24-letni Luka Maver je bil s podajo in golom (v uradnem zapisniku kot strelec sicer naveden Koblar, ki sploh ni bil neposredno udeležen v akciji) na koncu izbran za najigralca Slovenije ob uvodni zmagi na domačem SP-ju. Foto: www.alesfevzer.com

Vratar v hokeju vedno pretehta, kako tekma poteka. Vratar Litve Mantas Armalis je pokazal, zakaj igra v najmočnejši švedski hokejski ligi, ne nazadnje je 29-letnik tudi produkt švedske hokejske šole. 44 obramb in spraševanje v Tivoliju, kaj bi bilo, če Slovenci ne bi zadnjih dveh golov dosegli prek četrtega napada.

Dva gola Litve in gol Slovenije v tretji tretjini

Na koncu ključna gola 4. napada

V 30. minuti je po strelih Gregorja Koblarja in Luke Mavra delo dokončal Blaž Tomaževič, v 53. minuti pa je ob takratnem silovitem pritisku risov s klopi kot svež napadalec pridrsal Luka Maver in po kombinaciji z branilcema Mitjo Robarjem in Maticem Podlipnikom prišel do svojega prvenca v članski reprezentanci Slovenije, in to na prvi tekmi na svetovnih prvenstvih.

Sorodna novica Slovenija z 48 streli do pričakovane zmage nad Litvo

Najmanj igral, a postal igralec tekme

Številka 45 in center četrtega napada je bil svetla točka torkovega večera v Hali Tivoli. "Selektor se je odločil, da se igra z vsemi štirimi napadi. Z Gregorjem Koblarjem in Blažem Tomaževičem smo se dobro ujeli in dobro zaigrali. Brez njiju ne bi bilo mojega prvega gola niti toliko igre," je bil zadovoljen 24-letni Ljubljančan, ki je v 19 izmenah zbral dobrih 10 minut igre.

Natančneje, 10:16, kar je bilo najmanj med vsemi 18 risi, ki so zaigrali proti Litovcem, a zato opazno in po zaslugi lepega gola bil tudi nagrajen z nazivom igralca tekme pri Sloveniji. Na preteklih SP-jih pod Kopitarjem je bila minutaža manj enakomerno razporejena, tokrat pa sta več kot 20 minut igrala le prvi branilec Blaž Gregorc (20:01) in prvi center Rok Tičar (22:06).

Luka Maver je v štirih sezonah igranja v študentski ligi NCAA za American International College odigral 125 tekem in dosegel 25 golov in prispeval 24 podaj. Foto: www.alesfevzer.com

Čaka se na gol ob igralcu več

"Kakšen prekršek manj in kakšen gol ob številčni premoči," sta prvini, ki jih je Maver poudaril kot nujni, da bo druga tekma prvenstva v Ljubljani potekala bolj gladko. "Mogoče smo res malo popustili ob koncu, a to se ne bi smelo zgoditi." Slovenija ni izkoristila nobenega "power-playa", prvi gol pa prejela ob igralcu manj.

Po osvojenih treh točkah in manj kot 22 urah premora do srednega obračuna so vsi igralci razmišljali že o Romuniji. "Spočiti se, pripraviti se na Romune in biti pripravljen odigrati. Smo kar pripravljeni nanje, saj smo nedavno igrali z njimi. Naredili bomo še videoanalizo. Pogledati moramo si napake, se pogovoriti o njih in jih odpraviti," je dejal Maver in nato kot "Severnoameričan" samozavestno poudaril: "Bomo zmagali. Ne da bi morali, bomo zmagali."

Ob koncu študija v ZDA pred vprašanjem, kam zdaj

Luka Maver je sicer bolj neznan slovenski športni javnosti, tudi hokejski, saj se otrok Olimpije že kar osem sezon mudi in kali v ZDA. Slovenski napadalec je namreč čez lužo naredil srednjo šolo, trenutno pa je še študent mednarodnega poslovanja na American International Collegeu (AIC), ki domuje v Springfieldu v Massachusettsu v ZDA. "Letos pa končujem MBA (magisterij)," je o svoji študijski poti dejal igralec tekme.

Z ekipo Rumenih suknjičev z AIC-a je bil v zadnjih petih sezonah kar trikrat prvak Atlantske hokejske konference, ki pa nato v izločilnih bojih za naslov prvaka študentske lige NCAA ni imela veliko uspeha. Z zaključevanjem šolanja po ameriškem modelu je pred Mavrom zdaj dilema: ali športna ali poslovna kariera? "Nisem se pa še odločil, kako naprej glede naslednjega koraka. Bomo še videli, ko bo znano, boste izvedeli," je končal s podajo in golom igralec uvodne tekme in odrsal po ledu v slovensko slačilnico.

Dve (Magovac in Jeglič) od treh izključitev so Slovenci prejeli zaradi prekrškov v napadalni tretjini, kar najbolj jezi trenerje. Za nameček risi kljub obleganju niso izkoristili nobene od treh številčnih prednosti. Foto: www.alesfevzer.com

Umirjen selektor, kljub pokvarjenemu vtisu

"Vsi skupaj se bomo pogovorili," je bil po tekmi umirjen in zadovoljen selektor Matjaž Kopitar, ki bi v preteklosti ob napakah, zaradi katerih sta padla oba gola Litve, znal povzdigniti glas še pred koncem tekme.

A spodbudni vtis je bil vseeno pokvarjen: namesto 4:0 in prvega mesta že po prvem dnevu, dva prejeta gola v zadnjih petih minutah. Dodatno je pokvarjenemu vtisu botrovalo bolj komorno navijaško vzdušje v letos hokejsko prerojeni Hali Tivoli. Še zlasti, če je opazovalec primerjal navijanje s prvo tekmo SP-ja 2022 Divizije I, skupine A, ko je več sto Madžarov z nenehnim navijanjem in skandiranjem ustvarilo vzdušje, ki je poneslo njihovo reprezentanco do visoke zmage nad Južno Korejo s 5:1, četudi je bilo na ledu razmerje strelov v okvir vrat zgolj 23:20 za vhodne sosede.

Kakšno razliko lahko ustvari vratar? Na OI-kvalifikacijah pred dvema letoma na Jesenicah je Slovenija proti Litvi iz 49 strelov dosegla kar 12 golov, tokrat iz 48 le štiri. Foto: www.alesfevzer.com

Premalo gneče pred nasprotnimi vrati

Kopitar je v kali zatrl vsako razmišljanje o petkovi tekmi z Madžarsko: "Jutri je nova tekma. Naprej je treba to tekmo dobiti. Ne bomo preskakovali dogodkov."

Ob razmerju strelov 48:20 in dolgim obdobjem obleganja vrat Litve je prekaljeni trener takoj opozoril na glavni problem: "Učinkovitost. Vratar je bil res na visoki ravni, ni zastonj čuvaj mreže v elitni švedski ligi. Bilo je premalo prometa, gneče pred njim, zato je videl večino strelov."

Drugi nasprotnik Slovenije na domačem SP-ju je Romunija, ki je bila zaradi sprememb v hokejski piramidi uvodni dan turnirja prosta. Strokovni štab pod vodstvom Slovaka Juliusa Penzesa in večina igralcev si je v živo prišla pogledat favorizirane gostitelje. Litva jim je dala zgled. Ne nazadnje so se s Slovenci pomerili na pripravljalni tekmi pred dvema tednoma na Slovaškem, ko je bilo 3:0, pri čemer so risi vse tri gole dosegli šele v zadnjih 10 minutah.

Na pripravljalni tekmi vsi trije goli v zadnjih 10 minutah

"Tekma na Slovaškem je bila malo čudna. Igralo se je na majhnem igrišču, kjer so Romuni lažje zapirali prostor, stali so v obrambi, sami pa smo imeli veliko priložnosti," se je tekme v Hamuliakovu spomnil Rok Tičar, ki je z dvema goloma ob koncu zapečatil ogrevalno tekmo.

"Prijateljske tekme so eno, turnirske pa drugo," je poudaril selektor Kopitar. Ne nazadnje so Korejci pred slabim tednom na Madžarskem premagali Madžare s 4:2, nato pa v Ljubljani streljali s praznimi naboji.

In kakšen nasprotnik so Romuni, s katerimi Slovenci na svetovnih prvenstvih niso igrali vse od SP-ja 2007 v Tivoliju, ko se je končalo s kar 10:1 za rise? "Romuni so neugodni, saj so močni na ploščku, mislim pa, da bodo težko drsali z nami. Kakor koli, moramo imeti pripravljeno strategijo za Romunijo in odigrati še eno dobro tekmo," pravi Kopitar.

Z Romuni se je letos in lani odigralo dve tekmi, ki so jih risi dobili s skupnih 8:0. Zadnje soočenje na SP-ju pa je staro 15 let, ko je na uvodni tekmi turnirja prvič kot NHL-ovec za reprezentanco zaigral tudi Anže Kopitar. Foto: www.alesfevzer.com

Zadnjič na SP-jih prav tako v Tivoliju pred 15 leti

Slovenija je z Romunijo na SP-jih doslej odigrala štiri tekme. Prvi dve še v skupini C: leta 1996 je bilo 4:1, leta 1997 pa 5:0. Reprezentanci sta se spoprijeli še leta 2004, ko je bilo v Gdansku 8:0 za Slovence.

Vsi romunski reprezentanti igrajo na madžarskem in romunskem prvenstvu, saj klubi, kot so Csikszereda, Corona Brasov in Gyergyoi, igrajo v obeh ligah. Madžarska manjšina je nosilec hokeja v Romuniji, a v reprezentanci sta ključna igralca naturalizirani Slovak in Rus: vratar Patrik Polc in napadalec Jevgenij Skačkov (letos kar 116 točk na 59 tekmah Csikszerede).

Če se je že na soočenju z Litvo ponovil izid iz Tivolija 2007, vseeno ne gre pričakovati, da bi se z Romunijo ponovilo 10:1, ko je za Slovenijo prvič kot NHL-ovec zaigral Anže Kopitar.