"Tadeja čakajo zadnji testi, ki jih opravlja v klubu, potem bomo vedeli," je za STA povedal Uroš Murn in dodal: "Nagibamo se bolj k temu, da bo nastopil. Tudi pripravljamo se, kot da bo Tadej v ekipi."
Končno odločitev o seznamu reprezentantov je Murn sicer napovedal za ponedeljek. Skupaj bo na cestni del prvenstva odpotovalo osem kolesarjev. Kot je razkril, naj bi ob Pogačarju to bili še Luka Mezgec, Matevž Govekar, Domen Novak, Tilen Finkšt, Jaka Primožič, Anže Skok in Kristijan Koren.
"Če Tadeja ne bo, bomo potem razmišljali, kako in kaj. Tudi naši cilji so zastavljeni s Tadejem v mislih, kar pomeni, da znova ciljamo na vrh," je o ciljih za cestno dirko, ki bo v nedeljo, 6. avgusta (vključitev v prenos na TV SLO 2 ob 13.00), povedal Murn.
Zahteven in zavit mestni krog v Glasgowu
Trasa cestne dirke v dolžini 271,1 km sicer po oceni selektorja favorizira hitre kolesarje, ki bodo hkrati lahko zdržali takšno razdaljo. Kljub napovedanim 3500 višinskim metrom pa po njegovi oceni naj ne bi bilo toliko vzponov. "Prva polovica trase ni tako zahtevna, kakor je videti na profilu. Ko sem opravil ogled marca, se mi ni zdelo, da bi se nabralo toliko višinskih metrov. Podobno je bilo že v Avstraliji lani. Če jih bo tri tisoč, bo veliko."
Kot zahtevnejšega od vožnje po okoliških hribih je ocenil krog v Glasgowu, ki ga bodo kolesarji prevozili desetkrat v drugi polovici dirke. "Gre za krog v izmeri približno 14 kilometrov. Tam ni metra ravnine. Ni klancev, ampak je nenehno razgibano, na krog pa je tudi 43 ali 44 ovinkov," je razložil, kaj po cestah Glasgowa čaka kolesarje v boju za mavrično majico.
Ob tem je dejal, da je bil v času spomladanskega ogleda asfalt v slabem stanju, s precej luknjami in zaradi pogostih padavin tudi precej grob. "Tamkajšnje službe naj bi sicer nekaj preplastile, vendar ni jasno, ali celotno progo ali samo kakšen njen del," je dodal Murn.
Brez nastopa v kronometru, če ne bo Pogačarja
Ob cestni dirki si slovenska članska moška reprezentanca želi nastopiti še na kronometru, ki bo v petek, 11. avgusta, in bo dolg kar 47,8 km ter bo imel 352 višincev, končal pa se bo s strmim vzponom na sloviti grad Sterling. A slovenski nastop v vožnji na čas bo odvisen od Pogačarja. "Vemo, da so v Sloveniji na najvišji ravni zmožni kronometer odpeljati Primož Roglič, Jan Tratnik in Tadej Pogačar. Če bo Tadej imel cilj tudi kronometer, bomo tam z njim nastopili."
Da ju na SP-ju ne bo, sta v preteklih tednih sicer sporočila zmagovalec letošnje Dirke po Italiji Roglič (Jumbo Visma) in Matej Mohorič (Bahrain Victorious), ki so mu v klubu spremenili tekmovalni program. Tudi Jan Tratnik (Jumbo Visma) po poškodbi kolena, ki jo je staknil pred začetkom Gira, še ni popolnoma pripravljen za dirkanje oziroma se trudi, da bi bil dovolj pripravljen, da bi šel za Rogličevega pomočnika na Dirko po Španiji, ki se letos začne šele 26. avgusta.
Boj za četrto olimpijsko vozovnico
Pred naslednjim olimpijskim letom je Murn optimist, da bo reprezentanca v Pariz lahko peljala štiri kolesarje. Slovenija je sicer na zadnji UCI-lestvici zdrsnila za dve mesti, na šesto, a Novomeščan pravi, da bodo imeli slovenski predstavniki v nadaljevanju priložnosti Slovenijo znova popeljati med najboljših pet.
"Primož bo v kratkem šel na Vuelto, Tadej bo znova v ospredju na Dirki po Lombardiji, tudi na Dirki po Poljski bomo imeli predstavnike, tako da mislim, da bomo prišli nazaj med prvih pet," razmišlja in računa Murn.
Prva peterica reprezentanc ob koncu kolesarske sezone na cesti (konec oktobra) bo namreč imela pravico, da v Parizu 2024 nastopi s štirimi kolesarji, druga peterica pa le s tremi, in to v pelotonu, ki bo na najdaljši cestni dirki v olimpijski zgodovini štel le 90 kolesarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje