Lando Norris je v Zandvoortu zmagal drugič v karieri in prvič po letošnji dirki za VN Miamija. Foto: Reuters
Sorodna novica Norris s 'polom' pokvaril oranžno zabavo v Zandvoortu

Norris je tako preprečil še četrto zaporedno zmago Verstappna na domači dirki, kjer je bil najboljši v zadnjih treh letih oziroma odkar se je elitni razred motošporta vrnil v to nizozemsko letovišče.

Domači navijači, odeti v oranžne barve, so zaman upali na zmago njihovega ljubljenca, ki je sicer odpeljal 200. dirko formule ena v karieri. S tem je postal 23. dirkač v zgodovini tega športa, ki je začel 200 dirk.

Lep uspeh je uspel tudi Leclercu, ki je dirko začel s šestega startnega položaja in si privozil 37. stopničke kot dirkač Ferrarija, s čimer je v tej kategoriji na moštveni lestvici prehitel šestouvrščenega Felipeja Masso.

Max Verstappen je takole na veliko veselje nizozemskih motošportnih privržencev prevzel vodstvo po startu dirke. Foto: Reuters

McLarna zamočila na startu
Znano je, da Norris nedeljskih preizkušenj ne začenja najbolje, in tako je bilo tudi tokrat. V soboto si je privozil najboljši startni položaj, kar pa mu ni prineslo uspeha. Že po nekaj metrih ga je Verstappen dohitel in tudi prehitel ter v uvodni zavoj dirke zapeljal kot vodilni. Zanimivo, Norris in Verstappen sta imela enak reakcijski čas, ko so ugasnile vse luči in se je dirka začela, a Nizozemec je od 0 do 200 km/h dosegel nekoliko prej (5,23 sekunde proti 5,64). Zadaj je slabše dirko začel še drugi McLarnov dirkač Piastri, hitro je mimo njega zapeljal Russell.

18. krog prinesel menjavo v vodstvu
Norris je po slabem startu nadaljeval bolje. Verstappnu, ki je imel težave predvsem z oprijemom dirkalnika, ni dovolil, da bi se odpeljal v daljavo, ves čas je bil blizu. Dovolj blizu, da je Nizozemca prvič resneje napadel na začetku 17. kroga, vodstvo mu je uspelo prevzeti že krog pozneje, ko je po zaslugi sistema DRS relativno mirno švignil mimo. Norrisova glavna naloga je bila čim hitreje nabrati več kot sekundo prednosti, da Verstappen ne bo smel v ravnini odpreti zadnjega gibljivega krilca. To mu je tudi uspelo. Prednost se je iz kroga v krog večala, po več kot polovici dirke je bila že dvoštevilčna (10 sekund).

Leclerc zadržal Piastrija za tretje mesto
V nadaljevanju dirke kakšnih večjih pretresov pri vrhu ni bilo. Norris je mirno nadzoroval potek dirke in razliko proti Verstappnu. Ta je imel pravzaprav zagotovljeno drugo mesto, Leclerc je na tretjem mestu zaostajal več kot pet sekund. Zanimivo je bilo predvsem v boju za najnižjo stopničko. Monačana je namreč v zaključku lovil Piastri, ki pa nikakor ni mogel napasti iz zavetrja.