Slavnostni govornik na prireditvi je bil vodja poslanske skupine SD-ja Miran Potrč. V nagovoru je poudaril, da je naša skupna dolžnost, da ohranimo objektivno zgodovinsko resnico o času druge svetovne vojne ter jo prenesemo našim zanamcem. Spomnil se je tudi žrtev povojnih pobojev, za katere je dejal, da - ne glede na krivdo - zanje ne more biti opravičila.
Potrč se je dotaknil tudi predloga zakona o žrtvah vojnega nasilja, s katerim po njegovih besedah ne bi smeli priznati pravic posameznikom, ki so sodelovali z okupatorjem. Kot je dejal, želijo tri koalicijske stranke v besedilo predloga vnesti predloge, ki enačijo odpor in kolaboracijo, pravno pa omogočajo priznanje statusa in pravic tudi posameznikom, ki so prostovoljno in zavestno sodelovali z okupatorjem.
Med drugo svetovno vojno je bilo v taborišča skupno poslanih okoli 22.000 Slovenk. Največ jih je bilo poslanih v Auschwitz in Ravensbrück, številne pa so internirali tudi na Rab in v Gonars. Iz taborišč se jih po koncu vojne ni vrnilo približno 9.000.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje