Remco Evenepoel je z odlično predstavo na kronometru prevzel vodstvo v skupnem seštevku dirke. Foto: EPA

Razmeroma dolg in razgiban kronometer – prvi del je bil ravninski, drugi bolj gričevnat – je podal razmerje moči med kapetani in postavil izhodišče za naslednje hribovite in na koncu gorske etape.

Evenepoel je z etapno zmago prevzel vodstvo v skupnem seštevku Dofineje, kjer ima pred drugouvrščenim Rogličem 33 sekund naskoka. Tretjeuvrščeni Matteo Jorgensen zaostaja že več kot minuto (+1:04).

Tarling postavil prvo merilo
Prvi kolesar je startal ob 13.46, nato se je na vsako minuto v boj z uro podal naslednji bolje uvrščeni kolesar. Merilo za vse je takoj postavil mladi Britanec Joshua Tarling, ki je startal kot četrti po vrsti in je že do drugega vmesnega časa prehitel vse tri predhodnike, v cilj pa je 20-letnik prišel s časom 42:06 in povprečno hitrostjo 49 km/h. Evropski prvak Tarling velja za enega izmed favoritov za olimpijske medalje, zato ne bi bilo presenetljivo, da bi ostal na vročem stolu do konca kronometra. A usoda je hotela drugače.

Komaj 20-letni Valižan Joshua Tarling ima pet zmag v karieri, vse s kronometrov. Lani septembra je postal evropski prvak pred svetovnim prvakom Evenepoelom. Predtem je na poletnem SP-ju v Glasgowu osvojil bronasto odličje. Foto: EPA

Evenepoel v zadnjem delu do zmage
Belgijcu Remcu Evenepoelu je uspelo v zadnjem delu vožnje na čas vendarle pridobiti nekaj sekund in prevzeti vodstvo. Ob prvem merjenju vmesnega časa je bil namreč dve sekundi hitrejši od Britanca, ob drugem sta bila časovno kar nekoliko presenetljivo poravnana, saj se je pričakovalo, da bo v nekoliko hribovitem srednjem delu trase Evenepoel unovčil svojo moč. Vseeno je najboljše prihranil za konec in ciljno črto prečkal s 17 sekundami prednosti.

Roglič na koncu stisnil za tretje mesto
Slovenski as Primož Roglič se je na progo podal ob 16.11, že ob prvem merjenju vmesnega časa je nekoliko zaostal, za Evenepoelom je imel 26,5 sekunde zaostanka, kar ga je tedaj uvrščalo na 6. mesto. V naslednjem odseku proge je nato navil tempo, pri drugem merjenju je bil že tretji, a zaostanek za najboljšima – Evenepoelom in Tarlingom – se ni zmanjšal: znašal je 31 sekund. Na cilju je zaostal 39 sekund.

Primož Roglič je svojo prvo in za zdaj edino zmago v dresu nemške ekipe slavil prav v kronometru: 1. aprila je dobil uvodno vožnjo na čas na Dirki po Baskiji. V Irunu je v 10 km za 11 sekund prehitel Evenepoela. Belgijec je padel na začetku, Slovenec pa napačno zavil tik pred ciljem. Foto: EPA

Evenepoel: Dober znak za Tour
"Zelo sem ponosen in vesel. Tudi ekipa okoli mene, moja družina, člani osebja, vsi so lahko ponosni na vso podporo, ki so mi jo dali. Pot je bila precej dolga. Skoraj trije tedni brez kolesa in nato le štirje tedni treninga. Da sem že zdaj na takšni ravni, je dober znak za Dirko po Franciji in za moje priprave," je po etapni zmagi povedal Evenepoel.

Razposajeni Roglič: Ostal sem na kolesu!
Dobre volje je bil tudi Roglič, ki se je z novinarji večkrat pošalil in dejal, da je bila današnja etapa precej boljša od včerajšnje, saj ni padel in je bil ves čas na kolesu. Tudi z izidom je bil zadovoljen. "To je bil moj prvi pravi kronometer po dolgem času. Tisti kronometer po Baskiji je bil bolj prolog. Vložil sem kar nekaj truda v treninge. Definitivno še nisem v najboljši formi, a vseeno mislim, da je bolje dirkati kot trenirati. Tega na treningu nikoli ne počnem, zato sem to zagotovo potreboval," je poudaril Kisovčan.