Primer Javornik se je začel aprila, ko je iz laboratorija v Avstriji prispel pozitiven rezultat analize urinskega vzorca A, ki je pokazal vsebnost eritropoetina. Pozitiven je bil tudi vzorec B.
Glede na dokumentacijo WADA in podatke, pridobljene na zaslišanju, je komisija sklenila, da Javornikova ni "grešila", zato meni, da je začasni suspenz neutemeljen, in predlaga njegovo ukinitev. "Če se Mednarodna atletska zveza (IAAF) ne strinja s sklepom AZS-ja, IAAF prevzema vso odgovornost za nadaljnje odločitve," je v izjavi za javnost zapisal predsednik komisije za antidoping pri AZS-ju Tadej Malovrh.
Malovrh: Velika "packa" v gelu
Po skopem sporočilu za javnost je Malovrh pozneje pojasnil razloge za tako odločitev: "Vrednosti v vzorcu, ki so jih na IAAF-ju ocenili kot pozitivne, ne dosegajo standardov WADA. Pojavlja se velika "packa" v gelu, kjer potujejo proteini. Na IAAF-ju so rekli, da gre za zračni mehurček. Kot da bi bili mi v Sloveniji popolni "bebci". Zračni mehurček se v gelu vidi povsem drugače. Po predpisih WADA morajo biti signali proteina v eksogenem območju eritropoetina dva- ali večkrat večkrat večji kot signali v endogenem območju. Tudi ta kriterij v primeru Javornikove ni bil dosežen. Strokovnjak, ki je podal sekundarno mnenje, je sicer v sklepu zapisal, da je bila Javornikova pozitivna, pri razlagi pred tem pa je bilo videti, da v gelu ni gledal prave kolone, saj se je skliceval na povsem drugo; kolona Javornikove je bila tretja. Bilo je še nekaj manjših proceduralnih napak, vendar so bile prej omenjene ključne za našo odločitev."
"Zakaj mi IAAF ni takoj prepovedal nastopa?"
Odzvala se je tudi Javornikova, slovenska rekorderka na vseh razdaljah od 2000 metrov do maratona: "Do 11. junija proti meni ni bil sprožen noben postopek. Zakaj mi ni IAAF takoj po testu A prepovedala nastopati, če je bila tako trdno prepričana o svoji neresnični trditvi. Poleg tega je bil test B opravljen 15. maja, na izide pa smo morali čakati 14 dni, ker niti v laboratoriju niti na IAAF-ju niso hoteli sporočiti odčitanih rezultatov. To zbuja nov dvom. Zakaj niso takoj rekli, kakšni so po njihovem mnenju izidi."
"Moj primer se razlikuje od Čeplakove"
Javornikova je bila že suspendirana zaradi domnevnega dopinga, vendar je bila oproščena 2. decembra leta 2006. "Moram reči, da sem zelo razočarana, ker sem že tedaj, tako kot zdaj, ves čas trdila, da nisem kriva. Kako naj ravna športnik, ki je v nasprotju s siceršnjim pravnim sistemom najprej razglašen za krivega, potem pa se mora, kot ve in zna, braniti in dokazovati svojo nedolžnost. Ob tem se povsem razlikuje celoten moj prvi in drugi postopek kot tudi primer Čeplakove. Na osnovi svojega prvega primera sem se povezala z najboljšimi slovenskimi strokovnjaki. Tako sta bila v dunajskem laboratoriju Malovrh in Vladka Čurin Šerbec, strokovnjakinja za imunologijo. Povabila sem ju na analizo vzorca B in tam sta lahko na lastne oči videla, kako poteka postopek," je navedla Javornikova.
R. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje