Grega Bole je le za nekaj centimetrov ostal brez prve zmage med profesionalci, in to na izredno cenjeni dirki Pariz-Nica. Foto: EPA
Grega Bole je le za nekaj centimetrov ostal brez prve zmage med profesionalci, in to na izredno cenjeni dirki Pariz-Nica. Foto: EPA
Andrej Hauptman
Andrej Hauptman je leta 2001 na svetovnem prvenstvu v Lizboni osvojil bronasto medaljo na cestni dirki najboljših kolesarjev sveta. Foto: MMC RTV SLO
Jani Brajkovič
Sezona 2010 bo tudi veliki mejnik za Janija Brajkoviča, ki je iz Astane na izrecno željo Lancea Armstronga prestopil k Radio Shacku. Foto: MMC RTV SLO

Na tujem so vsi zelo dobro zapisani, tudi v domačih logih vse teče tako, kot si lahko le želimo. Kolesarsko razmišljanje v tem jutru je pripravil Dare Rupar.

Namesto propada razcvet
Grega Bole
, ki nas je navdušil s svojo predstavo v uvodni etapi ene najbolj uveljavljenih večetapnih dirk "proti soncu" med Parizom in Nico, je samo logično nadaljevanje vsega tistega, kar je slovensko kolesarstvo opravilo v preteklih letih. V letih, ko so mnogi že pisali črne scenarije za to zahtevno športno disciplino, ki v krutem svetu vrhunskega pojmovanja discipline ne pozna nobenega popuščanja.

Za nameček so kolesarji še ves čas na tapeti skupin, ki iščejo krivce, povezane z uporabo nedovoljenih sredstev v športu. Kolesarji so jim očitno zelo blizu, saj je zares težko reči, da je v kateri koli disciplini več opravljenih pregledov kot prav v športu, ki je že ves čas izjemno priljubljen tudi med slovenskimi ljubitelji športa.

Novi upi po sledeh Hvastije, Štanglja, Hauptmana ...
Mladenič iz Begunj na Gorenjskem, ki mu je oče v beležnico zmag vpisal že skorajda 200 naslovov že domala od dne, ko je stopil na kolesarsko stezo na Bledu, opozarja nase. Spomin ob takih uspehih odhiti v čase, ko se je na mednarodno prizorišče prebijal Tadej Valjavec, ko se je tam že uveljavil Gorazd Štangelj in je profesionalni svet poznal imeni Martina Hvastije in Andreja Hauptmana, ko jih ni malo razmišljalo, kdo bodo njihovi nasledniki. V domačih klubih, ki so bili pri večini premalo cenjeni, pa se niso dali, v tišini in v ozadju so vedno znali delovati v pravo smer, in vse skupaj so prav domača kolesarska okolja v Ljubljani, v Novem mestu, na Ptuju in v Kranju pa tudi širše zapeljale v pravo smer. In prepričan sem, da bo tako tudi v prihodnje. Na to opozarjajo že zdajšnji mladi tekmovalci, ki so že zapisani v beležnicah tudi najboljših svetovnih moštev.

Lampre še brez dovolilnice za Pro Tour
Se pa tudi v tem svetu poznajo posledice vsega, kar nas obdaja v zadnjem obdobju. Boletov Lampre tako v tem trenutku še nima dovolilnice serije Pro Tour, in le želimo si lahko, da se mu ne zgodi kaj podobnega, kot je doživljal že lani. Vsekakor je Lampre le ime, ki v svetu kolesarstva nekaj pomeni. Je pa tudi res, da imajo vodilni, ki vodijo vse skupaj, precej raje ob sebi take, ki že takoj pokažejo, da je tudi denarja na pretek. To se zelo vidi v letošnji karavani, moštvi Radio Shack ali Sky nimata prav nobene tradicije, sta na novoustanovljeni, ampak obe imata polno malho. Takih je še nekaj predvsem ameriških moštev, tradicionalna okolja pa so ob vseh vrednotah, ki vladajo svetu manj pomembne.

Upamo seveda, da se bo vsem našim fantom obrnilo v pravo smer, predvsem pa je najpomembnejše, da tisti, ki so najodgovornejši v domačih klubih zares vedo, kaj delajo. S tem se za naše kolesarstvo zares ni treba bati. In ko to ugotoviš zjutraj, je dan lahko tudi lepši.