Uspeh kariere za Kristjana Hočevarja, ki bo od srede do nedelje prvi adut Adrie Mobil na največji slovenski dirki sezone. Foto: Twitter/@kolesarskazveza

Na Češkem se je odvila štiridnevna etapna dirka, ki sodi med najpomembnejše za kolesarje do 23 let in sodi v Pokal narodov. Odločilna je bila sobotna, 2., etapa s ciljnim vzponom na Dlouhe Strane, na kateri je kapetan Slovenije Kristjan Hočevar osvojil tretje mesto, s slabo minuto zaostanka za zmagovalcem Filippom Zano.

Zadnji dan na razgibani 3. etapi ni prišlo do sprememb pri vrhu in Hočevar se je razveselil uspeha kariere. Odlična popotnica za Hočkota, ki bo na 27. Dirki po Sloveniji kapetan novomeške ekipe Adria Mobil, ki sicer tudi organizira slovenski Tour, za letošnjo sezono pa so v Novem mestu izdatno pomladili člansko zasedbo.

Kristjan Hočevar je kot drugouvrščeni na Dirki miru nasledil Švicarja Stefana Bisseggerja, ki med elito že blesti v kronometrih. Drugi na Češkem leta 2016 je bil tudi Britanec Tao Geoghegan Hart, lanski zmagovalec Gira. Foto: EPA

Zmagal udeleženec letošnjega Gira
Skupno zmago je s prednostjo 1:10 pred Hočevarjem slavil Italijan Filippo Zana, sicer član poklicnega moštva Bardiani-CSF-Faizanè, ki je nedavno odpeljal tudi Dirko po Italiji, kjer se je najbolj izkazal s 7. mestom med ubežniki, ki so dobili 18. etapo. Le dve sekundi za najboljšim Slovencem je zaostal Belgijec Toon Clyhnehns.

Pogačar slavil leta 2018, Pibernik bil tretji leta 2013
Med 19 evropskimi reprezentancami, zbranimi na severovzhodu Češke, je slovenska izbrana vrsta pod vodstvom Martina Hvastije prišla do drugega najboljšega izida v zgodovini dirke, ki je kot dirka do 23 let nekakšna naslednica najbolj slovite dirke Vzhodne Evrope, ki se je odvijala med letoma 1948 in 2006.

Močna dirka, kjer se kalijo novi asi
Leta 2018 je na Dirki miru svoj prvi veliki uspeh dosegel Tadej Pogačar, leta 2013, na prvi novodobni izvedbi dirke, pa je bil Luka Pibernik tretji. Na dirki pa so v preteklosti slavili kolesarji, kot so Latvijec Toms Skujinš, Avstrijec Gregor Mühlberger, Francoz David Gaudu, tragično umrli Blegijec Bjorg Lambrecht ...

Slovenska reprezentanca do 23 let

Slovensko reprezentanco na Dirki miru so sestavljali Kristjan Hočevar (2.; +1:10), Nik Čemažar (37.; +11:19), Anže Skok (65.; +29:37), Aljaž Jarc (71.; +35:02) in Matevž Govekar (82.; +51:14). Ekipno je bila Slovenija 11. med 19 reprezentancami, slavila je Francija.

Hvastija: "Hočevar odpeljal najboljšo dirko v karieri"
"Začetek nedeljske etape je bil kar napet. Takoj po startu se mi je pokvaril menjalnik in sem moral prvo uro voziti v eni prestavi. Potem ko se je v skupini malce umirilo, smo menjali kolo. Na vzpone so Norvežani narekovali zelo močan ritem in na enem izmed vzponov nas je spredaj ostalo samo še osem. Na zadnji klanec sem poskušal z napadi, vendar je bil klanec prepoložen in se ni dalo narediti razlike. Na koncu sem v cilj pripeljal v prvi skupini in osvojil skupno drugo mesto. Fantje so opravili res odlično delo in vedno smo bili v dobrem položaju, tako da zahvala tudi njim,"
je za klubsko spletno stran Adrie Mobil povedal Hočevar.

Selektor slovenske ekipe Martin Hvastija pa je pristavil: "Hočevar je odpeljal perfektno dirko, verjetno najboljšo v dosedanji karieri. Ekipa je dirkala, kot smo se dogovorili, na koncu na zadnjem klancu pa je pokazal, kako hitro se lahko pelje v klanec."