Sidney Crosby je zaradi poškodbe izpustil začetek sezone in Pingvini so se mučili, postopoma pa se je dvignila tako forma kapetana kot ekipe in zdaj je Pittsburgh varno na poti v končnico. Foto: AP

Kapetan Pingvinov je že po pol minute igre prispeval podajo za uvodni gol Briana Dumoulina, nato pa je ob izteku 1. tretjine s prvim golom izenačil na 2:2. Sidney Crosby je nato z goloma v 54. in 59. minuti postavil piko na i dvoboju z Blue Jacketsi, sam pa je prišel s hat-trickom tudi do mejnika desetih golov v sezoni.

S četrto zaporedno zmago se je Pittsburgh izdatno utrdil v vodilni trojici Metropolitanske skupine, kar samodejno prinaša nastop v končnici, od katere so bili Pensi na začetku sezone precej oddaljeni. Pingvini z vsega točko zaostanka dihajo za ovratnik NY Rangersom in Carolini.

Pravilo nekdanjega prineslo zmago Hurikanom

Vodilni ekipi Metropolitane sta se v petek pomerili neposredno: s prepričljivih 6:3 so slavili Hurikani, pri katerih se je z golom in dvema podajama izkazal Tony DeAngelo, sicer nekdanji Ranger. Carolina je po 40 minutah vodila že s 5:1, tako da so Newyorčani na koncu le omilili poraz.

Clark Gillies (skrajno desno na tekmi NY Islanders - Toronto leta 1978) velja za prvega pravega sodobnega
Clark Gillies (skrajno desno na tekmi NY Islanders - Toronto leta 1978) velja za prvega pravega sodobnega "power forwarda" (fizično prevladujočega napadalca) v Ligi NHL. Po legendah z Long Islanda so bile prav njegove pesti ključne, da so Otočani lahko prvič izločili "nasilneže" iz Philadelphie, s čimer se je lahko začel niz štirih zaporednih šampionskih pohodov na Stanleyjev pokal. Foto: AP

Slovo štirikratnega prvaka z Otočani

Hokejski svet v Severni Ameriki je pretresla novica, da je pri vsega 67 letih umrl Clark Gillies, član legendarne dinastije NY Islanders, ki je na začetku 80. let osvojila štiri zaporedne Stanleyjeve pokale. Gillies je bil hkrati izredno fizično močan in tudi s pestmi nevaren tekmec, sočasno pa je imel tudi natančen strel. V 14-letni karieri v Ligi NHL je na 958 tekmah dosegel 319 golov in prispeval 378 podaj, v sami končnici pa je na 164 tekmah dodal še 47 golov in 47 podaj. Številka 9 je zaradi njega upokojena pri NY Islandersih, leta 2002 pa je bil tudi sprejet v hram slavnih Lige NHL.

Smrt Gilliesa so javno oznanili po koncu tekme NY Islanders – Arizona, ki so jo Otočani dobili z gladkih 4:0.