Mikko Rantanen (v sredini) je Kanadčanom zabil dva gola v prvi tretjini. Foto: Reuters
Švedska
Razmerje strelov je bilo 33:28 za Švedsko. Foto: Reuters
Latvija
Latvijci nadaljujejo dobre predstave in ostajajo v igri za četrtfinale. Foto: Reuters
Bernhard Starkbaum
Junak avstrijske zmage nad Belorusijo je bil vratar Bernhard Starkbaum, ki je ustavil vseh 34 beloruskih poskusov. Foto: Reuters
Finski hokejisti visoko premagali Kanadčane
Zadetki iz tretje tretjine tekme Kanada – Finska
Zadetki iz prve tretjine tekme Kanada – Finska
Švedska v podaljšku do zmage nad Slovaško

Finci so povedli v 9. minuti. Mikko Rantanen je z desne strani poslal plošček pred vrata, kjer je eden izmed kanadskih branilcev nespretno preusmeril plošček za hrbet svojega vratarja Curtisa McElhinneyja. A odgovor Kanadčanov je sledil dve minuti pozneje, ko je s strelom od daleč zadel Jean-Gabriel Pageau.

Finska je nato dvakrat unovčila prednost igralca več. Najprej je Janne Pesonen pred vrati spremenil smer ploščku po strelu Markusa Nutivaare, nato pa je Rantanen pridrsal izza gola in za bližnjo vratnico poslal plošček za hrbet McElhinneyja, ki mu je pred tem spodrsnilo, tako da se je znašel na ledu. McElhinneyja je po tretjem golu zamenjal Darcy Kuemper.

Dva gola Fincev v desetih sekundah
Kuemper je uspešno ubranil kanadsko mrežo v drugi tretjini, v tretji pa v 46. minuti napravil veliko napako. Zadrsal je iz vrat in skušal odbiti plošček, a je to storil slabo oziroma je plošček prestregel Eeli Tolvanen, ki ga je nato poslal za Kumperjev hrbet. Le deset sekund pozneje so Finci dosegli še peti gol. Sebastian Aho je v protinapadu našel Touva Teravainena, ki je z leve strani mojstrsko zadel desni zgornji kot Kuemperja. Srečanje je bilo tako odločeno. Razmerje strelov je bilo 31:22 za Kanado, a je v finskih vratih blestel Harri Sateri.

Švedska v podaljšku strla Slovaško
V prvem derbiju dneva je Švedska v podaljšku strla Slovaško s 4:3. Slovaki so povedli (Tomas Jurco), Švedi, ki so proti slovaškim vratom v prvi tretjini sprožili kar 21 strelov, pa so z zadetkoma Dennisa Everberga in Gustava Nyquista pripravili preobrat in uvodno tretjino dobili z 2:1.

V 25. minuti je igralec Montreala Jacob de la Rose povišal na 3:1, Marek Daloga pa je v 37. minuti z igralcem manj Slovake spet vrnil v igro, ko je prišel pred Hellberga in s strelom pod prečko znižal zaostanek na 3:2. Izid je v 47. minuti izenačil Ladislav Nagy, ki je 'iz prve' spretno zadel ob drugi vratnici.

V power playu do zmagovitega gola
Ko je že kazalo, da tudi po podaljšku ne bo znan zmagovalec in da bodo tega določili kazenski streli, si je Daloga privoščil napako. S palico je zadrževal nasprotnega igralca in si prislužil dvominutno kazen, ki so jo Švedi hitro unovčili. Po napaki Slovakov v srednji tretjini so oddrveli v protinapad, v katerem je tekmo odločil Mika Zibanejad. Po njegovi podaji na drugo vratnico se je plošček sicer odbil od drsalke slovaškega branilca v gol. Razmerje strelov je bilo 33:28 za Švede.

Avstrijci obstali med elito
Na drugi tekmi skupine A je Avstrija premagala Belorusijo s 4:0 in si krog pred koncem zagotovila obstanek med elito, medtem ko se Belorusija seli v nižji kakovostni razred. Avstrija je povedla z golom Layna Viveirosa (5.), nato pa so zadeli še Konstantin Komarek, Michael Raffl in Dominic Zwerger. Razmerje strelov je bilo 34:28 za Beloruse, a je v vratih Avstrije blestel Bernhard Starkbaum.

V večerni tekmi skupine A je Rusija s 4:3 ugnala Švico.

Latvija vzela mero Nemčiji
V skupini B je Latvija s 3:1 nekoliko presenetljivo, a povsem zasluženo ugnala olimpijske podprvake Nemce. Strelci za Latvijo so bili Ronalds Kenins, Guntis Galvins in Andris Dzerins, medtem ko je za Nemce zadel Dominik Kahun. Razmerje strelov je bilo 34:32 za Nemce.