Legendarni 'Schumi' si je vsak konec leta s svojo družino privoščil smuko, nič drugače ni bilo ob izteku lanskega leta, ko se je s svojimi najbližjimi odpravil v priljubljeno francosko zimsko letovišče v Meribelu, kjer je želel nazdraviti novemu letu in tudi svojemu rojstnemu dnevu, ki ga ima 3. januarja.
Kako je prišlo do nesreče? Kako je potekalo Schumacherjevo zdravljenje in na kaj je opozorila njegova tiskovna predstavnica Sabine Kehm? Več v videoprispevkih pod člankom.
A usoda se je tokrat z njim kruto poigrala. Med smučanjem s 14-letnim sinom Mickom zunaj urejenih prog je izgubil ravnotežje, padel in z glavo treščil ob skalo. Zdravniki so se pozneje strinjali, da mu je življenje rešila čelada - ta je zaradi sile ob udarcu celo počila -, sicer bi tedaj 44-letni Schumacher skoraj zagotovo podlegel poškodbam na kraju nesreče.
Obrazi zdravnikov povedali svoje
Poškodovanca so hitro prepeljali v bolnišnico v Grenoble, kjer je bil zaradi poškodbe lobanje in možganskih krvavitev potreben nevrokirurški poseg. Po padcu je bil nekoliko zmeden in pri zavesti, ob prihodu v bolnišnico je bil že nezavesten. Pozneje je bil potreben še drugi operativni poseg, s katerim so mu sprostili pritisk na možgane. Zdravniki o njegovem zdravstvenem stanju sprva niso želeli preveč govoriti, a z njihovih obrazov se je dalo razbrati, da je stanje zelo resno. "Ne moremo napovedati prihodnosti Michaela Schumacherja. Je v umetni komi, zdaj z zdravljenjem skušamo zmanjšati pritisk v možganih," je 30. decembra lani dejal Marc Peraud, pomočnik direktorja v bolnišnici CHU Grenoble. Schumacherja so pod okrilje sicer vzeli vodja anestezije Jean-Francois Payen, vodja nevrokirurgije Emmanuel Gay in nevrokirurg Stephane Chabardes.
Okrevanje nadaljuje v krogu družine
Po več kot pol leta se je 'Schumi' vendarle prebudil iz kome, kmalu zatem so ga tudi odpustili iz bolnišnice v Grenoblu, pred katero se je vsak dan zbralo veliko njegovih navijačev. Prepeljali so ga na rehabilitacijsko kliniko, kjer je začel dolgo in naporno okrevanje, na koncu so se odločili, da bo okreval na družinskem posestvu v mestecu Gland ob Ženevskem jezeru. Družina je prek tiskovne predstavnice Sabine Kehm večkrat poudarila, da o napredku legendarnega dirkača Ferrarija ne bo govorila, zato lahko o njegovem zdravstvenem stanju le ugibamo (novembra so nekateri mediji poročali, da je paraliziran in na invalidskem vozičku, prav tako naj bi imel težave s spominom). Vseeno je Kehm v nedeljo za Reuters razkrila, da okrevanje glede na resnost poškodbe napreduje počasi, a po načrtu. Žarek upanja je sicer že pred časom posijal po izjavah nekaterih njegovih prijateljev in zdravnikov, ki so ga obiskali. "Michael se bori, njegovo zdravstveno stanje se izboljšuje, kar je v tem trenutku najpomembnejše; pomaga mu tudi dejstvo, da okreva na svojem domu, obkrožen z najbližjimi. Lahko domnevamo, da bo Schumacher v zelo kratkem času zaživel relativno normalno življenje," je po obisku na domu na začetku oktobra med drugim dejal predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze Jean Todt, ki je s 'Schumijem' tesno sodeloval v zlati dobi moštva iz Maranella.
V F1 jo je najhuje skupil v Silverstonu
Schumacher je v formulo ena prodrl leta 1991, prvič se je dirkaškega konca tedna udeležil v Spa-Francorchampsu, tam je leto dni pozneje dosegel tudi prvo zmago v kraljici motošporta. To je bila tudi zadnja zmaga dirkalnika (benetton B192) s klasičnim H-menjalnikom. Nemec je nastopil na 308 dirkah, dobil jih je 91, 155-krat se je povzpel na oder za zmagovalce, osvojil je 68 'polov', 77-krat je odpeljal najhitrejši krog. Izrazito hudih nesreč ni imel, še najhuje jo je skupil med dirko za VN Velike Britanije leta 1999, ko si je zlomil nogo, zaradi česar so tistega leta splavali tudi upi po osvojitvi naslova svetovnega prvaka. Deset let pozneje si je v Cartageni ob padcu z motorjem huje poškodoval vrat, zaradi česar je bil primoran odpovedati vrnitev v formulo ena. Namreč, pri Ferrariju je bilo vse nared za zamenjavo poškodovanega Felipeja Masse, ki jo je huje skupil med kvalifikacijami na Hungaroringu, ko mu je pri visoki hitrosti v glavo priletel del vzmetenja z dirkalnika Rubensa Barrichella.
Navijači mu stojijo ob strani
Payen je razkril, da utegne okrevanje trajati najmanj tri leta, v tem času pa z najožjim krogom družine številni navijači po svetu upajo, da si bo najuspešnejši dirkač v zgodovini elitnega razreda motošporta toliko opomogel, da bo znova zaživel karseda normalno življenje. Srečno, 'Schumi'!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje