Svet Zpiza je na današnji seji podprl predlog za izredno uskladitev pokojnin v letošnjem letu. Za predlog je glasovalo 11 članov 26-članskega sveta, sedem članov je bilo proti, dva pa sta se vzdržala.
K sklepu sveta pa bi morala za njegovo veljavo soglasje dati tudi vlada, vendar je njen predsednik Miro Cerar zagotovil, da se to ne bo zgodilo. Vlada ne more in ne sme dati soglasja k izredni uskladitvi pokojnin, če želi ohraniti zaveze do državljanov in mednarodnih aktov, je pojasnil.
Uskladitev bi dvignila proračunski primanjkljaj
Slovenija se je po besedah Cerarja namreč zavezala, da bo proračunski primanjkljaj obdržala pod tremi odstotki, takšen ukrep pa bi ga dvignil nad to mejo. "Prišli bi v nedovoljen in neprimeren proračunski primanjkljaj," meni premier. "Takšen predlog je nekorekten, sam tudi mislim, da je neodgovoren do države in državljanov, ignorantski celo."
Prepričan je, da gre za zavajanje in da imajo "ti manevri pravzaprav samo en cilj, to je slabiti neko koherentnost sistema".
Usklajevanje kljub vsemu je ena izmed zavez vlade
"V tem času bi bilo prav, da se držimo sklenjenih dogovorov, kajti s tem socialnim sporazumevanjem, s katerim ohranjamo socialni mir in neko konstruktivno držo, delamo veliko več kot pa z nekim takšnim neprimernim ravnanjem," je še dodal Cerar.
Spomnil je, da so na dan sprejemanja rebalansa proračuna javnosti zelo jasno povedali, da je usklajevanje pokojnin ena izmed zavez vlade in da jih bo ta usklajevala že na začetku leta 2016, tako kot so se k temu zavezali tudi s koalicijsko pogodbo, v kar so privolili tudi koalicijski partnerji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje