Je pa po besedah ministra Dorijana Marušiča še odprto vprašanje, ali bo izredni nadzor v rokah javne agencije za kakovost in varnost ali pa bo prehodno deloval znotraj ministrstva za zdravje. Tako upa, da bo ta rešitev politična in strokovna in da "ne bo umeščena v neko institucijo, ki bo sama sebi v namen".
Ob tem Marušič poudarja, da mora biti sistem zastavljen tako, da zazna ekscesne primere, zato se morajo vzpostaviti t. i. detektorji odklonov. Minister stremi tudi k temu, da bi v predlog zakona z dopolnili ponovno vpeljali redni nadzor, ki ga predlog zakona ukinja. Po njegovih besedah v predlogu zakona ostaja formulacija, da članstvo v zdravniški zbornici ne bo obvezno. S takšno ureditvijo se strinja tudi varuhinja Zdenka Čebašek Travnik.
Varuhinja opozarja na razmere v psihiatriji
Po besedah Čebašek-Travnikove veliko pobud in pripomb na urad varuha sicer prihaja v povezavi z ustreznostjo bivanja in zdravljenja zapornikov oz. priprtih oseb v psihiatričnih bolnišnicah ter v povezavi z bivanjem otrok na varovanem psihiatričnem oddelku za odrasle. Programa za ustanovitev forenzične psihiatrične bolnišnice ter varovanega oddelka za pedopsihiatrično obravnavo naj bi bila izdelana do septembra, medtem ko lokacija za izvajanje programa še ni znana.
Po besedah varuhinje v Sloveniji zdravljenje v psihiatrični ustanovi potrebuje med 80 in 100 zapornikov, za pedopsihiatrični oddelek pa bi potrebovali med 10 in 12 postelj s primerno usposobljenimi kadri in primerno, otrokom prilagojeno opremo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje