Leta 2014 je priljubljeno rusko letovišče milijonarjev in milijarderjev v sklopu zimskih olimpijskih iger gostilo najboljše športnike sveta, zdaj vsako leto gosti tudi najboljše dirkače.
Ruska dirka ima sicer dolgo zgodovino, a prvo, ki je štela za svetovno prvenstvo v formuli ena, so izpeljali šele leta 2014. Speljana je okrog olimpijskega parka in je pravo zbirališče Mercedesovih zmag.
Moštvo iz Brackleyja je do danes namreč dobilo prav vse ruske preizkušnje, s štirimi zmagami (2014–15 in 2018–19) je najuspešnejši Lewis Hamilton, dvakrat je slavil Valtteri Bottas (2017 in 2020), leta 2016 še Nico Rosberg. Lahko kdo letos prekine Mercedesov niz ob Črnem morju?
V Sočiju je vselej nastopil ruski dirkač. Med leti 2014 in 2017 ter 2019 in 2020 je rusko čast branil Daniil Kvjat (Red Bull, Toro Rosso, AlphaTauri), leta 2018 Sergej Sirotkin (Williams). Od letošnje sezone dalje Nikita Mazepin (Haas).
Dirka za VN Rusije se bo leta 2023 iz Sočija sicer preselila v bližino Sankt Peterburga, kjer dirkače čakajo boji na povsem novem dirkališču Igora Drive, ki ga je zasnoval nemški arhitekt Hermann Tilke.
Suvorin odpeljal sedem krogov po 40 km
Prvo dirko za VN Rusije so organizirali krepko pred ustanovitvijo svetovnega prvenstva formule ena (1950), in sicer davnega leta 1913. 7. junija tistega leta so se dirkači pomerili v Sankt Peterburgu. Podrobnosti o dirki je v svoji knjigi Russian Motor Vehicles: The Czarist Period 1784 to 1917 zapisal avtor Maurice A. Kelly in razkril, da so morali dirkači prevoziti nekaj več kot 276 kilometrov oziroma sedem krogov. To pomeni, da je bil krog dolg skoraj 40 kilometrov! Na koncu se je po dveh urah in 24 minutah zmage veselil domačin Georgij Suvorin, ki je dirkal z – mercedesom. Drugo mesto je osvojil rojak Ivan Ivanov (Russo-Balt), tretjega Francoz Rene Nothombe (Metallurgique). Leto dni pozneje je z istim konstruktorjem zmagal Nemec Willy Scholl, nato VN Rusije niso organizirali več vse do leta 2014.
Ideja o VN Sovjetske zveze hitro opuščena
Nekdanji vodja formule ena Bernie Ecclestone je želel slišati hrumenje dirkalnikov formule ena tudi za železno zavezo, zato je že leta 1980 začel razmišljati o dirki za VN Sovjetske zveze, ki bi potekala po moskovskih ulicah.
Leta 1983 so omenjeno dirko celo uvrstili na provizorični koledar. Čeprav je bila sovjetska oblast, na čelu z Jurijem Andropovom, sprva ideji o sovjetski dirki naklonjena, je pozneje zaradi političnih razlik vse skupaj opustila.
Ecclestonu se je vseeno kmalu uresničila želja: leta 1986 je Madžarska z dirko v Budimpešti postala prva komunistična država, ki je organizirala dirkaški konec tedna v kraljici motošporta.
Večletna prizadevanja za VN Rusije
Leta 2001 je ruski predsednik vlade Vladimir Putin osebno podprl projekt, da bi blizu letališča Pulkovo pri Sankt Peterburgu zraslo dirkališče, ki bi gostilo najboljše dirkače sveta, a se iz projekta ni izcimilo nič. Pozneje je vzklilo še nekaj idej o ruski dirki.
Leta 2003 so moskovske mestne oblasti prižgale zeleno luč za izgradnjo dirkališča v mestni četrti Molžaninovskij, a je projekt padel v vodo zaradi nesoglasja pri podpisu pogodbe iz naslova komercialnih pravic.
Pet let pozneje so želeli dirkališče za potrebe dirk formule ena pod budnim očesom nemškega arhitekta Hermanna Tilkeja zgraditi pri vasici Fedjukovo, 90 km od Moskve. 13. julija 2012 so dirkališče tudi slovesno odprli, a na njem do danes še niso organizirali dirke v elitnem razredu motošporta.
Leta 2010 je Mednarodna avtomobilisitčna zveza (FIA) vendarle uradno objavila, da bodo prvo dirko formule ena za VN Rusije organizirali v Sočiju leta 2014, z organizatorjem se je podpisala pod sedemletno sodelovanje.
Hamilton zmago posvetil Bianchiju
Ruska dirka v formuli ena je luč sveta končno ugledala 12. oktobra 2014. Približno 65 tisoč gledalcev je lahko uživalo v šovu Mercedesa. Najboljši štartni položaj si je v sobotnih kvalifikacijah priboril Hamilton, ki pa je moral že takoj po štartu priznati premoč moštvenemu kolegu Rosbergu. Kmalu zatem je Nemec storil napako, zavil s steze in si pri tem precej obrabil gume. Hamilton je znova prevzel vodstvo in ga brez večjih težav zadržal do konca ruske preizkušnje. Rosberg se je moral zadovoljiti z drugim mestom (+13,657), tretji je bil z williamsom Bottas (+17,425).
"Ves konec tedna sem mislil le o eni osebi, in to je Jules. Njemu posvečam današnjo zmago," je po dirki dejal Britanec, ki je zmago posvetil Francozu Julesu Bianchiju. Ta se je teden dni predtem z marussio v Suzuki huje poškodoval, umrl je slabo leto dni pozneje v bolnišnici v Nici. To je bila prva smrtna žrtev v formuli ena po Ayrtonu Senni 1. maja 1994.
Bottas zadnji zmagovalec v Sočiju
Mercedes v Sočiju kraljuje. Kot rečeno je dobil vse dozdajšnje ruske dirke, nazadnje lani, ko je na najvišjo stopničko stopil Bottas. Hamilton je po zmagi na sobotnih kvalifikacijah poudarjal, da v Sočiju pole position ne pomeni veliko, sploh ker je dirko začel na mehkih pnevmatikah. Po precej kaotičnem štartu, ko je na stezo pripeljal tudi varnostni avtomobil, je Britanec sicer ostal v ospredju, vendar je moral nato ob postanku v boksih odslužiti kazen desetih sekund, ker je tik pred štartom kršil pravila − na ogrevanju je vadil štarte. Zdrsnil je na 11. mesto in bil že v izgubljenem položaju, a se je na koncu rešil s tretjim mestom. Suvereno je zmagal Bottas, drugi je bil Max Verstappen z red bullom.
Duh v Monzi ušel iz stekleničke, zdaj potuje po Sočiju
Zadnji vrhunec boja za svetovnega prvaka smo spremljali na prejšnji dirki v Monzi, kjer sta se iz boja za točke z medsebojnim trkom izločila oba največja (edina) kandidata, Verstappen in Hamilton.
Krivec za nesrečo je bil po oceni komisarjev Mednarodne avtomobilistične zveze Nizozemec, ki bo kazen pribitka treh štartnih mest odslužil v Sočiju. Voda na mlin Hamiltonu, ki si lahko z dobrimi kvalifikacijami pripravi odlično izhodišče za nedeljsko dirko.
Dirko, ki je po vrsti uspehov iz preteklih sezon pisana na kožo dirkačema Mercedesa. Morda bo imel Britanec največjega tekmeca tokrat v Bottasu, ki, odkar je postalo znano, da po koncu sezone zapušča nemškega konstruktorja in bo kariero nadaljeval pri Alfi Romeu, dirka kot prerojen.
Njegova predstava v Monzi je bila izjemna, z 19. mesta se je povzpel na najnižjo stopničko in tako rešil čast serijskih konstruktorskih prvakov. Lahko rokavico uglednejšemu moštvenemu kolegu vrže tudi tokrat?
Na stavnicah imata mercedesa, pričakovano, največ možnosti za uspeh. Hamilton ima količnik na zmago 1,7, Bottas 4,5. Sledijo Verstappen (5,5), Lando Norris, Sergio Perez (oba po 26) in zmagovalec Monze Daniel Ricciardo (41). Charles Leclerc ima količnik 71, George Russell 101. Deseterico zaključujeta Pierre Gasly in Carlos Sainz, oba s količnikom 126.
Leclerc iz ozadja
V četrtek so pri Ferrariju sporočili, da so nadgradili pogonski sklop na Leclercovem dirkalniku, kar pomeni, da bo 22-letni Monačan nedeljsko dirko začel z začelja.
Dirka v nedeljo ob 14.00
Ruski dirkaški konec tedna se začenja s prvim prostim treningom v petek ob 10.30. Tri ure in pol pozneje se začne še drugi prosti trening. Tretji prosti trening je na sporedu v soboto ob 11. uri, ob 14.00 se začenjajo kvalifikacije. Dirka za VN Rusije se bo začela dan pozneje.
Zmagovalci vseh dirk za VN Rusije:
Leto | Dirkač | Moštvo | Prizorišče |
2020 | Valtteri Bottas | Mercedes | Soči |
2019 | Lewis Hamilton | Mercedes | |
2018 | Lewis Hamilton | Mercedes | |
2017 | Valtteri Bottas | Mercedes | |
2016 | Nico Rosberg | Mercedes | |
2015 | Lewis Hamilton | Mercedes | |
2014 | Lewis Hamilton | Mercedes |
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje