Monika Hrastnik je zasedla 14. mesto. Foto: Grega Stopar
Monika Hrastnik je zasedla 14. mesto. Foto: Grega Stopar

30-letna Hrastnik je kolajno na SP-ju, edino slovensko v spustu v 34-letni zgodovini, osvojila pred štirimi leti v Leogangu v Avstriji, kjer je bila bronasta. Tokrat je bila daleč od odra za zmagovalke, za najboljšo tekmovalko je zaostala 6,310 sekunde.

Izidi SP v gorskem kolesarstvu:
- spust, ženske:
 1. Valentina Höll (Avt)          3:00,212
 2. Myriam Nicole (Fra)             +0,520
 3. Tahnee Seagrave (VBr)            1,212
 4. Gracey Hemstreet (Kan)           1,601
 5. Lisa Baumann (Švi)               2,262
 6. Anna Newkirk (ZDA)               3,718
 7. Marine Cabirou (Fra)             3,761
 8. Camille Balanche (Švi)           3,931
 9. Elise Empey (Avs)                4,009
10. Nina Hoffmann (Nem)              4,579
...
14. Monika Hrastnik (Slo)            6,310

Tekmovalka z Lepe Njive je večino časa izgubila predvsem v drugem od petih odsekov. V drugi polovici je bila nato podobno hitra kot takrat še vodilna Francozinja Myriam Nicole. Čeprav je le za eno mesto izboljšala uvrstitev iz kvalifikacij, je bila tokrat šest sekund bližje najboljšim.

"14. mesto ni to, kar sem si želela, ampak proga ni bila mojega tipa. Bila je prehitra, konkurenca pa zelo močna. Bile so male razlike. Napravila sem nekaj napak, bila sem na meji. Nekatere dele bi sicer lahko kot v kvalifikacijah odpeljala bolje, ampak tako je v finalu," je povedala Hrastnik.

Zmagala je 22-letna Avstrijka Höll, ki je bila najboljša že lani v Glasgowu in predlani v Les Getsu. Drugouvrščeno 34-letno Myriam Nicole, najboljšo iz kvalifikacij, je ugnala za 0,520 sekunde. Tretje mesto je pripadlo Britanki Tahnee Seagrave, ki je zaostala 1,212 sekunde za mlado Avstrijko, ki bo tretje leto zapored nosila mavrično majico.

Dobitnice medalj med dekleti. Foto: EPA
Dobitnice medalj med dekleti. Foto: EPA

Höll je s tremi naslovi skočila na tretje mesto večne lestvice na SP-ju. Pred njo sta neulovljiva Francozinja Anne-Caroline Chausson z devetimi in Britanka Rachel Atherton s petimi naslovi.

"Imela sem obilico težav po dolgem premoru, nikakor nisem mogla voziti hitro. Resnično sem dvomila o sebi. Tudi v kvalifikacijah mi ni šlo. Zbala sem se, da ne znam več voziti kolesa, zato je tretji naslov res nor dosežek," je po tretjem zaporednem naslovu dejala Höll.

"Ne vem, ali bi bila lahko hitrejša, tudi konkurenca je bila zelo močna. Myriam je ena najboljših tekmovalk na svetu in nisem pričakovala, da bom na takšni ravni kot ona. Lepo je dirkati proti legendam našega športa," je še dodala zmagovalka.

Monika Hrastnik ni bila zadovoljna s 14. mestom na svetovnem prvenstvu

Vergier izkoristil padec prvega favorita Brunija

Pri moških je edini Slovenec, 42-letni Miran Vauh, izpadel že v kvalifikacijah. Zasedel je 86. mesto med 95 tekmovalci. V finalu je nastopilo 80 gorskih kolesarjev.

Prvič v karieri je svetovni prvak presenetljivo postal Francoz Loris Vergier po smoli rojaka Loica Brunija. Prvi favorit in petkratni svetovni prvak je bil po daleč najboljši vožnji v kvalifikacijah tudi po polovici proge v finalu na

Veliko slavje Lorisa Vergierja. Foto: EPA
Veliko slavje Lorisa Vergierja. Foto: EPA

poti do zmage, a je grdo padel po zdrsu v ovinku. Šesti naslov mu je tako odnesla suha in prašna steza.

Vergier je za vsega 0,148 sekunde premagal še enega Francoza Benoita Coulangesa. Bron je v tesnem razpletu pripadel Kanadčanu Finnu Ilesu (+0,169).

"V zadnjih letih nisem imel ravno veliko sreče, a se je tokrat vse vrnilo. Za sabo imam doslej slabo sezono. Nisem pričakoval tega in bilo bi težko, če Loic ne bi padel. Biti svetovni prvak je noro," je vtise strnil 28-letni Vergier, ki je bil bronast na domačem SP-ju v Les Getsu pred dvema letoma.

"Vsega nisem imel pod nadzorom, začel sem razmišljati o tem. Pritiskal sem do samega konca in srečen sem, da je tako. Pričakoval sem, da bomo Francozi slavili trojno zmago, a da bom drugi," je še dodal peti francoski svetovni prvak.

Miran Vauh. Foto: Grega Stopar
Miran Vauh. Foto: Grega Stopar