
S svojimi bogatimi izkušnjami, športnim znanjem in srčnostjo je eden najzaslužnejših za številne slovenske uspehe na svetovnih igrah specialne olimpijade, na katerih vodi nogometno reprezentanco in ekipo v alpskem smučanju.
Domen Pociecha je nastopil na dvojih zimskih olimpijskih igrah. V Torinu je leta 2006 dosegel 26. mesto, na igrah v Vancouvru štiri leta pozneje je bil 27. Po vrnitvi z iger v Kanadi je začel iskati službo in se hitro znašel v pedagoškem procesu.
"To je zanimiva zgodba. Takrat je bilo težko najti zaposlitev. V tem času sem diplomiral na Fakulteti za šport. Iz Vancouvra sem se vrnil v petek, v ponedeljek sem šel že v šolo učit, ker so nujno potrebovali učitelja. Dobil sem službo, obenem pa sem bil še prostovoljec za Sožitje Zagorje in za Varstveno-delovni center Zasavje. Enkrat na teden sem vodil telovadbo. Na regijskih igrah varstveno-delovnega centra sem prišel podeljevat odličja in takrat začutil, da je to to. Pozneje sem se v varstveno-delovnem centru zaposlil in tako se je začela moja zgodba s specialno olimpijado, od takrat športnikom predajam svoje znanje in izkušnje."
Zgodba nepretrgano traja že petnajst let. Zasavec je svoje bogate izkušnje z največjih tekmovanj uspešno združil s svojo izobrazbo in prenesel v svoje delo. Na zimskih svetovnih igrah specialne olimpijade skrbi za alpske smučarje, na poletnih je trener nogometne reprezentance.
"Nekako pokrivam vse športe. V Varstveno-delovnem centru Zasavje se ukvarjamo z vsemi športi. Sem profesor športne vzgoje, veselijo me vsi športi, v vsakem najdem veselje in upam, da ta zanos predajam na naše športnike."
Nekdanji športniki ključni za slovenske uspehe na specialnih olimpijadah
Slovenska odprava se je z letošnjih zimskih svetovnih iger specialne olimpijade v Torinu domov vrnila z dvajsetimi odličji, na poletnih pred dvema letoma v Berlinu jih je osvojila osemnajst. Za številne uspehe so najzaslužnejši pedagogi in trenerji, med katere sodi tudi Domen Pociecha. Vodja slovenske odprave Suzana Bohorč si želi, da bi bilo v delo s športniki z motnjami v duševnem razvoju vpetih še več nekdanjih poklicnih športnikov.
"Zelo zelo bi si želeli, naj bo to vabilo vsem. V športih, ki se v okviru specialne olimpijade dogajajo pod nazivom unified, so idealne priložnosti, kjer nespecialci tekmujejo skupaj s specialci v istih ekipah, za isti cilj. Želimo si še več podpornikov, dobrodošli in prijazno vabljeni."
Športno znanje, predanost, vztrajnost in srčnost so odlike pedagogov, ki ob trenerski vlogi pogosto opravljajo še številne druge, starševsko in prijateljsko. Nemalokrat so uteha športnikom ob neuspehih. Delo s specialci, kakor jim pravijo, pa zahteva še veliko potrpljenja, meni Domen Pociecha.
"Potrpljenje je velika stvar. Če se športnik nauči žogo brcniti ob tisoč ponovitvah, morajo naši športniki to narediti desettisočkrat. Potrebujemo več časa, več potrpljenja in s tem se veliko ukvarjamo pri izobraževanju pedagogov. Potrpljenje in vztrajnost sta ključna za dober rezultat. Na specialnih olimpijadah so posebna merila. Na podlagi sposobnosti se športniki razvrščajo v kategorije, da podobno sposobni tekmujejo med seboj. V posamezni kategoriji se lahko rezultati športnikov razlikujejo za največ petnajst odstotkov. V teku na 100 metrov so recimo razlike velikanske, nekateri razdaljo pretečejo v petnajstih sekundah, drugi v štiridesetih, zato jih razvrščamo na podlagi njihovih dosežkov. S tem dobimo tudi bolj izenačene in napete tekme."
Športna dejavnost most za družbeno vključenost
Športna dejavnost je tesno povezana z zdravim in kakovostnim načinom življenja, športno dejavne osebe so samozavestnejše, imajo boljšo samopodobo, predvsem pa šport presega družbena razlikovanja in je odlično orodje za družbeno vključenost. To ima Domen Pociecha za največji napredek pri svojem delu.
"Zelo veliko smo naredili na tem področju. Družba vse bolj sprejema drugačnost. Naši športniki se vključujejo v redne procese. To je nekaj najlepšega, kar se da storiti. Športniki hodijo na treninge v klube, udeležujejo se tekov in maratonov. Na teh so enakovredni vsem drugim. Na tovrstnih dogodkih se vidi največji napredek, saj zagotavljajo enakost. To so obenem cilji specialne olimpijade, vse šole in varstveno-delovni centri stremimo k vključevanju v lokalno okolje. Šport je najboljše orodje za inkluzijo oziroma družbeno vključenost. Ko je nogometna žoga na igrišču, se igra nogomet, ni pomembno, kdo si. Štejejo le žoga, podaja in gol."
Pociecha je ob svojem delu s športniki z motnjami v duševnem razvoju še vedno povezan s svojim nekdanjim športom, sankanjem na umetnih progah. Slovenija je imela v tej športni panogi, ki velja za najhitrejšo na ledu, saj hitrosti presegajo 150 km/h, nazadnje predstavnika na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu. V Južni Koreji je takrat nastopil Tilen Sirše. V majhni ekipi so prepričani, da bo slovenski sankač spet nastopil na olimpijskih igrah. Če ne na prihajajočih v Italiji, pa na naslednjih igrah, ki jih bo leta 2030 gostila Francija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje