Vso zimo in še pred tednom dni v pogovoru za podkast SOS odmev je Primož Roglič razlagal, da bo Dirka po Kataloniji (20.–26. marec) njegova prva v sezoni in edina tekmovalna priprava na njegov glavni cilj leta – Dirko po Italiji (6.–28. maj).
Sprememba po koncu višinskih priprav
A pri Jumbu Vismi so po koncu višinskih priprav, s katerih se je Rogla vrnil v torek, in po izrednih uspehih njihovih tekmovalcev na začetku sezone sklenili, da je slovenski šampion pripravljen za dirkanje.
"Trdo je delal in je pripravljen. Dirkanje je naslednji korak proti izpolnitvi njegovega cilja. Nastopil bo brez pritiska ali rezultata v mislih," je ob objavi ekipe Jumbo Visma za prihajajočo Dirko od Tirenskega do Jadranskega morja dejal tekmovalni vodja nizozemske ekipe Merijn Zeeman.
Sobota za bele ceste Siene, nato dve etapni dirki
Kolesarska sezona na cesti se bo v prihodnjih dneh popolnoma razživela in doživela prvi vrhunec. V soboto je v Toskani neuradni kolesarski spomenik Strade Bianche. V nedeljo pa se bo v Franciji začela dirka Pariz–Nica, pri čemer se bosta na francoski poti proti soncu soočila Jonas Vingegaard in Tadej Pogačar.
Dan zatem se bo v Italiji začela vzporedno še dirka dveh morij, kjer bo torej brez pritiska izida že tekmoval tudi Roglič. Tirreno-Adriatico je Rogla osvojil leta 2019, ko je za pičlo sekundo ugnal Adama Yatesa. Zadnji dve izvedbi enotedenske dirke je dobil Pogačar, ki se bo sočasno meril z Vingegaardom na njunem prvem in verjetno edinem soočenju na etapnih dirkah pred julijsko Dirko po Franciji.
Začetek sezone tudi za van Aerta
Od Tirenskega do Jadranskega morja velja za drugo najpomembnejšo spomladansko etapno dirko in hkrati priprava na prvi uradni kolesarski spomenik Milano–Sanremo (18. marec). Ob Rogliču prvi kapetan čebel Wout van Aert, ki s to dirko prav tako začenja svojo cestno sezono. Zaradi krajše bolezni je namreč Belgijec izgubil nekaj dni za trening na Tenerifu in se odločil izpustiti Strade Bianche. Med sedmerico Jumbo Visme je tudi zmagovalec Omloopa Dylan van Baarle, ni pa Jana Tratnika. Idrijčana kljub prvotnim napovedim ni tudi v Sieni, a zato bo pomočnik na Pariz–Nica.
Kronometer, dva razgibana zaključka in vmes cilj na gori
58. izvedba enotedenske dirke dveh morij se letos začenja s posamičnim 11,5-kilometrskim kronometrom v Lidu di Camaiore. Sledijo tri razgibane in dolge etape z dolžino več kot 200 kilometrov. Prvi dve v Follonici in Folignu se končata na ravnini, a v četrtek se štirikrat vzpnejo, tudi za v cilj, v Tortoreto (3,2 km s 6,9 %). Sledi osrednja gorska etapa s ciljnim klancem na Sarnano Sassotetto (13,1 km s 7,3 %). Sobota v Osimu prinaša etapo zidov, konča pa se tradicionalno v San Benedetto del Trontu, a z ravninsko etapo za sprinterje.
A najprej šov po belih cestah Toskane z Mohoričem
V Sieni bodo ob van Aertu pogrešali tudi lanskega zmagovalca Pogačarja, a zato bodo za spektakel na makadamu zbrani prav vsi drugi zvezdniki klasik: Mathieu van der Poel, Julian Alaphilippe, Tom Pidcock ter nekdanji zmagovalci Tiesj Benoot, Michal Kwiatkowski in Zdenek Štybar.
Med izpostavljenimi imeni je kot kapetan Bahrain Victoriousa Matej Mohorič, ki je na odprtju sezone v Belgiji pokazal izjemno formo in bil tretji v Kuurneju. Ob Mohoriču bo sokapetan ekipe Pello Bilbao, oba pa bosta imela na razpolago slovenskega pomočnika, saj je v ekipi Matevž Govekar.
Na 184 km dolgi trasi čaka kolesarje po Toskani 11 odsekov makadamskih cest v skupni dolžini 63 kilometrov, za konec pa sledita 16-odstotni vzpon v starem delu mesta in cilj na osupljivem trgu Del Campo v zgodovinskem središču Siene.
Kdo bo prvi v Nici: Vingegaard ali Pogačar?
Dan po belih cestah se bo v okolici Pariza začela 81. pot proti Soncu. Lani jo je osvojil prav Primož Roglič. Tokrat sta dva izrazita favorita, ki sta v Španiji zmagovito odprla sezono. Tadej Pogačar za UAE Emirates (ob pomoči Domna Novaka) in Jonas Vingegaard za Jumbo Vismo. Zmagovalca zadnjih treh Dirk po Franciji, ki se osta tudi na TdF 2023 borila za novo rumeno majico.
Eksperiment z ekipnim kronometrom
Prvi dve etapi sta ravninski, a običajno marca na severu Francije kroji dneve na kolesu in razbija glavnino veter. Že v 3. etapi v mestu Dampierre-en-Burly pride na vrsto letošnja novost. Na papirju ekipni kronometer v dolžini 32,2 km, a s pomembno spremembo v pravilih. Namesto časa tretjega ali četrtega člana posamezne ekipe se bo štel že čas prvega kolesarja v cilju.
Novost je ideja ASO-ja, kako bi se lahko ekipni kronometer vrnil med žive in bil pogosteje na sporedu. Po komentarjih športnih direktorjev sodeč gre dejansko za kombinacijo ekipnega in posamičnega kronometra, kjer se moraš že v startu odločiti za enega kapetana, ki ga želiš čim bolj prihraniti za zaključek. Zlasti če bi se zaključevalo s kakšnim vzponom, ki ga v osrednji Franciji tokrat ne bo.
Dva cilja na klancih in nedeljski krog v Nici
V sredo sledi prva hribovita etapa z zaključkom na La Loge des Gardes (6,8 km s 7,0 %), a najtežja preizkušnja bo v 7. etapi s ciljem na prelazu Couillole (15,8 km s 7,3 %). Nato je treba opraviti še s tradicionalno kratko, a močno razgibano etapo v Nici in okoli nje, kjer je lani Roglič z izdatno pomočjo van Aerta komajda ubranil končno zmago.
Skratka: kolesarska sezona se na začetku marca začne z najvišjimi obrati, pri čemer bodo Mohorič, Pogačar in Roglič ter mogoče tudi Tratnik krojili razplete največjih enodnevnih in etapnih dirk svetovne serije (s klikom se vam odpre pregled elitnih dirk, tudi s programom Slovencev).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje