Anže Globevnik. Foto: Sloski
Anže Globevnik. Foto: Sloski

Vloga serviserjev v biatlonskem svetovnem pokalu je neprecenljiva. Serviserji so ljudje, ki na prizorišče pridejo prvi in ga zapustijo zadnji. Anže Globevnik, ki je del servisne ekipe slovenske reprezentance že več kot dve desetletji, delo začne prvi in konča zadnji: "Ob šestih zjutraj pridemo na prizorišče in začnemo pripravo smuči za tekmovalce in za test z mažami. Nato testiramo in izbor zožimo na štiri in nato na dva para smuči. Šele ko izberemo najboljše smuči, strukture in maže vse skupaj nanesemo na smuči za tekmo."

Brez Anžeta bi bili v velikih težavah

Anže Globevnik med pripravo smuči. Foto: Sloski
Anže Globevnik med pripravo smuči. Foto: Sloski

Globevnik je vodja servisne ekipe v slovenski reprezentanci že več kot 10 let. S svojim izvrstnim delom potrjuje, da je nepogrešljiv del ekipe. Hanzi, kot kličejo Globevnika, je po besedah trenerja slovenske reprezentance Janeza Mariča entuziast: "On to počne rad in zelo veseli smo, da ga imamo v naši majhni servisni ekipi, v kateri vsi fantje zelo dobro opravljajo svoje delo."

Preostala člana to sezono zgolj tričlanske servisne ekipe v slovenski reprezentanci sta Miha Plahutnik in Miloš Čolić. Marič si želi, da bi lahko v reprezentanci okrepili servisno ekipo, brez Anžeta Globevnika pa si servisne ekipe ne predstavlja. "Če bi izgubili Anžeta, bi bili v velikih težavah, tega si sploh ne znam predstavljati. Na srečo je z nami tako z glavo kot s srcem in upam, da bo tako še naprej."

Globevnik, ki je bil kot mladenič tudi sam biatlonec, je športno pot hitro končal, še vedno pa tesno sodeluje s tekmovalci in tekmovalkami. Za dobro sodelovanje pa potrebuješ tudi pravi odnos, pravi Anamarija Lampič: "Rada imam odkrit odnos in iskrenost. Zdi se mi, da z Anžetom deliva te vrednote. Na takšen način lahko to gradimo in si kot majhna ekipa med seboj pomagamo."

Biatlonci ne vedo, koliko smuči imajo

Anže Globevnik in Anamarija Lampič. Foto: Sloski
Anže Globevnik in Anamarija Lampič. Foto: Sloski

Serviserji so na biatlonskih prizoriščih tisti, ki o opremi vedo daleč največ. Biatlonci in biatlonke, z nasmeškom potrjuje Lena Repinc, pravzaprav ne vedo, koliko parov smuči dejansko imajo: "Iskreno ne vem, koliko parov smuči imam. V preteklosti sem že spraševala Anžeta, ampak tudi on ni vedel iz glave. Sicer pa se s serviserji odlično razumemo. Znajo mi dati napotke, na kaj moram paziti na progi. Dobro vzdušje med njimi pa vpliva tudi na nas."

Število smuči, ki jih uporabljajo biatlonci in biatlonke, je odvisno tudi od tega, kako visoko kotirajo v svetovnem pokalu. "Najboljši imajo na prizoriščih približno 30 parov smuči. Med temi nato izbiramo glede na razmere in strukture, ki so v smuči vrezane. Vemo, katere so prave za različne razmere in tiste na koncu tudi testiramo," izbor smuči za tekme razloži Globevnik.

Serviserji levji delež svojega dela opravijo že, preden biatlonci in biatlonke sploh pridejo na prizorišče. "Sodelovanje poteka tako, da tekmovalci na koncu testiramo dva para smuči, ki jih je izbral servis. Anžetu vsi zaupamo, seveda pa vsi skupaj delamo tudi napake," o sodelovanju pravi Lovro Planko.

Serviserji so na prizoriščih biatlonskih tekem tudi več dni pred biatlonci in biatlonkami. Na večino prizorišč potujejo nekaj dni prej z vso opremo. Vsako leto tako skoraj polovico časa preživijo stran od doma. Globevnik službo serviserja v biatlonski reprezentanci kombinira z delom na kmetiji, kjer se z družino ukvarjajo tudi s turistično dejavnostjo.

Tako kot med biatlonci poteka boj tudi med serviserji

Pozimi Globevnik kot serviser na neki način tekmuje tudi sam. Jakov Fak pravi, da tako kot tekmujejo biatlonci in biatlonke, med seboj tekmujejo tudi serviserji: "Boj med serviserji je še ena disciplina, v kateri naši fantje tekmujejo z drugimi. Na koncu je seveda veliko odvisno od nastopa tekmovalca. Mi lahko z odličnimi smučmi dobro priložnost zapravimo na strelišču, lahko pa je tudi obratno. Biatlon je boj, ki poteka na več linijah, celota pa na koncu prinese rezultat."

Globevnik na takšen način veliko pripomore k uspehom slovenskih biatloncev in biatlonk, ki to sezono uspešno nastopajo na tekmah za svetovni pokal. Vrhunski rezultati, kot so bile decembrske stopničke Anamarije Lampič, pa so nagrada in spodbuda za vse, ki v ozadju trdo delajo za uspeh.

Biatlonski serviser Anže Globevnik delo začne prvi in konča zadnji