Marion Jones je 23. septembra 2000 takole prišla v cilj teka na 100 metrov na olimpijskih igrah v Sydneyju. Američanka je vrnila vse medalje, bron bo pripadel Merlene Ottey. Foto: EPA
Marion Jones je 23. septembra 2000 takole prišla v cilj teka na 100 metrov na olimpijskih igrah v Sydneyju. Američanka je vrnila vse medalje, bron bo pripadel Merlene Ottey. Foto: EPA
Marion Jones
Blesteča kariera zlate deklice se je končala v solzah. Foto: Reuters

Američanka je v Sydneyju zmagala na 100 m, 200 m in v štafeti 4x400 m, bron pa si je pritekla v štafeti 4x100 m in v skoku v daljino. Jonesova je po letih zanikanja na sodišču v New Yorku priznala jemanje steroidov in napovedala konec kariere. Odločitev o slovesu s tekaških stez je potrdila s tem, da je v ponedeljek brez pritožbe sprejela dvoletno kazen prepovedi nastopanja.

S THG-jem v neslavno zgodovino
V Avstraliji rojena Kalifornijka se je vpisala v olimpijsko in atletsko zgodovino, ko je kot prva atletinja osvojila kar pet odličij na enih igrah. Pri tem si je pomagala s THG-jem, ki so ga razvili v razvpitem laboratoriju Balco. 31-letnica je prva športna žrtev te afere, ki je zamajala ameriški šport in razkrila domači javnosti, da tudi njihovi asi niso imuni pred skušnjavami. V naslednjih dneh bo morala vrniti tudi odličja, osvojena na svetovnem prvenstvu leta 2001 v Edmontonu, kjer je zmagala na 200 m in bila druga na pol krajši razdalji.

Bron pripada Otteyjevi
Po diskvalifikaciji Jonesove bi zlato na 100 m pripadlo Grkinji Ekaterini Thanou (tudi sama se je na olimpijskih igrah v Atenah leta 2004 znašla na črni listi), srebro Jamajčanki Tayni Lawrence, bron pa Merlene Ottey! Veteranka, ki zdaj nastopa za Slovenijo, je pred sedmimi leti v Sydneyju nastopila še pod jamajško zastavo in tako nenadejano lahko pričakuje še četrto olimpijsko medaljo.

Štafeta naj tudi vrne kolajne
Na 200 m bo zlato prejela Bahamka Pauline Davis-Thompson, v skoku v daljino pa se bo z bronom ovenčala Rusinja Tatjana Kotova. Predsednik olimpijskega komiteja ZDA Peter Ueberroth je preostale članice zlate štafete na 4x400 m pozval, naj vrnejo "nepošteno pridobljene odličja" in naj jih predajo Jamajčankam, ki so v cilj pritekle kot druge.

Američani se posuvajo s pepelom
"Izid te zgodbe je resen opomin, da pravi športni dosežki ne morejo biti doseženi z goljufijo," je komentiral primer Jones predsednik ameriške protidopinške komisije Travis Tygart. O vprašanju, ali si sporna Grkinja potem res zasluži zlato, je le odvrnil: "To je odgovornost Mednarodnega olimpijskega komiteja." Ameriški olimpijski komite je med tem poslal pisna opravičila vsem 205 preostalim članicam olimpijskega gibanja, avstralskim prirediteljem in soudeleženim športnikom.

A. G. & T. G.