Veselje novega svetovnega prvaka. Foto: EPA
Veselje novega svetovnega prvaka. Foto: EPA

Gukeš, peti na svetovni lestvici Mednarodne šahovske zveze (FIDE), je v zadnji partiji za zmago potreboval 58 potez, nato mu je tekmec segel v roko in predal dvoboj. Indijca so prevzela čustva, nekaj minut je sedel pri mizi, nato pa kot del svojega rituala vse figure postavil na začetno mesto, preden je najprej objel svojega očeta in proslavil veliki uspeh z družino.

Še mlajši kot leta 1985 Kasparov

Pri dobrih 18 letih in sedmih mesecih je postal najmlajši svetovni prvak v absolutni konkurenci in klasičnem šahu. Pred njim je bil najmlajši s tem dosežkom Gari Kasparov, ki je leta 1985 pri 22 letih premagal Anatolija Karpova. Gukeš je aprila letos v Torontu dobil tudi turnir kandidatov in bil pred finalom v rahli vlogi favorita proti 22. igralcu sveta in dosedanjemu prvaku Dingu.

Ta je bolje začel finale, dobil prvo partijo, nato pa je po remiju Indijec vrnil udarec in izenačil. Potem je sledilo sedem zaporednih remijev, v 11. partiji pa je prvič povedel Gukeš. Toda že v naslednji partiji je Kitajec slavil in poravnal izid. Ko se je po srednem remiju po 69 potezah zdelo, da bosta morala tekmeca v dodatne dvoboje hitropoteznega šaha, je zadnji dan Gukeš po 58 potezah izkoristil večjo napako Kitajca in se veselil naslova. Indijec je v žep pospravil večji del 2,3 milijona evrov vrednega denarnega sklada.

Gukeš pri 12 letih postal velemojster

Za Gukešem je nekaj izjemnih let. Sin kirurga in mikrobiologinje iz Čenaja je pri 12 letih postal velemojster, s čimer je bil drugi najmlajši s tem nazivom. Nato je postal tretji najmlajši šahist z ratingom 2700 po FIDi in najmlajši z ratingom 2750. Na svetovno prvenstvo je prišel kot peti šahist sveta (2783).

Ding je na drugi strani 22. šahist na svetu z ratingom 2728. Po osvojenem naslovu svetovnega prvaka pred letom in pol si je zaradi psihičnih težav lani vzel devetmesečni odmor, pred prvenstvom pa v klasičnih igrah ni slavil od januarja. Odkar je postal prvak, je odigral le 44 dvobojev.

Najvišji rating na šahovski lestvici ima sicer petkratni svetovni prvak v klasičnem šahu Magnus Carlsen. Norvežan se je odpovedal branjenju naslova leta 2023, tudi letos pa se ni odločil za turnir kandidatov, čeprav bi tam lahko nastopil kot najboljši v svetovnem pokalu šaha.