sezone 2012/13.
Vse dejavnosti na ledu v najmočnejši hokejski ligi na svetu še vedno stojijo, zaradi izteka prejšnje kolektivne pogodbe pa so igralci po soglasni odločitvi 29 lastnikov "zaklenjeni". V sredo se pričakuje, da bo vodstvo Lige NHL objavilo odpoved prvih dveh tednov sezone, kot so jo predvideli ob sestavljanju sporeda, po katerem bi vsak od 30 klubov odigral po 82 tekem rednega dela.
Tri dni pogovorov za ogrevanje
Po dvotedenskem zatišju, med katerim so številni evropski zvezdniki podpisali pogodbe z evropskimi klubi, so se pogovori med lastniki in vodstvom lige na eni strani ter sindikatom igralcev NHLPA v petek le nadaljevali. V New Yorku sta se sprti strani tri dni pogovarjali o obrobnejših in manj pomembnih temah: zavarovanjih, pokojninah, varnosti in pravnih vprašanjih.
Kako velika je pogača in kako jo razdeliti
Po dnevu premora pa bodo zdaj končno sledila prava pogajanja o ključnih dveh temah, ki sta tudi vzrok "lockouta": določitvi in definiranju s hokejem povezanih prihodkov (HRR) in o tem, kako jih razdeliti med dve nezaupljivi strani. Lastniki milijarderji zahtevajo več kot polovico vseh prihodkov, medtem ko so hokejisti milijonarji do zdaj za plače prejemali 57 odstotkov le-teh.
Glavno besedo in moč imata komisar Gary Bettman, ki vodi ligo že skozi tretji "lockout", in vodja sindikata NHLPA-ja Donald Fehr, ki je dolgo leta vodil sindikalne boje bejzbolistov.
Sedem let rasti in rekordnega prometa, a ni dobička
Igralci nočejo niti slišati o kar 11-odstotnem manjšem kosu celotne "pogače", saj bi to pomenilo 24-odstotno znižanje že podpisanih pogodb. Na drugi strani lastniki trdijo, da pravi dobiček navkljub sedmim letom rasti, 20 milijonom gledalcev v dvoranah in rekordnem 3,3 milijarde dolarjem prometu lahko ustvarjajo le trije klubi (Toronto, Montreal in NY Rangers).
NHLPA odgovarja z astronomskimi pogodbami, ki so jih v zadnjih letih in mesecih sklenila t. i. zgubarska moštva (kričeč primer Minnesota in njen lastnik Craig Leopold), ki v resnici prek starševskih podjetij večinoma obvladujejo dvorane, v katerih igrajo in imajo s tem dodatne vire prihodkov ter tudi možnost prelivanja denarja prek najemnin, koncesij in operativnih stroškov.
Pol na pol najverjetnejša rešitev
Opazovalci in poznavalci "vojne" med milijarderji in milijonarji menijo, da se bodo prava pogajanja začela, ko bodo lastniki hokejistom zagotovili, da ne bo prišlo do zmanjšanja obstoječih pogodb, igralci pa bodo ob tem privolili v zamrznitev skupnega fonda za plače (lani 1,87 milijarde dolarjev). Recept 50:50 se sliši preprosta rešitev, a ob tem vsi tudi izpostavljajo velike ege, ki so že pred sedmimi leti zakrivili, da je bila odpovedana celotna hokejska sezona v Ligi NHL.
"The Great One" velik optimist
Medtem pa se je oglasil tudi Wayne Gretzky, legenda hokejskega sveta in NHL-a, ter izrazil upanje in prepričanje, da bosta strani našli dogovor. Če ne prej, bi morali po Gretzkyjevem mnenju najti rešitev vsaj do 1. januarja 2013, tako da bi lahko igralci nastopili na zimski klasiki, tekmi pod milim nebom, ki bi jo po načrtu 1. januarja morala odigrati Detroit Red Wings in Toronto Maple Leafs.
"Z vsem srcem verjamem v dogovor. Morda sem samo tako velik hokejski navijač, toda upam, da bomo najpozneje 1. januarja lahko gledali hokej v NHL-u," je dejal Gretzky. Obenem je poudaril, da je spor po njegovem mnenju manjši kot leta 2004, ko je bilo tekmovanje doslej zadnjič prekinjeno, tudi takrat je bila jedro spora finančna plat tekmovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje