Poslanci so sprejeli novelo zakona o plačah v javnem sektorju, ki med drugim zdravnikom za polovico niža dodatke za dežurstva, nižji pa bo tudi položajni dodatek.
Ti dve spremembi, ki dodatek za nočno, nedeljsko in praznično delo znižujeta za polovico ter za položajni dodatek uvajata zgornjo mejo 12 namesto 20 odstotkov, s sindikati nista bili usklajeni. Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je neusklajenost s sindikati opravičila z besedami, da so v usklajevanjih med pogajalsko skupino vlade in sindikati javnega sektorja poskušali pred socialne partnerje predložiti vse relevantne argumente, ki govorijo v prid predlaganim rešitvam.
Ministrica je ob predstavitvi sprememb zakona dejala še, da novela terja potrditev zaradi treh razlogov. To so, da se v pol leta odpravi neustavno stanje, ki se nanaša na varovane plače 11 funkcionarjev, da je vlada v socialnem dogovoru obljubila, da bo letos odpravila usklajevanje plač javnih uslužbencev do polovice, ter da novela prinaša ureditev sistemskih vprašanj. Glede drugih 18 členov, ki so s sindikati usklajeni, pa je ministrica dejala, da so se sindikati strinjali, da gre za odpravo pomanjkljivosti, ki so se pokazale pri evalvaciji novega plačnega sistema. Obravnavo zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstveni dejavnosti so poslanci predstavili na jesen.
"Socialni partnerji so bili izigrani"
V predstavitvi stališč poslanskih skupin je Anton Colarič iz SD-ja novelo zakona označil kot zahteven projekt. Po njegovih besedah je namreč težko določiti, kateri poklic je bolj ali manj pomemben oz. odgovoren. "Vzpostavitev skupnega plačnega sistema je ne dovolj premišljen projekt. V naši poslanski skupini bomo podprli zakon, ne pa tudi amandmajev," je še dodal.
Poslanec SDS-a Branko Grims trdi "To so nove tapete z videzom varčevanja, njihov učinek pa bo majhen. Paradoksalno, da ravno pod levo vlado umirata socialni dialog in partnerstvo." Za zakon se po njegovem mnenju dotika predvsem ljudi v zdravstvu, kar bo pripeljalo do znižanja kakovosti storitev. "Socialni dialog, ne le da je bil poteptan, ampak so bili socialni partnerji izigrani." "Na eni seji smo podali 63 protikriznih predlogov in niti enega niste sprejeli. Napuh je eden glavnih grehov, katerega ceno plačujemo vsi. Vse, kar je prejšnja vlada namenila državljanom, niti približno ne dosega tistih 800 milijonov evrov, ki ste jih zapravili pri prvem rebalansu. Socialno bombo, ki bo udarila v jeseni, delate sami s svojo aroganco, " je prepričan.
"Če bo prišlo do generalne stavke, bomo vsi živeli slabše"
Ministrica za javno upravo pa je Grimsu odvrnila, da je danes socialni dialog veliko zahtevnejši kot v njihovih časih. "Pogovarjamo se namreč o zmanjšanju pravic, kjer je pogajanje zahtevnejše kot pri porazdelitvi pravic, kar dobro veste, zato vam zamerim takšno hujskaštvo," je dodala.
"Virantov zakon je prinesel toliko slabega"
Tudi vodja poslanske skupine Zaresa Cvetka Zalokar Oražem, kot pred njo Vinko Gorenak (SDS) je pohvalila Krebsovo, ker vodi socialni dialog na najboljši mogoč način glede na razmere. "Do neke meje bo le-ta možen, na neki točki pa se bodo stvari lomile," dodaja. Poslanka pogreša več razumnosti na obeh pogajalskih straneh, tudi na sindikalni. Pričakuje, da bodo v koaliciji v prihodnje zmožni pripraviti zakone. Zalokar Oražmova meni, da z novelo spreminjajo t. i. Virantov zakon o sistemu plač v javnem sektorju. "Ta je prinesel toliko slabega, napake so tako gromozanske, da zaradi njega boli glava vsaj pol Slovenije.
Anton Urh je v predstavitvi stališča poslanske skupine DeSUS-a dejal, da v Sloveniji na področju javnega sektorja ni tako slabo, kot se sliši za Grčijo, ni pa tudi tako, kot je v urejenih skandinavskih državah. "Znašli smo se v postkriznem obdobju, ko je treba obrniti vsak evro in znižati porabo, kjer je to mogoče," je poudaril, a opozoril, "da večji drastični posegi, ki se napovedujejo, ne bodo zdržali tehtnih argumentov". Treba pa je odpraviti vse anomalije v plačnem sistemu, je še dodal.
"Vsaka vlada zaposluje sebi lojalne ljudi"
Silven Majhenič (SNS) je povedal, da v njihovi poslanski skupini ne podpirajo vseh sprememb, ki jih prinaša zakon, vendar mu zaradi njegove nujnosti ne bodo nasprotovali. Izpostavil je tudi, da se je sistem dela v javnem sektorju v zadnjih letih močno posodobil, kar je stalo veliko denarja, hkrati pa se je povečalo število zaposlenih, saj vsaka vlada zaposluje sebi lojalne ljudi.
Gvido Kres je v imenu poslanske skupine SLS-a opozoril, da javna poraba narašča, kar ni dobro. Vprašal se je, zakaj je vlada v DZ poslala novelo, ki je neusklajena s sindikati, vlada bi namreč morala po njegovem mnenju izpogajati, kar je dobro za državo. Dodal pa je, da bodo poslanci SLS-a podprli predlagane spremembe. "Tudi zdravniki so del javnega sektorja in države, ki mora varčevati," je še dejal.
Milan Gumzar iz poslanske skupine LDS-a pravi, da je cilj novele zakona ureditev vprašanj, ki so pomanjkljiva. "V LDS-u bi radi opozorili, da zakon pomeni korak k razumevanju problemov v slovenskem zdravstvu. Ta novela zakona sledi načelom enakosti pred zakonom. V stranki podpiramo tudi preostale rešitve, ki jih prinaša zakon, zato ga bomo podprli," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje