Kapetan Rašo Nesterovič je bil spet odličen. Dosegel je 13 točk in dodal 7 skokov. Foto: Reuters
Dirk Nowitzki in Matjaž Smodiš
Matjaž Smodiš je iz dvoboja z Dirkom Nowitzkim izšel kot zmagovalec. Foto: Reuters
Jaka Lakovič
Razigral se je še Jaka Lakovič! Foto: Reuters
Dirk Nowitzki
Dirk Nowitzki je nemočno opazoval šov Slovencev. Foto: Reuters
Dirk Bauermann
Dirk Bauermann je predstavo svojih varovancev označil za najslabšo, odkar je nemški selektor. Foto: Reuters
Smodiš zasenčil Nowitzkega
Košarkarji v boj za zmago v skupini F

Po petem zaporednem uspehu na letošnjem evropskem prvenstvu v Španiji (77:47) je jasno, da bo Slovenija četrtfinalno tekmo igrala v petek in da je s takšno igro vsak nasprotnik premagljiv. V sredo zvečer se bodo varovanci Aleša Pipana za zmago v skupini F pomerili z Litvo, kar bo obračun edinih še neporaženih reprezentanc na EP-ju.

Zlasti v prvi četrtini (30:9) se je Slovencem "utrgalo". Odprlo se je še Jaki Lakoviču, ki je v uvodnih desetih minutah dosegel devet točk. Toliko jih je v drugi četrtini dodal še Uroš Slokar. Zadeval je tudi Matjaž Smodiš, na koncu z 22 točkami prvi strelec tekme. V obrambi je kraljeval Rašo Nesterovič.

Ob polčasu je bilo 45:22. Nemci, pri katerih je Dirk Nowitzki (16) precej zaostal za svojim povprečjem, v drugem delu niso imeli nobene možnosti za preobrat in slovensko maščevanje za četrtfinalni poraz v Beogradu leta 2005 je popolnoma uspelo.

Prva četrtina (30:9)

Klasična prva peterka. Jagodnik Slovenijo popelje v vodstvo. Po trojki Lakoviča je 8:3, v peti minuti 13:5, v sedmi minuti po petih zaporednih točkah Smodiša že 20:7. Nemci bledi. Ko Nesterovič z blokado ustavi Nowitzkega, se zdi, da tudi njihov prvi zvezdnik nima svojega dne. Edina težava Slovencev je druga osebna napaka Matjaža Smodiša. Pipan v igro pošlje nov centrski par Slokar/E. Lorbek. Ta poskrbi za 24:9, Lakovič (9 točk) s trojko 1:19 pred koncem četrtine za 27:9. Bolje je nemogoče igrati.

Druga četrtina (15:13)
Uroš Slokar je spet pri metu. S trojko poviša na 35:11. Nowitzki neupešno poskuša z nemogočimi trojkami. Slokar s svojo deveto točko v drugi četrtini poskrbi za 39:13. Nemcem uspe delni izid 6:0. Slovenija ima vseeno še naprej igro v svojih rokah. Tri minute pred polčasom stopi v peterko spet Smodiš, ki je prvi z vsaj desetimi doseženimi točkami. V obrambi je še naprej odličen Nesterovič, ki Nowitzkemu prilepi novo "banano". Ob polčasu izid 45:22. Užitek je gledati te fante!

Tretja četrtina (18:12)
Že po minuti igre v drugem polčasu je po točkah Nesteroviča in Smodiša 50:22. Kdor je pričakoval, da bodo Nemci zmanjšali zaostanek, se je uštel. Po Nesterovičevem uspešnem metu z razdalje je 56:28, v 27. minuti pa je prednost po polaganju kapetana prvič 30 točk (58:28). Slovenski navijači že slavijo. Zdi se, da so se Nemci predali. Poskušajo še z umazanimi triki. Arigbabu je naredil grobo nešportno osebno napako nad Smodišem.

Četrta četrtina (14:13)
Aleš Pipan je dal priložnost tudi rezervistom Jaki Klobučarju, Gašperju Vidmarju in Sandiju Čebularju. Za vrhunec poskrbi Goran Dragič, po mnenju bralcev MMC-ja najprijetnejše slovensko presenečenje prvenstva, ko spektakularno zabije za 69:37, v 35. minuti si privošči še lucidno podajo med nogami. Na semafor nihče več ne gleda ...