Ameriška protidopinška agencija (USADA) je pred dvema letoma za štiri leta suspendirala trenerja Alberta Salazarja, ker je kršil dopinška pravila. Na kazen se je na Kubi rojeni Američan pritožil in peljal postopek na športnem razsodišču v Lozani.
Raziskovalna oddaja sprožila preiskavo
Po daljšem postopku, k čemur je največ sicer prispevala epidemija, je CAS le razsodil in presodil ter podprl prvotno štiriletno kazen, ki jo je izrekla USADA. Salazar je bil že več let pod drobnogledom, zlasti po tem, ko je o njem leta 2015 pripravila odmevno oddajo BBC Panorama.
Sledila sta uradna preiskava in zapleten pravni boj za zaprtimi vrati, preden je USADA oktobra 2019 Salazarja in Nikovega zdravnika Jeffreyja Browna izključila iz sveta atletike. Svetovni športni opremljevalski velikan je posledično zaprl projekt Oregon, ki ga je ustanovil že leta 2001.
Pri Salazarju trenirala tudi Mo Farah in Sifan Hassan
Projekt Oregon se je posvečal zlasti teku na srednje in dolge proge, zaradi česar je privabil številne najboljše tekače z vsega sveta. Dolgoletni Salazarjev varovanec je bil tudi Britanec Mo Farah, ikona olimpijskih iger v Londonu 2012. Prav tako so se pri Salazarju kalili Nizozemka Sifan Hassan in skorajda vsi najboljši ameriški tekači na daljše razdalje.
Manipulirala s testi in preprodajala poživila
Usada je Salazarja in Browna obtožila prirejanja in poskusov prirejanja protidopinških kontrol, ugotovljeno je bilo, da je imel dvojec v posesti prepovedana poživila, s katerimi je oskrboval tudi atlete. Ključno je bilo ravno pričanje skesanih športnikov. Nike medtem ni bil deležen nobenih sankcij, saj naj vodstvo multinacionalke, ki domuje ravno v Oregonu, naj ne bi vedelo za stranpoti njunih vodij predtem prestižnega tekaškega programa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje