Slovenci so prelahko dopustili Italijanom, da so se vrnili v igro. Foto: Reuters
Slovenska obramba je dobro ustavila NBA-jevca Andreo Bagnanija. Foto: Reuters
Slovenski košarkarji imajo v Alicanteju zgledno podporo navijačev. Foto: Reuters
Carlo Recalcati
Carlo Recalcati je ob koncu le nemočno obsedel. Foto: Reuters
Trojka Lakoviča v zadnji sekundi

Začetek evropskega košarkarskega prvenstva v Španiji je prinesel razburljiv večer. Kazalo je drugače. Slovenija je večji del vodila, že v prvem polčasu 35:21. Italijanski niz 11:0 na začetku drugega polčasa je napovedal napeto nadaljevanja. Slovenci so se znali vedno postaviti na noge. Tudi v zadnji sekundi, ko je Lakovič sijajno odgovoril na trojko Matea Soragne, čeprav je bilo samo pet sekund časa za zadnji napad in so številni navijači verjetno že obupali.

V Pipanovi zasedbi je najbolj blestel Smodiš (19 točk), nesporno prvi igralec reprezentance, vlogo pa so dobro odigrali tudi rezervisti. Zlasti točke Gorana Dragiča v tretji četrtini so bile dragocene.

Prva četrtina (21:14)
Začetna postava Slovenije: Lakovič, D. Lorbek, Jagodnik, Nesterovič, Smodiš. Izenačen začetek z izmeničnimi koši na obeh straneh. Pri vodstvu z 8:7 so se že štirje slovenski reprezentantje vpisali med strelce. Kmalu se jim je s trojko pridružil še Jaka Lakovič. Ob razpoloženem Matjažu Smodišu je prednost narasla na 17:9 (Smodiš: 9). Italijani so šele v šestem poskusu zadeli trojko (Mordente) in znižali najvišjo slovensko prednost prvega polčasa 21:11.

Druga četrtina (17:11)
Selektor Aleš Pipan je opravil več menjav. Vseeno ritem igre ni padel. Italijanom je njihovo orožje, met za tri, zatajilo. Prvi zvezdnik Andrea Bargnani je bil neviden. Prednost je ob dobri obrambi narasla na 28:16. Dobri dve minuti pred polčasom je bilo po Slokarjevi trojki že 35:21, po izjemnem Lakovičevem poskusu za tri pa že 38:23, čeprav je glavni adut, Matjaž Smodiš, v drugi četrtini počival.

Tretja četrtina (18:20)
Giglijevo zabijanje je napovedalo agresivno italijansko igro v drugem polčasu. Drugačen pristop je obrodil sadove, saj je Italija dosegla prvih 11 točk v tretji četrtini in razliko znižala na tri točke. Krizne slovenske minute je prekinil Smodiš, pomagal pa mu je tudi Dragič. Njegovih pet točk zaporednih točk je prineslo varnih 48:38, malo pozneje pa je bilo 54:40.

Četrta četrtina (13:23)
Skoraj dve minuti in pol nismo videli nobene točke. Slovenci so strelski post po prostih metih Slokarja prekinili celo po treh minutah in pol. Na srečo Italijani niso izkoristili naše krize v napadu. Tekma je postajala živčna, tudi s provokacijami. Slovenija je bila kmalu v bonusu, Lorbek in Jagodnik pa sta dobila četrti osebni napaki. V 37. minuti je bilo po "modrem nizu" 8:0 le še 60:55, v zadnji minuti pa so Italijani prvič po peti minuti povedli. Za preobrat je bil zaslužen Bulleri, ki je dosegel 11 točk v dobrih štirih minutah. Jaka Lakovič je s prostima metoma Sloveniji spet pridobil vodstvo, sledil pa je šokanten finiš. Najprej je iz težkega položaja s krila trojko zadel Soragna. Za slovenski napad je ostalo le pet sekund. Dovolj za Lakoviča!