Slovenska reprezentanca si je zagotovila 15. nastop na evropskem prvenstvu. Foto: Fiba.com
Slovenska reprezentanca si je zagotovila 15. nastop na evropskem prvenstvu. Foto: Fiba.com

Letošnji EuroBasket bo labodji spev generacije, ki je predstavljala jedro zasedbe na turnirju, ki je leta 2017 prinesel največji uspeh slovenskemu ekipnemu športu. Edo Murić in Zoran Dragić, ki je v Carigradu zaradi poškodbe sicer manjkal, sta že napovedala reprezentančno slovo po prvenstvu. O prihodnosti kariere v izbrani vrsti se še ni zjasnil Jaka Blažič. Še nekateri pomembni členi zadnjega obdobja so v razcepu, ampak vseeno se zdi, da bodo konec avgusta, čeprav je bilo v zadnjem času precej odpovedi, kar se v zadnjih letih ni dogajalo, še enkrat združili moči in skušali – seveda s poveljem Luke Dončića – doseči še en odmeven rezultat.

Zadnja priložnost generacije

Ta generacije je bila torej del evropskega slavja leta 2017 in izjemne olimpijske poti, ki se je sicer končala z grenkim priokusom zaradi četrtega mesta v Tokiu pred štirimi leti. Obakrat je bil del ekipe Dončić, izjemni Ljubljančan, ki je pred kratkim dvignil ogromno prahu v vseh športnih sferah, ko ga je Dallas poslal v Lakerse. In prav zaradi njegovih veščin in sposobnosti Slovenija upa na kolajno na največjih odrih. Toda brez pomoči soigralcev ne gre. In zdaj ima ta še vedno kakovostna generacija zadnjo priložnost, da ji z njim v glavni vlogi morda uspe še en presežek.

V kvalifikacijah je na šestih tekmah dvakrat klonila. Premoč je morala priznati Portugalski in Izraelu. Foto: Fiba.com
V kvalifikacijah je na šestih tekmah dvakrat klonila. Premoč je morala priznati Portugalski in Izraelu. Foto: Fiba.com

Z uspešnimi kvalifikacijami je dobila to priložnost. Slovenija je bila v skupini A kot sedma evropska reprezentanca Fibine lestvice v konkurenci štirih izbranih vrst favorit. Izpadla je le ena ekipa, Ukrajina, ki je bila na tej lestvici s 17. mestom za Slovenijo druga najboljša, a je v celotnih kvalifikacijah dobila le eno tekmo. Še to povsem ob koncu obračun s Portugalsko, ko je bila njena usoda že zapečatena.

Vsaka tekma šteje za Fibino lestvico, ki je pomembna, saj se po njej oblikujejo bobni za žreb skupin velikih tekmovanj in tudi kvalifikacij. Ker je Slovenija v zadnjem oknu ugnala Ukrajino (84:71), bo kljub porazu z Izraelom (84:74) zagotovo ostala na mestih, ki prinašajo položaj v drugem bobnu žreba za EuroBasket. Ta bo 27. marca v Rigi, kjer bodo tudi izločilni boji evropskega prvenstva. Latvijska prestolnica bo najprej poleg Limassola na Cipru, Tampereja na Finskem in Katovic na Poljskem gostila eno skupino, zatem pa se bodo tu delile še kolajne.

Lani v olimpijskih kvalifikacijah Slovenija nekonkurenčna

Ker se je Slovenija že novembra uvrstila na evropsko prvenstvo, je bilo zadnje okno, sploh ob odpovedih nekaterih izkušenih posameznikov, primerno za preizkus mlajših košarkarjev. Kot je dejal Murić, ki je bil ob Gregorju Hrovatu edini starejši v tokratni akciji, je treba biti z njimi potrpežljiv, se pa od njih pričakuje nepopustljivost in borbenost. Tega jim po na teh dveh tekmah res nihče ne more očitati. Na trenutke so pokazali tudi všečno igro, predvsem pa so pustili dober vtis s pravim pristopom in odnosom do dresa. Napak je bilo veliko. Proti Izraelu preveč za uspeh, toda vse to je proces nabiranja prepotrebnih izkušenj. Vseeno je bilo več pozitivnih stvari in nekateri so priložnost dobro izkoristili ter pokazali, da se lahko nanje v prihodnosti resno računa.

Sekulić: Težko je premagati kogarkoli s 33-odstotnim metom iz igre

"Glavni cilj je bila uvrstitev na evropsko prvenstvo in ponosni smo, da nam je to uspelo že novembra. Na zadnji tekmi smo igrali le za zmago. Fokus ni bil enak kot proti Ukrajini. Nismo bili dovolj ostri in agresivni. Odstotek meta je bil preslab. S takim metom je, tudi če si dober v obrambi, težko zmagati. Tekmec je pokazal veliko željo. Bil zelo fizičen, s čimer nam ni dovolil veliko košev. Nismo se odzvali na njegovo agresivnost. Imeli smo svoje priložnosti, a vseeno naredili preveč napak. Preveč žog smo izgubili. Nismo izkoristili niti napadalnih skokov," je po porazu z Izraelom dejal Aleksander Sekulić.

Slovenija se je na evropsko prvenstvo uvrstila zanesljivo, so bile pa skrb vzbujajoče lanske neprepričljive predstave, ko je bila reprezentanca v polni sestavi povsem nekonkurenčna v kvalifikacijah za olimpijske igre, doživela pa je pozneje brez evroligašev in NBA-jevcev tudi grenak kvalifikacijski poraz proti Portugalski. Zaradi lanskih slabih iger izbrana vrsta trenutno ni v stanju, ko bi jo lahko na velikem tekmovanju uvrstili med favorite za kolajne, čeprav ima v svoji vrsti Dončića.

Nekaj obetavnih mladeničev pustilo dober vtis

Vseeno bodo, kot je dejal rekorder po številu nastopov Murić, košarkarji konec poletja še enkrat dali vse od sebe, da se dostojno poslovijo od slovenskega dresa. Zatem sledi menjava generacije, ki jo strokovni štab že počasi izvaja. Slovenija vendarle ima kar nekaj obetavnih posameznikov, ki bodo nosili breme reprezentance v prihodnje. Sekulić jih je nekaj preizkusil v zadnjem oknu. Tu so še vsaj trije NCAA-jevci, ki v kvalifikacijah ne morejo igrati, v bodočih selekcijah pa se pričakuje še nekaj obetavnih imen, ki jih zdaj ni bilo zraven. "Proti Ukrajini so mladeniči prikazali všečno igro, predvsem pa so navdušili z obrambo. Tudi na zadnji so defenzivno dobro opravili svoje delo, toda preveč napak je bilo v napadu. Enostavno ekipa ne sme izgubiti toliko žog, sploh tako lahkomiselno, če se želi v katerem koli tekmovanju boriti za najvišja mesta," je dodal selektor.

Nekaj mladeničev, čeprav ne igrajo še na najvišji ravni, kot so morda nekoč že nekateri pri teh letih, je dokazalo, da se za prihodnost slovenske košarke vseeno ni treba bati. Ne nazadnje je za mlajšimi kategorijami najuspešnejše poletje, saj sta prvič dve selekciji osvojili medaljo. Mlajši člani so bili srebrni, še obetavnejši mladinci, ki so imeli v zadnjem sklicu kar tri predstavnike, pa bronasti. Ob tem je še nekaj zelo zanimivih imen v kadetski zasedbi. Ko je pred dobrimi desetimi leti v slovo pomahala t. i. zlata generacija s številnimi evroligaškimi igralci in celo NBA-jevci, se je zdela prihodnost izbrane vrste precej negotova, toda mladeniči so uspešno prevzeli štafeto in poskrbeli za dva mejnika, pohod na vrh Evrope septembra 2017 in presežek pod petimi krogi avgusta 2021.