Jaromir Jagr (desno) je dres z državnim grbom nazadnje nosil na olimpijskih igrah leta 2006 v Torinu, ko je bila Češka bronasta. Čehi so lani izpadli v četrtfinalu proti Švedom. Foto: Reuters
Jaromir Jagr (desno) je dres z državnim grbom nazadnje nosil na olimpijskih igrah leta 2006 v Torinu, ko je bila Češka bronasta. Čehi so lani izpadli v četrtfinalu proti Švedom. Foto: Reuters
Lani je Rusija v finalu premagala Kanado s 5:4. Odločilni zadetek je v 3. minuti podaljška dosegel Ilija Kovalčuk. Foto: EPA
Dany Heatley
Kanada je na vrhu večne lestvice svetovnih prvakov izenačena z Rusijo. Obe reprezentanci imata po 24 naslovov. Foto: EPA

Predtekmovanje po skupinah bo potekalo od 24. do 29. aprila, drugi del bodo ekipe igrale od 30. aprila do 4. maja, izločilni del pa se bo začel 6. maja. Finale v Bernu bo na sporedu 10. maja. Pri skupini za obstanek se bo IIHF po lanskem sistemu z dvema paroma, ki sta med seboj odločala o potnikih v drugo ligo, vrnila k skupinskemu sistemu s štirimi reprezentancami. Izpadli bosta zadnji dve.

Za medalje kot vedno "sedem veličastnih"
Tako kot vselej bodo o medaljah odločale izbrane vrste. Rusije, Kanade, Češke, Finske, Švedske, Slovaške in ZDA. V "srednji razred" elitne šestnajsterice že leta sodijo Švica, Latvija in Nemčija, največ skrbi za obstanek pa bi morali imeti Madžari, Francozi, Danci, Avstrijci in Norvežani.

Za Češko bo prvič po olimpijskih igrah v Torinu nastopil Jaromir Jagr, ki si kruh služi v Rusiji. Izjemno močno četo Vladimirja Ružičke je okrepilo še pet hokejistov iz Lige NHL - Marek Zidlicky (Minnesota), Michael Frolik, Rostislav Olesz (oba Florida), Aleš Hemsky in Aleš Kotalik (oba Edmonton).

Prvi ruski zvezdnik bo Ilija Kovalčuk
Branilci naslova Rusi bodo imeli v svoji vrsti 6 hokejistov iz Lige NHL, najmanj po letu 2006, ko je bil med izbranci le Aleksander Ovečkin. Tokrat bodo ruske barve branili vratar Ilija Brizgalov (Phoenix), branilci Dmitij Kalinin (Phoenix), Anton Volčenko (Ottawa), Denis Grebeškov (Edmonton) ter napadalca Ilija Kovačuk (Atlanta) in Aleksander Frolov (Los Angeles).

Kanada in ZDA z NHL "odpadniki"
Izjemno močna bo tudi ekipa Kanade, sestavljena iz igralcev NHL-klubov, ki so že končali sezono. Največji zvezdniki so vratar Dwayne Roloson (Edmonton) ter napadalci Dany Heatley (Ottawa), Martin St. Louis (Tampa Bay) in Jason Spezza (Ottawa). Tudi vrsto ZDA sestavljajo sami NHL-igralci z izjemo vratarja Roberta Escheja (St. Petersburg). Med njimi so tudi trije hokejisti Los Angelesa - Jack Johnson, Peter Harrold in Dustin Brown.

Švedska kar osem let med najboljšimi štirimi
Švedi so se dvakrat zapored s prvenstev vrnili brez medalje, vendar so med najboljšimi štirimi ekipami kar zadnjih osem let. V njihovi reprezentanci je veliko novih obrazov, iz Lige NHL pa prihajajo Tobias Enström (Atlanta) ter trojec Dallasa Nicklas Grossman, Joel Lundqvist in Loui Eriksson, 11. strelec rednega dela.

Finci zbrani z vseh vetrov
Eno izmed najbolj pisanih zasedb bo imela Finska. 8 igralcev prihaja iz finske lige, 7 iz Lige NHL (Rinne, Rämö, Koistinen, Salmela, Hagman, Miettinen, Ruutu), 5 iz švedske lige, tri iz švicarske in dva iz ruske lige.

Le trije Slovaki iz domače lige
Vedno neugodni Slovaki bodo iz Lige NHL pripeljali štiri igralce - Andrey Sekera (Buffalo), Boris Valabik (Atlanta), Peter Olvecky (Minnesota) in Michal Handzus (Los Angeles). Zanimivo, da iz slovaške lige prihajajo le trije hokejisti.

Predtekmovalne skupine
Skupina A: Belorusija, Kanada, Madžarska, Slovaška
Skupina B: Francija, Nemčija, Rusija, Švica
Skupina C: Avstrija, Latvija, Švedska, ZDA
Skupina D: Češka, Danska, Finska, Norveška

R. K.