V nedeljo so kenguruji skakali po Elizejskih poljanah. Veliko Avstralcev je zadnje noči gledalo prenose Toura, Evans pa se je s skupno zmago vpisal med nesmrtne. Foto: EPA
V nedeljo so kenguruji skakali po Elizejskih poljanah. Veliko Avstralcev je zadnje noči gledalo prenose Toura, Evans pa se je s skupno zmago vpisal med nesmrtne. Foto: EPA
Andy Schleck in Cadel Evans
Andy Schleck je bil precej manj razočaran kot lani, ko je imel smolo z verigo, nato pa so zmagovalca Alberta Conatdorja še ujeli pri jemanju nedovoljenih poživil. Foto: EPA
Cadel Evans
Prvič se je v središču Pariza slišala avstralska himna. Foto: EPA

Malo strokovnjakov je verjelo vanj, tudi na začetku letošnjega Toura ni veljal za enega izmed glavnih favoritov za skupno zmago. "Avstralec z zmago na Touru, mnogi so se mi le smejali. Ključni trenutek se je zgodil leta 2001, ko me je italijanski trener Aldo Sassi prepričal, da gorsko kolo zamenjam za cestnega. On je vedno verjel v moj uspeh, še precej bolj, kot sem sam," je Cadel z izbranimi besedami govoril o svojem mentorju, ki je lani umrl za posledicami tumorja na možganih. Na Italijo ima zares lepe spomine, saj je leta 2002 spoznal ženo Chiaro Passerini.

Vabljeni k branju:
- Blog Slavka Jeriča: Tour v številkah - Cadel Evans od 1 do 131.
V blogu lahko odgovorite na anketno vprašanje: "Ali bo Jani Brajkovič kdaj osvojil Tour?"

Najprej odličen gorski kolesar
Kariero je začel na gorskem kolesu, v letih 1998 in 1999 je postal zmagovalec svetovnega pokala. Leta 2001 se je odločil za cestno kolesarstvo. Najprej je vozil za ekipo Saeco, leta 2002 pa je odšel k Mapeiju in na Giru oblekel rožnato majico. V Dolomitih je imel nato slab dan in sanj o stopničkah v Milanu je bilo hitro konec. Pri Telekomu se v letih 2003 in 2004 ni znašel.

Zelo blizu že v letih 2007 in 2008
Precej bolje mu je šlo v moštvu Davitamon Lotto. Julija 2005 je bil že osmi na Touru in s tem prvi Avstralec po Philu Andersonu (1985), ki je končal med najboljšimi desetimi. Leto zatem je zasedel četrto mesto, sledili pa sta dve drugi mesti. Leta 2007 je za Contadorjem zaostal le 23 sekund, kar je druga najmanjša razlika v 108-letni zgodovini Toura (leta 1989 je Greg LeMond ugnal Laurenta Fignona za osem sekund). Počasi je dobil vzdevek večno drugi.

Prvi vrhunec kariere predlani v Mendrisiu
Vse se je spremenilo na svetovnem prvenstvu leta 2009 v Mendrisiu, ko je postal prvi Avstralec z naslovom svetovnega prvaka. Lani je prevzel vlogo kapetana ekipe BMC, a veliko stvari ni šlo po načrtih. Na Touru je nosil majico vodilnega le en dan, saj je padel in si zlomil kost v levem komolcu, nadaljeval je do Pariza, a močno zaostal.

Najstarejši zmagovalec v moderni dobi
"Pri ekipi Lotto se je preveč pozornosti dajalo šprintom Robbieja McEwena, leta 2007 je Contador odpeljal fantastičen kronometer, nisem ga uspel prehiteti. Leto zatem sem bil popolnoma izčrpan pred vožnjo na čas in Sastre je zadržal rumeno majico, čeprav so mi vsi pripisovali vlogo favorita. Letos se je končno vse ujelo in čakanje se je obrestovalo," je bil navdušen Evans, ki je do končnega zmagoslavja prišel z eno etapno zmago. S 34 leti in petimi meseci je postal najstarejši zmagovalec Toura po letu 1923, ko je bil najboljši žilavi Franoz Henri Pellisier. Izkoristil je eno zadnjih priložnosti za skupno zmago na najuglednejši dirki sveta.

Izognil se je padcem v prvem tednu
Evans je bil taktično brezhiben. Drugi mesti v letih 2007 in 2008 sta ga zares izučili. Zavedal se je, da njegova ekipa BMC ni konkurenčna Leopard Treku in Saxo Banku. Čakal je na kronometer predzadnji dan, v Pirenejih in Alpah ni napadal, le nadzoroval je položaj. "Vsak dan posebej smo dirkali, kot bi bili na enodnevnih dirkah. Taktiko smo sestavljali kratkoročno, kar se nam je obrestovalo," je bil zadovoljen menedžer ekipe BMC John Lelangue.

Manuel Quinziato in izkušeni George Hincapie sta ga v prvem tednu uspešno vodila v ospredju glavnine, izognil se je padcem. Alberto Contador, Aleksander Vinokurov, Jani Brajkovič, Chris Horner, Andreas Klöden, Jurgen van den Broeck in Bradley Wiggins niso imeli take sreče.

Brata Schleck mu v kronometru nista bila kos
Po padcih se je število tekmecev prepolovilo, a ostali so brata Schleck in izjemni Thomas Voeckler, ki je presegel samega sebe. Andy Schleck je v Pirenejih preveč čakal, po etapi na Plateau de Beille je imel še vedno devet sekund zaostanka za Evansom, ki pa se je na spustu do Gapa v deževnem vremenu v 16. etapi le še povečal. Tudi izjemni napad Andyja v četrtkovi kraljevski etapi do Galibierja ni uničil Evansa. V skupini favoritov nihče ni lovil Luksemburžana, zato je Cadel sam prepolovil zaostanek, kar se je na koncu izkazalo za ključno. V kronometru v Grenoblu sta bila brata Schleck nemočna.
Obeta se veliko slavje v domovini
V Avstraliji je zdaj pravi nacionalni junak. Župan Geelonga je že napovedal, da bo ob sprejemu šampiona Toura dela prost dan. "Res se ne spomnim, kdaj smo v Avstraliji imeli prosti dan ob športnih zmagoslavjih. Če se ne motim, se je to nazadnje zgodilo leta 1983, ko je Avstralija zmagala v jadralnem Pokalu Amerike. Upam, da ne bo naša ekonomija preveč trpela zaradi tega slavja," se je pošalil Evans, ki tekoče govori tudi italijansko in francosko. Novinarji ga imajo zelo radi, saj je zelo zgovoren, v soboto je njegova tiskovna konferenca trajala skoraj pol ure.

Evans se je izkazal za najbolj vsestranskega kolesarja na letošnjem Touru. Prav so mu prišle vse izkušnje z zadnjih šestih francoskih krogov, na spustih pa je unovčil bogato znanje s svetovnega pokala v gorskem kolesarstvu. Še enkrat se je izkazalo, da na Touru ne zmagujejo mladi kolesarji, ampak največkrat izkušeni veterani, ki imajo za seboj tudi že kakšen grenak poraz.

           zmagovalec           najboljši Slovenec  rumena majica
-------------------------------------------------------------------
 1. etapa: Philippe Gilbert     20. Grega Bole      Philippe Gilbert
 2. etapa: Garmin Cervelo                           Thor Hushovd
 3. etapa: Tyler Farrar          8. Borut Božič     Thor Hushovd
 4. etapa: Cadel Evans          34. Jani Brajkovič  Thor Hushovd
 5. etapa: Mark Cavendish       75. Kristijan Koren Thor Hushovd
 6. etapa: Edvald Boasson Hagen 17. Borut Božič     Thor Hushovd
 7. etapa: Mark Cavendish       13. Borut Božič     Thor Hushovd
 8. etapa: Rui Faria da Costa   60. Kristijan Koren Thor Hushovd
 9. etapa: Luis Leon Sanchez    97. Kristijan Koren Thomas Voeckler
10. etapa: Andre Greipel         8. Borut Božič     Thomas Voeckler
11. etapa  Mark Cavendish       23. Borut Božič     Thomas Voeckler
12. etapa: Samuel Sanchez       81. Kristijan Koren Thomas Voeckler
13. etapa: Thor Hushovd         14. Grega Bole      Thomas Voeckler
14. etapa: Jelle Venendert      88. Kristijan Koren Thomas Voeckler
15. etapa: Mark Cavendish       14. Borut Božič     Thomas Voeckler
16. etapa: Thor Hushovd         70. Kristijan Koren Thomas Voeckler
17. etapa: Edvald Boasson Hagen 10. Borut Božič     Thomas Voeckler
18. etapa: Andy Schleck        100. Grega Bole      Thomas Voeckler
19. etapa: Pierre Rolland       56. Kristijan Koren Andy Schleck
20. etapa: Tony Martin          15. Kristijan Koren Cadel Evans
21. etapa: Mark Cavendish        7. Borut Božič     Cadel Evans