Martina Ratej je za finale potrebovala le dva poskusa. Foto: Aleš Fevžer
Churandy Martina se je malce presenetljivo veselil zlata v šprintu na 100 metrov. Foto: Reuters
Černjulova opravila prvi finalni nastop na največjih tekmah
Černjulova deveta v Amsterdamu
Dopoldne štirje Slovenci uspešni v kvalifikacijah
Janežič zmagal v polfinalni skupini

Martina Ratej je v metu kopja v drugi seriji s 60,38 m presegla kvalifikacijsko normo in se suvereno uvrstila v sobotni finale, v katerem bo tudi Tina Šutej. 27-letnica je v skoku s palico v tretjem poskusu preskočila 445 cm, kar je zadostovalo za finale, čeprav je bila kvalifikacijska norma 455 cm. Šutejeva je imela eno popravo na 420 cm, v prvem poskusu pa je preskočila 435 cm.

Slovenski rekorder Luka Janežič je v polfinalu na 400 m zmagal v svoji skupini in se s časom 45,63 po mestih neposredno uvrstil v petkov finalni nastop. V polfinalu je nastopila tudi Marina Tomič v teku na 100 m z ovirami, a je bila z rezultatom 13,32 skupno uvrščena na 20. mesto.

Janežič po nastopu zelo zadovoljen
"Zadovoljen sem, prišel sem v finale. Bil pa sem kar pod velikim pritiskom pred tekmo in pred EP-jem. Vsi so pričakovali, da bom prišel v finale in mi bo tam zdaj veliko lažje. Pred tekom sem načrtoval prvi dve mesti, to mi je uspelo. Po prihodu iz drugega zavoja sem imel sicer celo pomisleke, če mi bo uspelo. Prehod iz druge ravnine je še rezerva pred finalom, in če bom to popravil, bo še veliko bolje. V prvih 200 m sem šel zelo taktično, vendar sem imel potem dovolj moči in sem v zadnjih 50 m prišel tja, kjer sem želel biti. Toda tudi sicer tečem že vso sezono tako," je povedal Ljubljančan, lani bronast na EP-ju do 23 let.

Maruša Černjul je v finalu skoka v višino delila deveto mesto z 1,89 metra. Tretji zaporedni evropski naslov po letih 2012 in 2014 je osvojila 37-letna španska veteranka Ruth Beitia (1,98 m), srebro pa sta si razdelili Bolgarka Mirela Demireva in Airine Palšyte iz Litve.

Žan Rudolf je s časom 1:48,72 v prvi predtekmovalni skupini teka na 800 m zasedel četrto mesto in se po času zadnji uvrstil med 16 najboljših. Iz vsake od štirih skupin so v polfinale napredovali po trije najhitrejši, preostale štiri pa smo dobili po času. Na isti razdalji je spodletelo Janu Petraču, ki je bil z 1:52,21 zadnji v svoji skupini.
Maja Mihalinec je v kvalifikacijah teka na 100 m v drugi skupini zasedla drugo mesto (11,41) in se zanesljivo po mestih uvrstila v petkov polfinale. Mihalinčeva je na tem EP-ju že tekla v polfinalu na 200 m in dosegla deseti izid.
Martina zlat na 100 metrov, Vicaut le tretji
Podelili so še edem kompletov medalj, prvaki pa so postali domačin Churandy Martina na 100 m (10,07), favorizirani Francoz Jimmy Vicaut (10,08) je bil šele tretji. Belgijec Thomas van der Plaetsen je bil najboljši v deseteroboju (8.218 točk), v skoku v daljino je naslov ubranil Britanec Greg Rutherford (8,25 m), aktualni olimpijski in svetovni prvak, v metu kopja prepričljivo Latvijec Zigismunds Sirmais (86,66 m), na 200 m Britanka Dina Asher-Smith (22,37) ter Nemki Cindy Roleder na 100 m ovire (12,62) in v suvanju krogla Christina Schwanitz (20,17 m).