Ramunas Šiškauskas je tako za 2 točki kot za 3 točke metal 3/6 in bil z 21 točkami prvi strelec tekme. Foto: Reuters
Goran Dragič
Goran Dragič je tokrat igral brez zaščitne maske. Foto: Reuters
Šarunas Jasikevičius in Domen Lorbek
Šarunas Jasikevičius se v prvem polčasu ni naigral, dosegel je le dve točki. V drugem polčasu ni stopil na parket, a je Litva zlahka zmagala. Foto: Reuters
Uroš Slokar
Uroš Slokar je za dve točki metal 3/8. Foto: Reuters
Litovci nadigrali Slovence
Izjave košarkarjev po tekmi z Litvo

Varovanci Aleša Pipana so vodili le na začetku (12:9), sledila je serija Litve z 12:2 in igralci v zelenem niso več izpustili vodstva. Prvi polčas so končali "le" s prednostjo 44:41. Za tri točke so namreč metali 8/11 (Slovenija le 3/10), skok pa so dobili z 20:11.

Sledila je najslabša slovenska četrtina v Španiji (9:18). Ostrostrelska Litva je tekmo rutinirano pripeljala do konca. Šokanten je predvsem pogled na skok, ki ga je Slovenija izgubila z 22:44.

Kakšen bo odziv Slovenije po prvem porazu?
Šesti nastop v Španiji je torej prinesel prvi poraz na EP-ju, ki pomeni, da se bo Slovenija v petek ob 21.30 v četrtfinalnem dvoboju pomerila z Grčijo, ki je aktualni prvak. Zanimivo bo videti, kako se bo Slovenija odzvala po prvem porazu. Vsekakor pa gre moč črpati iz Beograda, kjer je četa Aleša Pipana Grčijo premagala.

Film tekme Slovenija - Litva

Prva četrtina (18:26)
Slovenija začenja v klasični postavi Lakovič, Nesterovič, Smodiš, Jagodnik in D. Lorbek. Prve minute minevajo v znamenju meta za tri točke, saj K. Lavrinovič zadene dve trojki, na drugi strani sta natančna Smodiš in Lakovič. Slovenija začenja odlično, saj povede z 12:9. Sledijo črne slovenske minute, igralci v zelenem v treh minutah naredijo serijo 12:2 in povedejo z 21:14. Selektor Pipan mora vzeti minuto odmora, po kateri pa na parket pošlje nespremenjeno peterko. Do konca četrtine se razlika ne zmanjša, razlog je odličen met Litve za tri točke: 5/8. Na drugi strani so slovenski košarkarji metali 2/7.

Druga četrtina (23:18)

Odlična igra Litve je kriva, da Pipan začenja pogosteje menjavati peterko. Na začetku četrtine tako poskuša z nekoliko nižjo, a hitrejšo postavo. V 13. minuti je razlika osem točk, a je po trojki Lakoviča in štirih točkah E. Lorbka pade le na točko (29:30). Zeleni spet ekspresno uidejo. K. Lavrinovič zadene še svoj tretji met za tri točke, po zapravljenem slovenskem napadu pa E. Lorbek naredi nad K. Lavrinovičem še namerno osebno napako in razlika spet naraste na sedem (29:36). A motiviranim Slovencem uspe še en hiter niz, na začetku 19. minute je tako izid 38:39, nato pa Litovci prek Kaukenasa dosežejo že sedmo trojko. Dragič s sireno doseže izid polčasa 41:44. Razlika je majhna. V oči bodeta dva podatka: Litva za tri točke meče neverjetnih 8/11 (Slovenija le 3/10), škripa tudi pri skoku (20:11 za Litvo).

Tretja četrtina (8:19)
Začetek drugega polčasa je nervozen, saj Slovenija ne doseže točke natančno tri minute, Litva pa v tem času le štiri točke (41:48). Litva v 26. minuti doseže največjo prednost na tekmi (47:56). Minuta odmora ne umiri naleta Litve, ki prednost v 29. minuti poviša že na 14 točk (49:63). Litva je v tej četrtini dosegla le eno trojko, a pot do velike prednosti si tlakuje s skokom (32:15)!

Četrta četrtina (12:17)
Kmalu postane jasno, da Slovenija tekme več ne more dobiti, saj v 34. minuti povedejo že s 70:53. Met za tri točke je še vedno krepko nad 50 odstotkov (10/16), na drugi strani so slovenski ostrostrelci brez nabojev (4/18). Tudi po minuti odmora razlika le še raste, tako je v 36. minuti že 20 točk razlike (57:77).