SSN je sicer do zdaj zbral nekaj manj kot tisoč podpisov, je za MMC povedal predsednik stranke Lovro Škrinjarič, ob tem pa kot glavni vzrok navedel pomanjkanje denarja.
Za prekinitev referendumskih dejavnosti so se v Zavodu 25. junij sicer odločili, ker so od predstavnikov slovenske oblasti, predvsem premierja Boruta Pahorja in predsednika parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Iva Vajgla, dobili zagotovila o spoštovanju sklepa DZ-ja, ki ugotavlja, da je Slovenija ob osamosvojitvi imela stik z mednarodnimi vodami in je nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi, je pojasnil direktor zavoda Marjan Podobnik.
Obstaja še možnost naknadnega zakonodajnega referenduma
Podobnik je še dejal, da so poleg tega dobili tudi zagotovila, da parlamentarna večina ne bo več poskušala ukiniti možnosti razpisa naknadnega zakonodajnega referenduma. Najpomembneje za zavod pa je, da Slovenija kljub sprejetju možnosti mediacije ne bo umaknila zadržkov glede odpiranja in zapiranja poglavij ob vstopu Hrvaške v EU, dokler ta ne umakne spornih zemljevidov oziroma se odreče njihovi uporabi pred mednarodnim sodiščem.
H končanju referendumskih dejavnosti je zavod pozval tudi SSN, saj bi tako lahko hrvaška kot polnopravna članica sodelovala na vrhu zveze Nato v začetku aprila. Zavod 25. junij namreč podpira vstop Hrvaške tako v Nato kot v EU, a ne na račun slovenskih nacionalnih interesov. Ti so po Podobnikovem mnenju zdaj zavarovani, zato referendum o vstopu Hrvaške v Nato ni potreben.
Zavod se v primeru izigravanja lahko "vrne v igro"
SSN-ju je po Podobnikovih besedah uspelo zbrati zelo malo podpisov, kar pa bi bilo drugače, če bi pri zbiranju podpisov sodeloval tudi zavod. Dejal je, da so imeli na voljo okoli 200 aktivistov, pripravljene pa tudi radijske in televizijske spote, s katerimi bi državljane prepričali o svojem prav. Podobnik je tako prepričan, da bi zbrali 40.000 podpisov, vsaj tako so kazale ankete zavoda.
Na vprašanje, ali je odločitev zavoda res dokončna, je Podobnik odgovoril pritrdilno, če bodo zagotovila slovenske politike držala, če pa se bo v prihodnjih tednih vendarle izkazalo, da bi vendarle lahko prišlo do kakšnega izigravanja, bi znova obnovili svoje dejavnosti. Če bi jim zmanjkalo časa za zbiranje podpisov, ki se zbirajo do 26. marca, bi se lahko lotili tudi kakšnih drugih akcij, je še dejal Podobnik.
SSN: Poziv je nepotreben
Na današnjo odločitev zavoda so se odzvali tudi v SSN-ju, kjer menijo, da je poziv k prenehanju zbiranja podpisov nepotreben, saj nameravajo ostati zvesti svojim stališčem, veže pa jih tudi odgovornost do podpisnikov pobude, pojasnjujejo. Obenem pa so tudi prepričani, da slovenski interesi niso zaščiteni.
A. M./S. Z.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje