vića ob omembi prvenstva v Srbiji in Črni gori je bila enostavno: "Super!"
Legendarni center je bil tedaj tudi kapetan izbrane vrste. "Prvič se je zgodilo, da smo bili rezultatsko nekoliko uspešnejši, pa tudi navijači so nas v res velikem številu podprli. Naredili smo dober rezultat ter se uvrstili na svetovno prvenstvo," je korak naprej, ki ga je Sloveniji uspelo narediti v Beogradu, opisal Ljubljančan. Slovenija je predvsem v skupinskem delu imela sijajno spodbudo s tribun in trend množičnega odhoda navijačev na velika tekmovanja se prav od tega Eurobasketa naprej nadaljuje praktično na vseh turnirjih.
Končno v četrtfinalu
Slovenijo je takrat prvič kot selektor vodil Aleš Pipan, ki je bil pred tem tudi pomočnik selektorja. Celjan, ki bo v novi sezoni vodil Union Olimpijo, je sestavil močno reprezentanco, temu dodal nekaj obetavnih mladeničev, se zahvalil nekaterim starejšim, kapetanski trak dal Nesteroviću in končno je uspelo. Prvič so se Slovenci uvrstili v četrtfinale in s končnim šestim mestom tudi prvič prišli na svetovno prvenstvo, toda po uvodnih tekmah je kazalo še celo bolje.
Sezona se je končala z izjemnim uspehom slovenske košarke, saj sta s San Antonio Spursi Nesterović in Beno Udrih, ki se je sicer pozneje med pripravami poškodoval na turnirju v Podgorici, kot prva Slovenca osvojila šampionski prstan Lige NBA. Pipan je sestavil izjemno močno ekipo. Manjkali so le poškodovani Udrih, Matjaž Smodiš, ki se je tedaj poleti iz Bologne ravno preselil k moskovskemu CSKA-ju, in Saša Vujačić, takrat star komaj 21 let.
V Pionirju izjemno, v Areni nekoliko slabše
Po besedah Raša so se slovenski reprezentanti zavedali svojih zmožnosti, a jim na roko ni šel premor, ki so ga imeli med prvim in drugim delom prvenstva kot neporaženo moštvo: "Ekipa je definitivno verjela vase. Ta ekipa je bila zelo talentirana in res dobra. So nas pa verjetno tudi ti štirje dnevi, ki smo jih imeli proste, nekoliko vrgli iz tekmovalnega ritma."
V predtekmovanju, ko so igrali v Pionirju, so Slovenci blesteli. Najprej so ugnali Bosno in Hercegovino, sledila je nepozabna zmaga nad Grčijo, ko je bil praktično ves Pionir v zeleno-belem, nato pa še Francijo. Grki so na koncu celo postali prvaki, Francozi pa so zasedli tretje mesto: "Vzdušje v Pionirju je bilo res neverjetno. Verjamem, da bi se, če bi za četrtfinale ostali v Pionirju, veliko bolje odrezali. Smo se že povsem navadili na tisto dvorano. Je pa definitivno to prvenstvo ostalo v enem najlepših spominov."
Treba je iti postopoma
Slovenija se je neposredno prebila v četrtfinale kot zmagovalka skupine, kjer se je nato pomerila z Nemčijo. Dirk Nowitzki in soigralci so bili premočni in Pipanovi varovanci so se pomerili za razvrstitev od petega do osmega mesta. Najprej je sledil še en nepozaben dvoboj. Ugnali so Hrvaško in na koncu v boju za peto mesto morali premoč priznati Litvi: "To je splet okoliščin in se gradi. Ko prideš v četrtfinale, ne moreš takoj pričakovati polfinala in kar medalje. To je tako kot v življenju. Obstaja neki proces, ki traja. Če bi bil recimo štiri leta prej narejen ta preskok v četrtfinale, pa bi se lahko že tedaj prebili v polfinale. Ne bi bilo tak šok in takšno veselje, ker smo se uvrstili v četrtfinale."
Nesterović je ob spominu na velik uspeh izpostavil prav selektorja Pipana, ki so ga mnogi kritizirali: "Nedvomno gre ogromno zaslug tudi Pipanu. On je bil tisti, ki je naredil ta preskok, ko je zamenjal staro generacijo in dal priložnost novi. Bil je uspešen, kar pričajo tudi rezultati, čeprav ste ga novinarji predvsem v tistem času precej kritizirali. Če se zdaj pogleda nazaj, vidimo, da je bil zelo uspešen. Tudi Jaka Lakovič je v Litvi to zelo dobro povedal, ko je spregovoril o rezultatu v Litvi in da sprva sedmo mesto ni videti dobro, pa bo morda pozneje videti bolje, kar se je tudi izkazalo."
Rašo kljub uspehu ni našel prave forme
Kljub dvema velikima uspehoma v tisti sezoni, še posebej izjemen je osvojitev šampionskega prstana s Spursi, pa Rašo s svojimi igrami tisto leto ni bil zadovoljen in sezone ni štel za najboljšo v svoji bogati karieri: "Ne, osebno ne. Bil sem nekoliko iz ritma. Nisem bil na vrhuncu. Iskal sem pravo pot za pravo formo, so pa to nedvomno lepi spomini. Nekaj najlepšega, kar se mi je zgodilo v karieri."
Prvaki so postali Grki, ki so po zaslugi izjemnih zunanjih igralcev Thea Papaloukasa, Vassilisa Spanoulisa, Dimitrisa Diamantidisa in Nikosa Zisisa igrali res odlično košarko. V finalu so ugnali Nemčijo na čelu z MVP-jem turnirja Nowitzkim, tretji so bili Francozi, največje razočaranje pa so predstavljali nedvomno gostitelji prvenstva, ki so pod taktirko Željka Obradovića, ki mu ni uspelo vzpostaviti prave avtoritete v reprezentanci, zasedli skromno 9. do 12. mesto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje