Torstein Træen je slavil na prelazu St. Gotthard, kjer je pred tremi leti pot do etapne zmage tlakoval Gino Mäder. Osma etapa Dirke po Švici 2021 je bila ena izmed treh zmag lani tragično preminulega švicarskega kolesarja. Foto: EPA

Enajst kilometrov pred ciljem je v begu dneva napadel Norvežan iz ekipe Bahrain Victorious. Torstein Træen je sicer v zadnjih dveh kilometrih vzpona močno trpel in izgubljal predtem zajetno prednost, a je zdržal do konca in tudi v spomin na lani preminulega Gina Mädra osvojil etapo. Rože v priznanje za uspeh kariere mu je na vrhu slikovitega prelaza, obdanega s snegom, predala ravno mati nesrečnega Gina.

Dopinški test odkril raka v zgodnji fazi

Træen je sicer šele od letos član bahrajnske ekipe, predtem se je sedem let kalil v norveški ekipi Uno X, predlani pa je sam doživel zdravstveno dramo. Med preiskavo dopinškega testa so opazili nenavadne krvne vrednosti, zaradi česar so posumili na raka. Norvežana so obvestili in ga napotili na pregled k specialistu, ki je potrdil raka na modih v zgodnji fazi. Po kemoterapiji in odstranitvi tumorja s premerom 15 mm je nadaljeval kariero, lanske predstave pa so mu prinesle pogodbo v svetovni seriji.

Emirati v odličnem položaju

Adam Yates je lani osvojil Dirko po Romandiji. Bo letos dokončal švicarski dvojček? Foto: EPA

Na vzponu, tlakovanem s kockami, se je v zaključku zgodil obračun kandidatov za skupno zmago. Štiri kilometre pred ciljem je skočil Adam Yates, ki je v cilj prišel 23 sekund za etapnim zmagovalcem in 25 sekund pred lanskim zmagovalcem Mattiasom Skjelmosejem in ekipnim tovarišem Joaom Almeido. Peti Egan Bernal je zaostal dodatnih 12 sekund.

V skupnem seštevku ima Yates slabe pol minute prednosti pred Almeido in Skjelmosejem ter 49 sekund pred Bernalom. Ekipa UAE Emirates je tako v odličnem izhodišču, da osvoji Dirko po Švici.