V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so se odzvali na besede predsednika Sindikata novinarjev Slovenije Iztoka Jurančiča, ki je izjavil, da je MMC-jeva novinarka Katja Pirnat pri pripravi prispevka Kakšna je v resnici uredniška politika urednic Dela Revij s svojimi vprašanji nadlegovala in pritiskala na urednico revije Obrazi Gordano Sredojevič.
Novinarka multimedijskega portala RTV SLO je namreč na Sredojevićevo naslovila nekaj vprašanj v zvezi z njeno trditvijo na nedavni tiskovni konferenci, da je morala davnega septembra 2008 na naslovni strani revije objaviti fotografijo Janeza Janše in da je to bila posledica političnih pritiskov nanjo. Sredojevićeva je vprašanja razumela kot obračanje njenih besed, zato je o tem obvestila Jurančiča, ki naj bi "v primeru napačnih navedb in laži ukrepal".
Predsednik Odbora ZNP-ja na RTV-ju Vinko Vasle pa je prepričan, da je novinarka Sredojevićevi postavila povsem korektna vprašanja. "V zvezi s tem Odbor Združenja novinarjev in publicistov RTV SLO ocenjuje, da je Iztok Jurančič skušal zastraševati odgovornega urednika MMC-ja Uroša Urbanijo, pa tudi novinarko MMC-ja, ki je svoje delo povsem korektno in profesionalno opravljala in opravila," je zapisal Vasle.
Kot trdi, se je predsednik novinarskega sindikata postavil v vlogo zaščitnika Sredojevićeve in kot razsodnik tega, kaj neki medij sme in česa ne sme početi, kar je po njegovem bliže cenzorskemu poskusu kot pa zavarovanju njegove kolegice Sredojevićeve.
"Novinarka želela le razčistiti nekatere dileme"
"Novinarka MMC-ja pa ni želela ničesar drugega kot razčistiti nekatera vprašanja in dileme, ki so po izjavi Sredojevićeve na tiskovni konferenci zaposlenih na Delu Revijah ostale odprte in neodgovorjene. Posredniku Iztoku Jurančiču pa se takšno novinarsko razčiščevanje očitno zdi neprofesionalno in provociranje in, kot kaže tudi zadeva, ki sodi v okvir njegovega sindikalističnega dela, kar je čisti novum v slovenskem novinarskem in sindikalnem prostoru," opozarja Vasle.
V nadaljevanju pojasnjuje, da Jurančič seveda lahko brani svojo kolegico Sredojevićevo kolikor želi, ne more pa svoje funkcije zlorabljati za to, da poučuje in tudi grozi drugim novinarjem, ki svoje delo pošteno in profesionalno opravljajo.
"Neprofesionalna in politična provokacija je nedvomno bila izjava odgovorne urednice Obrazov Gordane Sredojević, da je zaradi političnih pritiskov na naslovni strani Obrazov morala objaviti fotografijo Janeza Janše. Zdaj pa se spreneveda, češ da so to njeno izjavo mediji zlorabili za obračun z Janezom Janšo. Zlorabo je zagrešila zgolj Sredojevićeva, da bi tako 'argumentirala' tudi nekatere zanjo neugodne podatke o tem, kako je v resnici z ekonomskim položajem revij, ki jih ureja, zlasti pa z naklado Obrazov," je prepričan Vasle.
"Sredojevićeve ničesar ne odvezuje greha"
Meni, da četudi bi držalo, da je lastnik Dela Revij pritiskal na Sredojevićevo in zahteval, da objavlja tudi politične intervjuje, jo v profesionalnem smislu prav nič ne odvezuje od greha, ki ga je zagrešila – namreč, da je avtonomnost svojega dela in profesionalnost prodala zato, ker se je bala za svojo socialno varnost.
"To je sprevržena obramba drže, ki se ji ne reče ne pokončna in ne načelna. Poleg tega je Sredojevićeva več kot očitno na tiskovni konferenci namerno izrekla besedo 'politični pritiski', saj je bilo takrat iz konteksta izjave nedvoumno mogoče razbrati, da so ti politični pritiski prihajali iz krogov Janeza Janše, če ne celo osebno z njegove strani," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje