Hit je po skoraj 20 letih le prišel do razsodbe. Foto: HIT
Hit je po skoraj 20 letih le prišel do razsodbe. Foto: HIT


Evropsko sodišče za človekove pravice je državo obsodilo zaradi kršitve šestega člena evropske konvencije o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, ki se nanaša na pravično sojenje. V tožbi družbe Hit proti eni izmed zaposlenih - zaradi neodgovorne rabe sredstev podjetja - je namreč ista sodnica, po pisanju portala pozareport.si gre za Marto Klampfer, najprej sodila na višjem delovnem in socialnem sodišču v Kopru, potem pa še na ustavnem sodišču.
Leta 1996 je tedanji direktor družbe zaradi neodgovorne rabe sredstev družbe zoper eno izmed zaposlenih sprožil disciplinski postopek. Zaposleno so odpustili, zadeva pa je postala predmet dolgotrajnih sodnih postopkov, zlasti zaradi vprašanja, ali so disciplinski postopki po nacionalni zakonodaji že zastarali. Sodišča na nižji stopnji so ugotovila, da je postopek zastaral. Ustavno sodišče je zadevo obravnavalo v letu 2008 in nazadnje zavrnilo pritožbo družbe Hit.

Družba se je nato pritožila na evropsko sodišče, kjer je opozorila, da ustavno sodišče ni bilo v celoti nepristransko, saj je ena izmed sodnic v istem postopku sodelovala že na pritožbeni stopnji.

Sodišče v Strasbourgu je v četrtek objavljeni sodbi s šestimi glasovi proti enemu razsodilo, da je šlo za kršitev načela o pravičnem sojenju in da mora zato Slovenija Hitu v treh mesecih po pravnomočnosti sodbe plačati 2.000 evrov stroškov.