Slovenci si za dosedanji tekmi v Alicanteju zaslužijo čisto desetico. Foto: EPA
Jaka Lakovič je takole dosegel dve od svojih 8 točk v prvem polčasu. Foto: EPA
Andrej Urlep
Andrej Urlep se je razburjal in razburjal, a to ni pomagalo ... Foto: Reuters
Slovenci so imeli ponovno bučno podporo s tribun. Foto: EPA
Ko so Slovenci strnili vrste, so Poljaki vse težje prihajali do koša. Foto: Reuters

Poljaki so bili nevarni le v 1. četrtini, ko so izkoriščali nerazpoloženost Slovencev in si prek Plute priigrali majhno prednost (13:19). Čeprav je Slovenija na začetku 2. četrtine ostala "brez" Matjaža Smodiša (4 osebne), je kmalu prevzela pobudo. V šestih minutah nadaljevanja ji je uspel delni izid 11:0 (Goran Dragič, Jaka Lakovič, Rašo Nesterovič), tako da je semafor kazal 24:19.

Potem Poljaki niso zmogli več priključka. Za to je poskrbel predvsem Erazem Lorbek, ki se je v drugem polčasu razigral in bil na koncu s 16 točkami prvi strelec tekme. "Odsotnost" Smokija se ni prav nič poznala. V sredo Slovenijo čaka obračun s Francozi, ki so na krilih Tonyja Parkerja (36 točk) strli Italijane - 69:62. Galski petelini so na pripravljalnih tekmah Slovence trikrat premagali in morda je napočil čas za poravnavo računov. Vložek je namreč velik: štiri prenesene točke, ki (skoraj) zagotavljajo četrtfinale.

Prva četrtina (13:19)
Poljaki so začeli izjemno poletno, medtem ko Slovencem (Nesterovič, Smodiš, D. Lorbek, Jagodnik in Lakovič) tako v obrambi kot tudi v napadu ni šlo. Prvih 6 točk za Slovenijo je dosegel Matjaž Smodiš, ki pa je tik ob koncu četrtine dobil 3. (!) osebno napako. Ekspresno je tri osebne "kasiral" tudi Slokar. Pri Poljakih je bil izjemno učinkovit branilec Pluta, ki je Pipanovim varovancem natresel 9 točk.

Druga četrtina (21:7)
Smodiš je takoj dobil 4. osebno, tako da ga je zamenjal Slokar. Dragič je sprožil trojko za 20:18, Lakovič pa je v 15. minuti zadel prosta meta za prvo slovensko vodstvo po 4:2 (20:19). Nesterovič je povišal za 22:19, Dragič pa z izjemnim prodorom na 24:19. Videti je bilo, da je Poljakom pošla sapa, saj so Slovenci prevzeli pobudo na parketu. Erazem Lorbek je z dvema prostima metoma poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (32:23). Izid polčasa: 34:26. Najboljši strelec v slovenski vrsti je bil Lakovič z 8 točkami.

Tretja četrtina (12:8)
Postava: Nesterovič, Lakovič, Dragič, E. Lorbek in Jagodnik. E. Lorbek je začel drugi polčas s trojko za 37:26. Poljaki so znižali na 39:33, a jih je z metom izza črte ohladil "Jagoda" (42:33). Raztrgana igra na obeh straneh, a dokler je semafor kazal lepo prednost, "nič ne de". Ko je Nesterovič v 27. minuti povišal na 46:34, je bil Urlep prisiljen vzeti minuto odmora. Ob izjemno slabih predstavah na obeh straneh se izid do odmora ni spremenil.

Četrta četrtina (24:18)
Na parket se je vrnil Smodiš, E. Lorbek pa je s trojko torpediral poljsko barko za 49:34, po novih dveh koših starejšega izmed bratov Lorbek pa jebilo v 33. minuti 51:34. Poljaki so bili razbiti, zadnji žebelj v njihovo krsto pa je šest minut pred koncem zabil Lakovič, ki je zadel dve trojki za 60:39. Smodiš je tik predtem dobil 5. osebno, a takrat je bilo to nepomembno. Tekma je bila odločena, tako da je Pipan namenil nekaj minut igre tudi Čebularju, Klobučarju in Vidmarju, kar pa bistveno ni vplivalo na izid.

Skupina D:
FRANCIJA - ITALIJA
69:62 (17:20, 14:16, 20:11, 18:15)
Parker 36, Diaw 9; Bargnani 16, Belinelli 15.

Skoki: 46; 29

SLOVENIJA * 2 2 0 +19 4 točke FRANCIJA * 2 2 0 +15 4 ITALIJA 2 0 2 -8 2 POLJSKA 2 0 2 -26 2 * - že v drugem delu