidemioloških ukrepov omejeno

Praznik svetega rešnjega telesa in krvi nima stalnega datuma, saj je povezan z veliko nočjo. V Katoliški cerkvi ga namreč praznujejo enajst dni po binkoštih, ki jih praznujejo 50 dni po veliki noči. Za evharistijo so se v zgodovini Cerkve izoblikovali različni vidiki in različna imena, izhaja pa iz svetopisemskega izročila, po katerem je Jezus pri zadnji večerji z učenci kruh spremenil v svoje telo ter vino v svojo kri. Obhajanje evharistije, s katero se spominjajo zadnje večerje, je tako od začetkov krščanstva razpoznavno znamenje kristjanov.

Za praznik so po slovenskih cerkvah ali v njihovi okolici značilne procesije, ponekod jih pripravljajo tudi prvo nedeljo po prazniku. Letos je praznovanje omejeno zaradi epidemioloških ukrepov.