Državni proračun bo za kritje razlike med prihodki in odhodki prispeval skoraj 1,1 milijarde evrov, pokojnine se bodo uskladile za 4,6 odstotka, navaja načrt.
Glede na načrt, h kateremu pa mora dati soglasje še vlada, bo državni proračun za kritje razlike med prihodki in odhodki zavoda prispeval 1,07 milijarde evrov. To je v primerjavi z oceno za letošnje leto 0,5 odstotka oziroma 5,1 milijona evrov manj. Vzrok za to je predvsem večje načrtovano povišanje davčnih prihodkov, sredstev za kritje obveznosti državnega proračuna, denimo pokojnin po posebnih predpisih, in nedavčnih prihodkov, kot pa je načrtovano povečanje skupnih odhodkov, je na današnji seji sveta povedal finančni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) David Klarič.
Kapitalska družba (KAD) bo pokojninski blagajni po njegovih besedah leta 2025 nakazala 65 milijonov evrov, kar je enako kot v oceni za letos.
Po načrtu bo rast števila vseh upokojencev iz obveznega zavarovanja leta 2025 znašala 1,3 odstotka. To je 0,1 odstotne točke manj od ocene rasti za letos. Samo rast števila starostnih upokojencev bo po načrtu 1,9-odstotna. To je 0,2 odstotne točke manj od ocene rasti za letos.
Pokojnine in drugi prejemki se bodo glede na načrt februarja redno uskladile za 4,6 odstotka s poračunom od januarja. V zavodu so ocenili, da to na letni ravni pomeni približno 350 milijonov evrov skupaj s prispevkom za zdravstveno zavarovanje upravičencev. Redna uskladitev pokojnin v letošnjem letu je bila medtem 8,8-odstotna.
Načrtovana uskladitev dodatkov za pomoč in postrežbo ter invalidnin za telesno okvaro v marcu bo znašala 2,3 odstotka. Letni dodatek, ki za upokojence pomeni podobno kot regres za delovno aktivno prebivalstvo, pa bo izplačan v petih razredih v zneskih od 155 do 465 evrov, napoveduje ZPIZ.
V razpravi je predsednik sveta Danijel Kovač, ki je predstavnik vlade v svetu, pohvalil finančni načrt. Zdi se mu vzorno pripravljen. Predstavnik sindikatov v svetu Bojan Žvikart in predstavnica upokojenskih organizacij v svetu Anka Tominšek pa sta izpostavila veliko število nadur, ki jih opravijo zaposleni na zavodu. Glede na te podatke bi bilo po njunem mnenju bolj primerno, da bi zavod zaposlil 15 novih sodelavcev. Na tak način ne bi čezmerno obremenjevali zaposlenih, sta poudarila.
Svet zavoda je določil postopek razpisa za imenovanje generalnega direktorja zavoda za mandatno obdobje 2025–2029. Javni razpis za imenovanje generalnega direktorja zavoda bo v Uradnem listu objavljen 31. 1. 2025.
Aktualnemu generalnemu direktorju Marijanu Papežu se namreč že njegov peti mandat izteče 11. aprila 2025. Članom sveta je dejal, da se namerava potegovati za nov mandat.
Dva generalna direktorja v skoraj 50 letih
V zadnjih skoraj 50 letih sta, kot je poročala novinarka Radia Slovenija Urška Valjavec, na mestu vodje oziroma generalnega direktorja ZPIZ-a sedela le dva. Od leta 1978 pa vse do leta 2005, torej 27 let je bil generalni direktor Janez Prijatelj, zadnjih 19 let pa to mesto zaseda Marijan Papež.
"Menim, da se po dveh mandatih na kateri koli poziciji človek na takšen ali drugačen način iztroši. Primanjkuje idej in elana," je za Radio Slovenija povedala profesorica Valentina Franca.
ZPIZ je izvajalec sistemskega zakona, zatorej mora direktor dobro poznati delovanje zavoda in pokojninski sistem, ki je pri nas dokaj zakompliciran. Poznavalcev ni veliko, pravi ekonomist Boris Majcen: "Nekaj ljudi je, ampak vprašanje je, ali so ti ljudje pripravljeni sprejeti to vlogo, ki nikakor ni prijetna."
Prav velikega zanimanja za vodenje tega mesta ni. Na preteklem razpisu je bil Papež edini kandidat. Na razpise pred tem so se prijavili po največ trije, še največja konkurenca je bila leta 2005, ko je bilo za generalnega direktorja prijavljenih devet kandidatov. Nasploh v javnem sektorju ni zanimanja za vodstvene položaje.
"Vodje nimajo možnosti po svoje nagraditi ljudi. Vodjem v javnem sektorju so najmočnejše orožje njihove mehke veščine, vodenje in privabljanje ljudi, ustvarjanje pozitivnega okolja, in to terja ogromno truda. Veliko vodij mi pove, ne vem, ali je plačilo ustrezno vsemu temu trudu, ki ga moram tukaj vlagati," pravi Franca.
Mandat generalnega direktorja ZPIZ-a traja štiri leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje